Lasten rääkkääjä sai alennusta

PelleTuomarit

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710162200464080_u0.shtml

Voi viddu taas.
Mitä rikollisempi olet, sitä pienemmillä tuomioilla pääset.

Ei kerta kaikkiaan oikeustajuuni uppoa seuraava:
"Hovioikeus piti käräjäoikeuden tuomiot pääosin ennallaan, mutta korotti toisen uhrin kärsimyksestä saamia korvauksia ja alensi miehen vankeustuomion 2 vuoteen 10 kuukauteen aiemman tuomion takia."

Alennusta aiempien tuomioiden vuoksi. Just joo. Stana!!!!

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtuullistaminen

      Kyse on rikoslain 7 luvun 6 §:n mukaisesta kohtuullistamisesta, eli jos nyt käsitellyt jutut olisi voitu käsitellä jo tuon aiemman tuomion yhteydessä, voidaan kohtuullistaa ja tuomitun rangaistus saada vastaamaan sitä, mitä hänelle olisi tuomittu, jos kaikki jutut olisi käsitelty kerralla.

      "Jos ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomittua syytetään hänen ennen tämän rangaistuksen tuomitsemista tekemästään muusta rikoksesta, voidaan aikaisempi ehdoton vankeusrangaistus ottaa uutta rangaistusta määrättäessä kohtuuden mukaan huomioon rangaistusta alentavana tai lieventävänä seikkana."

      • RosanPimppaTreenit

        Vit...ut mitään alennuksia tai lievennyksiä.
        Yleinen oikeustaju vaatii, että kukin rikos käsitellään omana tekonaan. Ja lopuksi kaikki tuomiot ynnätään yhteen. Ja istutaan se 150 vuotta, jos sen edestä on ehtinyt puuhastelemaan.
        Tässä asiassa voisi ottaa jenkkilästä mallia. Siellä tuomitut lukevat tiilenpäitä joskus useammankin elinkautisen verran. Eli eivät käytännössä elävänä vankilasta ulos pääse.


      • lainsäätäjät
        RosanPimppaTreenit kirjoitti:

        Vit...ut mitään alennuksia tai lievennyksiä.
        Yleinen oikeustaju vaatii, että kukin rikos käsitellään omana tekonaan. Ja lopuksi kaikki tuomiot ynnätään yhteen. Ja istutaan se 150 vuotta, jos sen edestä on ehtinyt puuhastelemaan.
        Tässä asiassa voisi ottaa jenkkilästä mallia. Siellä tuomitut lukevat tiilenpäitä joskus useammankin elinkautisen verran. Eli eivät käytännössä elävänä vankilasta ulos pääse.

        No tästä sun pitää sitten kirjelmöidä kansanedustajallesi, että muuttavat lakia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      24
      10965
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8237
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      126
      5257
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3568
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3524
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2519
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2021
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe