Vartioiden työllisyys tilanne

Tietoavaillaa

Mites vartijat on työllistyneet koulutuksen jälkeen? Entä onko työhönotossa ollut väliä koulutustaustasta eli vartijan pikakurssitus 40-80h tai 3 vuotta turvallisuusvalvojan perustutkintoa, ja löytyykö nuorille alalta töitä?

12

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääkaupunkiseutulainen

      Itse kun täytin 18v työllistyin kahden viikon sisällä, pohjalla 2v kyseisestä 3v turvallisuusvalvojan perustutkinnosta ja pienmääräiset kesätyö kokemukset ainoastaan.
      Mieluusti palkkaavat jos vaikutat lupaavalta työntekijältä.

    • JV-PR-JL

      Pähkinänkuoressa: Kunhan tulet firmalle halvaksi. Eli löytyy valmiiksi lupakortit, jotta firman ei tarvitse maksaa mitään.
      PKS:llä työllistyminen on kohtuullisen helppoa tällä hetkellä, päivittäin tulee uusia paikkoja hakuun. Alkuun saat ns. paskahommia, kuten myymälää ja paikkaria, mutta niistä on myös hyvä aloittaa, kun lähdetään nollasta. Sieltä Alepan takahuoneesta on suurin osa esimiehistäkin ponnistanut.

    • Khkj

      Joo aluks kun sietää vähän kaiken näköistä, niin pääsee vuosien saatossa vaikuttamaan asioihin aika paljon ja voi vaikka alkaa viihtymään duunissa nimim. 10v täynnä. Työntekijöiden vaihtuvuus suurta ja niitä uusia pompotellaan ja "käytetään toki hyväksi" ja vanhemmat kerää mansikat päältä.

    • fsef

      Riippuu missä päin Suomea olet. Jos PK-seudulla et pääse vartioimisliikkeeseen töihin olet aika huono. Täällä pääsee uutena hommiin jos on kaikki raajat jotenkuten tallella, tilillä ei ole suurempia rötöksiä ja onnistut kortin saamaan. Ja se näkyy laadussa...

      • poikkeuksiaon

        Ja paskat pääsee. Tiedän tapauksen missä vartijalla oli yli 10 vuoden kokemus, VAT ja voimassa olevat kortit , eikä pääse duuniin, vaikka haku päällä vartiointiliikkeisiin jo vuosia. Ja siis ihan särmä äijä. Sitä mietin oisko ikärasismia kun on 50 . Julkiselle pääsi määräaikaisuuksia HeTu:ja tekeen, mutta esim Secu, jonka pitäs olla tasokas firma, ei kelpuuta vaikka heilläkin ollut ja ilmaiseksikin kuukausia teki duunia.
        Tyyppi näytti nuorille närhenmunat VAT:ssa 12 osa-aluetta ja yhtä poikkeusta lukuunottamatta kaikista 5 (ennen uutta arvostelujärjestelmää).Poikkeuksesta tuli 4. Todella ääliömäistä, että kentällä olis tarve ja tällaset jätetään päältä katteleen.

        Eli aloittajalle: ei sata nolla täysin mene niin että ammattimiehet olis haluttuja. Veikkasi tämäkin, että puhelin käy kuumana heti kun tulee parikymmentätuhatta matua lisää maahan.


    • Ukkonnooa

      Voiko tuota edes työksi sanoa sillä ihan turhaan koko ammattikunta sillä kaikilla on nykyään puhelimet jolla soitettaan poliisit paikalle ja muuhun ei vartijan oikeudet riitä.

      • JaPystytVarmaan

        Laittamaan lainkohdat väittämäsi tueksi???


    • Asiastakuullut

      Avarnille ei ainakaan kannata yrittää yli 50-vuotiaana tai muuten vakituiseen suhteeseen. Ressu-sopimusta tarjoavat, jos tarjoavat. Muuten, siellä työhönoton iso pullukka ei tykkää itseään sutjakkaammista työnhakijoista.

      • huhutonhuhuja

        Jos yli 50v läpäisee terveys- ja kuntotestin niin kyllä pääsee. Asiasta kuullut että sellasta vaativat nykyään.


      • jasuli44
        huhutonhuhuja kirjoitti:

        Jos yli 50v läpäisee terveys- ja kuntotestin niin kyllä pääsee. Asiasta kuullut että sellasta vaativat nykyään.

        Mitä vaaditaan näissä testeissä? Paino, vyötärönympärys, cooper??


    • MiiraMaari5

      Hyllyvä pullukka työhönotossa. Römeä ääni säiläyttää arat.

    • Väktare

      Pääkaupunkiseudulla krooninen pula työntekijöistä, koska ei sen alueen asumiskuluja juuri noilla palkoilla makseta. Tästä johtuen vaihtuvuus suurta ja kaikenlaisia uuvatteja firmat täynnä. Kyllä saa peiliin katsoa jos ei pks:llä vartija työllisty. Muu Suomi, ja etenkin mitä pohjoisemmaksi mennään, sitä vaikeampaa työllistyminen on. Uusia vartijakortillisia puskee oppilaitokset liukuhihnalta ja vartiointiliikkeillä jatkuva vähennystarve epäterveen kilpailutilanteen ja asiakkaiden vähennyshalujen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3497
    2. 35
      2978
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      145
      2841
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2317
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1555
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1094
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      1017
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      847
    Aihe