Suomen dubbaukset

Beclem

Löysin netistä noin kuukausi sitten yhdet sivut missä kritisoitiin suomen anime ja muita dubbauksia, olisiko kellään tietoa noista sivuista?

Suomalaisena häpeän suomen dubbauksia, mutta miten japanilaiset taas reagoivat omaan kieleensä, ainakin paremmin koska siellä sentään osataan "ääni" näytellä huomattavasti paremmin.
Eikä huudeta vaan "äääääääää!!" ku tiputaan kalliolta alas.

3

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taichi

      Hassua, koska minusta dubbaukset ovat parantuneet huomattavasti viime vuosina. Sekä Werne että PVP Voice tekevät salettia ja varmaa työtä, joka ehkä ottaa herkempien korviin ^,^ mutta näyttelijät sentään osaavat hyvin eläytyä hahmoihin sekä roolit on jaettu kunnolla.

      Nämä sivut ovat tosi vanhat enkä tiedä puhutko näistä
      http://koti.mbnet.fi/wheany/agapio/index.php
      mutta Agapion töitä ei ole TV:ssä kuulunut pitkään aikaan. Tosin TV7:lta tuleva animesarja Superkirja kuulostaa erehdyttävän samantyyliseltä dubbaukselta, joten ehkä HSR/TV on käyttänyt sen perillistä ostaessaan dubit.

      Heh, Beclem, olet tyypillinen suomalainen. Häpeät oman maan tuotoksia ulkomaalaisten edessä. Pää pystyyn, ei kaikki osata / voida tehdä samalla tavalla joka maailmankolkassa.

      • Hotaru

        Suomen dubbaukset ovat varsin hyviä verrattuna vaikkapa USA:n dubbauksiin. Eivät nekään kyllä aina sitä parasta laatua ole, karseinta oli ne Digimonin eka dubit... XDDD


      • Beclem
        Hotaru kirjoitti:

        Suomen dubbaukset ovat varsin hyviä verrattuna vaikkapa USA:n dubbauksiin. Eivät nekään kyllä aina sitä parasta laatua ole, karseinta oli ne Digimonin eka dubit... XDDD

        Tilasin tuossa vähän aikaa sitten Slayersin ekan kauden dvd paketin missä sai dubbauksen englanniksi, pitää kyl sanoa et melkein nauratti ja raivostutti samaan aikaan.

        Taidan pysyä japanin kielisissä :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2006
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1667
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe