Voihan v, millaisia tv-ohjelmia....

Kasvattavia-ihanteitako

Voihan v, millaista kielenkäyttöä sallitaan ja esitetään televisiossa nykyään. Kammottavaa, kun v.... voi olla puhutussa kielessä joka toinen sana. Katsoin pätkän suomalaista Paratiisihotelli ohjelmaa, joka antoi kamalan kuvan tämän pöivän nuorista suomalaisista aikuisista.

Monikin nuori voi ottaa mallia kammottavasti kiroilevista, huonosti käyttäytyvistä ja toisiaan vilpillisesti kohtelevista, televisiossa esiintyvistä, todennäköisesti kouluttamattomista ihmisistä. Varsinaisia v...n julkkistyrkkyjä.

Pitäisikö moiseen kielenkäyttöön puuttua?
Miten voisimme vaikuttaa asiaan?

En haluaisi, että noin huonosti käyttäytyvät, kamalaa kieltä käyttävät ja vapaasti toistensa kanssa parittelevat nuoret olisivat mallina nykynuorille ja meidän omille lapsillemme. Kammottavaa. Saako televisiossa esittää nykyisin jo ihan mitä tahansa roskaa? Opetuselokuvia murkuille!!!!! Apua!

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vinkvinkuups

      Ethän sinäkään ole teini :).
      Ei teinejä kiinnosta Paratiisihotellit eikä BB:t. Ne ohjelmat on tehty tirkistelynhaluisille, keski-ikäisille, parisuhteessaan puutteessa eläville ihmisille.

    • yeuyeru

      Voihan VITTU siis! Ylläpito sensuroi viestini, koska siinä oli kirosana... kuule sheriffi Sensuuri, me ei olla jenkeissä. Täällä saa kiroilla.

    • Kotikasvatus.puuttuu

      Nyt on aloitettu hyvinkin tarpeellinen kampanja naisten ahdistelua vastaan. Luin juuri pitkät rimpsut mielipidekirjoituksia iltalehden keskustelupalstalta ja pöyristyttää se asenne, mikä seksuaaliseen häirintään liittyy. Suomalaisia lapsia ja nuoria ei ilmeisesti kasvateta enää lainkaan. Kotikasvatuksen puute näkyy mm karkeana kielenkäyttönä. Muukin käytös tietenkin osoittaa, että nuorilla ja vanhemmillakaan ei ole mitään käsitystä käytöstavoista. On järkyttävää huomata, kuinka yleistä on käsiksi käyminen, kouriminen, ahdistelu.
      Ja hämmästyksekseni luin miesten aidosti ihmetteleviä kysymyksiä, kuten miten sitä voi kertoa työkaverille että on tästä seksuaalisesti kiinnostunut, jollei sitä suoraan voi sanoa. Tai miten voi iskea naisen baaritiskillä, jos ei voi koskea eikä sanoa. Ihan oikeasti kysyivät, miten naiselle sitten voi sanoa tai mistä puhua, jos ei saa ehdottaa seksiä. Asenne oli ilman muuta, että jos nainen on ravintolassa ja vieläpä baaritiskillä, on hän kenen tahansa iskettävissä. Muuta syytä ei naisella voi olla ravintolassa.
      Ja se työpaikan tilanne voi olla niin vaikea, että on etsittävä uusi työpaikka. Eräskin kertoi että häirintään kyllästyneet työntekijät valittivat esimiehelle asiasta, ja tämä totesi, että naisten pitäisi olla iloisia siitä, että hekin vielä kelpaavat.
      Aikaisempina vuosikymmeninä naisia puolustettiin, heistä pidettiin huolta, he olivat se heikompi astia, jota piti kunnioittavasti kohdella, nyt voidaan huoritella ketä tahansa, papeista kaupan kassaan. Eikä se ole mitenkään tuomittavaa, sillä pihi akka ei suostunut vaikka uros ehdotti kivaa.

      Hyvä jos herätään huomaamaan huono käytös televisiosarjoissa. Huono käytös pitäisi niistä saada karsituksi, pois lasten silmistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3384
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      2925
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2507
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2482
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      76
      1993
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1879
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1835
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1682
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1023
    Aihe