Nettilukio

Tulevanettilukiolainen

Moikka!

Eli olisin aloittamassa tuota Otavan nettilukiota ja nyt on alkanut vähän mietityttämään että miten ihmiset oikein lukevat kirjoituksiin? Kirjojahan ei ole? Kertaatteko omia tehtäviänne vai mitä?

Kertokaa omia kokemuksianne ja miten kirjoitukset ovat menneet.

5

662

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiymmärrä1

      Onko tuo nettilukio real thing?

    • matsmi

      Kyllä kirjoja on! Niitä käytetään myös nettilukiossa, vaikka kaikilla kursseilla niitä ei välttämättä tarvita. Kirjoja saa lainata kirjastoista, ellei halua hankkia omia. Kaikki lukion kirjat sopivat ylppäreihin lukemiseen, jos niin haluat. Pikkasen epäilen etätehtävienkin tekemistä aivan ilman kirjoja.

      Hanki ainakin niiden aineiden kirjat, jotka aiot kirjoittaa!

    • Joalj

      Itse aloitin sen reilu kuukausi sitten ja ainoa pakollinen itse ostettava kirja on MAOL taulukot. Muut voi lainata kirjastosta tai e-kirjoina. Suurin osa materiaalista löytyy sieltä, kirjasuosituksia tietysti on. Itse lainaan aina kun tarve tulee. Abi kursseja on myös ja niissä varmasti enemmän kirjasuosituksia.
      Omia muistiinpanoja lukemalla selviää tehtävien teosta hyvin jne.
      Ja kyllä, nettilukio on oikea juttu. Kurssit suoritetaan etänä, Yo-kokeet mennään suorittamaan joko Otavan Opistolle Mikkeliin tai haetaan lupaa käydä kirjoittamassa ne jossain lähempänä.

    • rooooooooooo

      Itse olen kys. lukion käynyt ja kyllä kirjoja käytin. Materiaaleja on myös koulun sivuilla ja niitä pänttämälläkin oppii, mutta kirjat on hyvä tuki. Joillain kursseilla vaadittiinkin kirjoja, ainakin äikässä. En tiedä onko muuttunut,

    • UusioLukiolainen

      Mie aloitin nettilukion suorittamisen tässä kuussa. Aiempia ammattitutkintoja on pari, joten sain aloittaa suoraan abistatuksella ja aionkin osallistua jo seuraavan kevään ja syksyn kirjoituksiin hajautetusti.

      Kaikki opiskelumateriaali on olemassa kunkin osallistuttavan kurssin kohdalla oppimisympäristössä eikä kirjoja tarvitse hankkia ellei itse halua sellaisia tueksi eli opiskelu on kaikin puolin ilmaista. Itse en opiskele matikkaa (jota varten ainakin MAOL-taulukot olisi pitänyt hommata) joten mitään ihan lukion oppikirjoja en ole hankkimassa avuksi. Tarkoituksenani on kirjoittaa seitsemän ainetta. Kyllä noita verkkomateriaaleja ja omia lisämuistiinpanoja esim. eri nettilähteistä pänttäämällä oppii ihan varmasti tarpeeksi. Kurssimateriaalia on verkossa jokaisen kurssin kohdalla todella paljon.

      Äidinkielen kurssien kohdalla tietysti tarvitsee valita jokaiselle kurssille annetulta kirjalistalta jotain mieluista ja sitten esim. lainata kirjastosta jokin näistä tieto- ja/tai kaunokirjoista. Nämä kirjat toimivat sitten pohjana joillekin kurssien tehtäville, kuten esseille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      113
      1224
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      89
      939
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      240
      924
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      747
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      744
    6. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      657
    7. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      652
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      42
      592
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      575
    10. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      567
    11. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      168
      535
    12. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      124
      492
    13. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      95
      485
    14. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      464
    15. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      448
    16. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      17
      437
    17. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      436
    18. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      27
      426
    19. Persut ovat hävinneet historiansa aikana kaikki vaalit

      Ja tulevat häviämään myös jatkossa. Ihan vaan muistutuksena persuhönöille. Hukkaan menee persujen ääni, koska persut
      Maailman menoa
      278
      423
    20. Paula hakenut rovaniemelle

      Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?
      Kemijärvi
      19
      422
    Aihe