Vertasin Windowsin versioiden asennusta Linux jakeluiden asennukseen ja tein niiden asennuksesta videon https://www.youtube.com/watch?v=Y0MjAosUIKs&feature=youtu.be
Windows asennus vs Linux asennus
19
201
Vastaukset
- hyvinkuvaava
No joo :-) .... .... tuollaisia kokemuksia myös täällä, että vin pistää viulitkin päreeksi ja lin on pelkkää "chillailua".
- 2PäivääVS20min
:D
Todellakin, Hyvä video, Samat on fiilikset! Edellinen win asennus kesti 2 päivää.
tunti asennusta, sit 4 tuntia ajureiden etsintää ja puolitoistapäivää päivityksiä!
ja yks kersta jumitusta kohdassa 133/182 päivityksissä.
Ubuntu asennus menee heittämällä 20 min, - kymmeniäasentanut
2PäivääVS20min kirjoitti:
:D
Todellakin, Hyvä video, Samat on fiilikset! Edellinen win asennus kesti 2 päivää.
tunti asennusta, sit 4 tuntia ajureiden etsintää ja puolitoistapäivää päivityksiä!
ja yks kersta jumitusta kohdassa 133/182 päivityksissä.
Ubuntu asennus menee heittämällä 20 min,"Ubuntu asennus menee heittämällä 20 min"
Äläpä liioittele, ubuntu asentuu ainakin ssd-asemalle reilusti alle 10min.
- fsdsfdsfsfsdfdfdsfdsfd
On sellaista kokemusta että siinä ajassa kun Windowsin asentaa yhteen koneeseen, asentaa Ubuntun tai vastaavan 10-20 koneeseen.
- ToimiiSe
Ubuntun asennus on HELPPO.
Harmi vaan, että joskus sen käytössäkin on kyllä ongelmia. Käyttäjämäärät on yhä pieniä ja ikävää on todeta, että porukka on turhan töykeää. Kun yrittää kysyä apua, niin ei kukaan halua neuvoa. Tietoa ei haluta pienen piirin ulkopuolelle jakaa, en tiedä miksi.
Olisi todella mukavaa, jos linuxexpertit jaksaisivat laskeutua taivaalta tavallisten ihmisten joukkoon ja auttaa tietämättömiä oikealle reitille. Saataisiin MS polvilleen.- googlettamaan
Kansainvälisiltä foorumeilta olen aina löytänyt tarpeeksi apua Linux-ongelmissa.
Google se on paras apulainen tässä. - ihmettelijä--
miksi MS pitää saada polvilleen. Sekö on ainoa tavoite ja syy kiusata itseään linuksilla.
Ikävää jos koko elämä kuluu tähän...... - killermanjaro
Kannattaa kokeilla Manjaroa, sen foorumilla neuvotaan ystävällisesti. Toki englannin kielen taito tarpeen.
- Oneroaaa
Riipuu linux jakelusta!
Ubuntu on nopeampi ja helpompi kuin windows! - aleksiskives
Toni taitaa olla kunnon slummisuutari.
- toteaja-
aivan sama. Itseä tuo homma vaivaa kerran muutamassa vuodessa. Ei kannata stressata.
Eri asia tietenkin, jos tuo kuuluu aamurutiineihin.- toteanpa
että taitaa olla Windowsin uudelleenasentuminen edessä pikapuolin sinullakin.
- aikahurjaa
Meneekö linux-hihuleilla kaikki aika Windowsin haukkumiseen? Ettekö ole keksineet mitään muuta käyttöä vielä niille Linux-koneillenne.
- näinkävi
Minulla tässä on "linux-koneella" myös win 10 pro. Tuota kurttausta pitää varoa, se kun tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!
En tosiaan ole ongelman kanssa yksin! - huolen-pilvet-väistyvät
näinkävi kirjoitti:
Minulla tässä on "linux-koneella" myös win 10 pro. Tuota kurttausta pitää varoa, se kun tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!
En tosiaan ole ongelman kanssa yksin!Antaa Win 10:n olla omalla koneellaan ja linuxien omallaan niin ei mitään ongelmaa.
- aarrgghh
näinkävi kirjoitti:
Minulla tässä on "linux-koneella" myös win 10 pro. Tuota kurttausta pitää varoa, se kun tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!
En tosiaan ole ongelman kanssa yksin!Eipä ole osioita tähän mennessä tuhonnut, käynnistimen kylläkin, taisi olla viimevuoden keväällä viimeiksi. Käynnistimen saa yleensä korjattua.
- turhatosiot
näinkävi kirjoitti:
Minulla tässä on "linux-koneella" myös win 10 pro. Tuota kurttausta pitää varoa, se kun tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!
En tosiaan ole ongelman kanssa yksin!"tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!"
"En tosiaan ole ongelman kanssa yksin! "
Miksi linux-kone tarvitsee windows käyttöjärjestelmän?
Linux-koneessahan toimii kaikki siis ihan kaikki. - sanarat
turhatosiot kirjoitti:
"tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!"
"En tosiaan ole ongelman kanssa yksin! "
Miksi linux-kone tarvitsee windows käyttöjärjestelmän?
Linux-koneessahan toimii kaikki siis ihan kaikki.Ei tietysti yhtään mihinkään, nykyisinhän se on päinvastoin.
Mutta jos se Windows siinä koneella on niin miksi se pitäisi tuhota? Aina on mahdollisuus myydä kone jollekin osaamattomalle. - jotenkin_näin
turhatosiot kirjoitti:
"tuhoaa vuosipäivityksessä linuxin osiot!"
"En tosiaan ole ongelman kanssa yksin! "
Miksi linux-kone tarvitsee windows käyttöjärjestelmän?
Linux-koneessahan toimii kaikki siis ihan kaikki.Pitäähän kurttaus olla? Ainakin yksi paskakäytti per kone?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3327581Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r735371Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1024561Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli194369Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1254187Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523917Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1543790Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan743697Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293596SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha843432
