Jumala Laestadiuksesta

Ei varmaan ole yllätys yhteen ihmiseen joka sai aikaan herätyksen maallikoissa.
Lars kuitenkin oli ihminen joka ei ollut muuta kuin lahjakas selittämään Jumalan Sanaa profeettana jatkumona ihmisen ihmiseksi pysymiseen.
Onko Lars sinun esikuvasi?
14294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Minun esikuvani ainakin on Jeesus itse. Vähempi ei riitä.

Äänestä

Pallo on pyöreä.

Äänestä

Paavali oli myös ihminen ja kirjoittaa niin kuin me teille esikuva olleet olemme.
Larssista myös historioissa mainitaan että niinkuin hän kaikissa esikuva oli ja myös Raattamaa niistä mainitsee. Korintossa oli riita opettajista,joku oli Apollon joku Paavalin ja joku Kristuksen. Niitä kristuksen tykö lentäviä on täälläkin jotka esikois vanhinten mukaan olivat kaikkein kauimpana(metsässä). Tottakai Kristus on esikuva meille,mutta myös hänen uskolliset opettajat,emmehän heidän lihan heikkouksista ota mallia ja luvallisuutta

Äänestä

Mitä sellaiset "Vanhimmat" ovat jotka valehtelevat Jeesukseen uskovien olevan metsässä.

Äänestä
  • Niin aika kaukana on jos opettajien päältä alkaa riitelemään,sitähän Paavali nuhteleekin,varmaan se ajatteli olevansa kaikkein viisain ja paras joka sanoi :Minä olen Kristuksen

    Äänestä

  • Sehän on vanhimman tehtäväkin Ohjata ja nuhdella Niin moni luulee olevansa elävässäuskossa Monet ovat kutsut mutta harvat sen löytävät

    Äänestä

Muuta tietä ei taivaaseen ole. Jeesus on tie. Vain häneen uskovat pelastuvat. Ihmisiin luottaminen on kielletty jo Jeremisn kirjan 17 luvussa. Eli noin 700 vuotta ennen Jeesuksen lihaksitulemista.

Jeesus on Herra. Me hänen seuraajansa olemme hänen todistajiaan. Jeesuksen kutsukirjeiden jakajia. Siis Tule!

Äänestä

Bresbyteros eli vanhin ei todellakaan ole yksikään lestadiolaisista, eikä muistakaan laisista. Älkää ystävät rakkaat antako pettää itseänne turhilla puheilla.

Jeesus on tie. Apostolit (silminnäkijät) 12 miedtä ovat bresbyteros.

Äänestä

Ilm. 4:4 Ja valtaistuimen ympärillä oli kaksikymmentä neljä valtaistuinta, ...

... ja niillä valtaistuimilla istui kaksikymmentä neljä vanhinta, puettuina valkeihin vaatteisiin, ja heillä oli päässänsä kultaiset kruunut.

Äänestä

Heikot sortuu huumeisiin tai uskontoihin, kuten Lars ja moni muu.
Vähän vahvemmat pärjäävät ilman moista itsesuggestiota.

Jos jumala kerta pieraisi alkupaukun n 13,8 miljardia vuotta sitten niin uskokoot siten ketkä haluaa. Sen jälkeen siitä ei ole ollut sitten merkkiäkään. Ja sitä huonoa selitystä äpärälapsesta 2000v takaa ei sitten lasketa!

Äänestä

oi ja voi, tuo tie päättyy kadotukseen.

Äänestä

LLL oli kristitty, siksi hän oli "lahjakas selittämään Jumalan Sanaa".

1Äänestä
  • Mutta tuli kristityksi vasta n.43. vuotiaana. ollessaan
    Åselesissa , kinreri matkoilla, Kaaresuandosta. JA
    sai puhua Millan kanssa ( Clemesdotriitin ) kanssa,
    jota tituleerataan lapin Mariaksi. . .
    -
    Nimittäin hän sanoi minua ei ole kukaan tarvinnut
    pappina vielä ,, vaan sitten tarvittiin !
    -

    Äänestä

  • LLL:n tuli papiksi 1826.
    Oli ensin Arjeblokin pastori vajaan vuoden
    Kun avautui kirkkoherran vakanssi Karesuadonoon.
    ja sai sen kirkkoherranan vakanssain, sieltä löysi Brita kaisan.
    -

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älyhoiäläjätätä kirjoitti:

Ei varmaan ole yllätys yhteen ihmiseen joka sai aikaan herätyksen maallikoissa.
Lars kuitenkin oli ihminen joka ei ollut muuta kuin lahjakas selittämään Jumalan Sanaa profeettana jatkumona ihmisen ihmiseksi pysymiseen.
Onko Lars sinun esikuvasi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu