Voihan v...., millaista kieltä tv:ssäkin

Opetus-tvtä-murkuille

Voihan v, millaista kielenkäyttöä sallitaan ja esitetään televisiossa nykyään. Kammottavaa, kun v.... voi olla puhutussa kielessä joka toinen sana. Katsoin pätkän suomalaista Paratiisihotelli ohjelmaa, joka antoi kamalan kuvan tämän pöivän nuorista suomalaisista aikuisista.

Monikin nuori voi ottaa mallia kammottavasti kiroilevista, huonosti käyttäytyvistä ja toisiaan vilpillisesti kohtelevista, televisiossa esiintyvistä, todennäköisesti kouluttamattomista ihmisistä. Varsinaisia v...n julkkistyrkkyjä.

Pitäisikö moiseen kielenkäyttöön puuttua?
Miten voisimme vaikuttaa asiaan?

En haluaisi, että noin huonosti käyttäytyvät, kamalaa kieltä käyttävät ja vapaasti toistensa kanssa parittelevat nuoret olisivat mallina nykynuorille ja meidän omille lapsillemme. Kammottavaa. Saako televisiossa esittää nykyisin jo ihan mitä tahansa roskaa? Opetuselokuvia murkuille!!!!! Apua!

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JarkkotääläHei

      Mitä toi v... tuossa sun tekstissä tarkoittaa? Sinä et kirjoita niinkuin sinä puhut.
      Kaiken lisäksi sinä olet massapostittaja näillä sivuilla. Jos joku tekee sinusta ilmoituksen niin sinun IP-osoitteesi saa porttikiellon tänne.
      Siinä TV:n kyljessä ja kaukosäätimessä on näppäin jolla ne v...tukset saa pois.

    • soitellen

      Olen tuosta rumien puhumisesta jo useamman kerran "hiiltynyt"!
      Tuli mieleen erään ihmisen sanonta TV:stä, että se on sontaluukku. Silloin en sitä vielä uskonut, mutta kyllä nyt yhä enemmän olen samaa mieltä hänen kanssaan.
      Kun ajattelee, että siinä olisi mahdollista opettaa hyviä tapoja ja asioita, niin miksi tällainen sallitaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1960
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1504
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      144
      1274
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      94
      1257
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1168
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      898
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      820
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      787
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      783
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      763
    Aihe