Lasten rääkkääjä sai alennusta

PelleTuomarit

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201710162200464080_u0.shtml

Voi viddu taas.
Mitä rikollisempi olet, sitä pienemmillä tuomioilla pääset.

Ei kerta kaikkiaan oikeustajuuni uppoa seuraava:
"Hovioikeus piti käräjäoikeuden tuomiot pääosin ennallaan, mutta korotti toisen uhrin kärsimyksestä saamia korvauksia ja alensi miehen vankeustuomion 2 vuoteen 10 kuukauteen aiemman tuomion takia."

Alennusta aiempien tuomioiden vuoksi. Just joo. Stana!!!!

3

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtuullistaminen

      Kyse on rikoslain 7 luvun 6 §:n mukaisesta kohtuullistamisesta, eli jos nyt käsitellyt jutut olisi voitu käsitellä jo tuon aiemman tuomion yhteydessä, voidaan kohtuullistaa ja tuomitun rangaistus saada vastaamaan sitä, mitä hänelle olisi tuomittu, jos kaikki jutut olisi käsitelty kerralla.

      "Jos ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomittua syytetään hänen ennen tämän rangaistuksen tuomitsemista tekemästään muusta rikoksesta, voidaan aikaisempi ehdoton vankeusrangaistus ottaa uutta rangaistusta määrättäessä kohtuuden mukaan huomioon rangaistusta alentavana tai lieventävänä seikkana."

      • RosanPimppaTreenit

        Vit...ut mitään alennuksia tai lievennyksiä.
        Yleinen oikeustaju vaatii, että kukin rikos käsitellään omana tekonaan. Ja lopuksi kaikki tuomiot ynnätään yhteen. Ja istutaan se 150 vuotta, jos sen edestä on ehtinyt puuhastelemaan.
        Tässä asiassa voisi ottaa jenkkilästä mallia. Siellä tuomitut lukevat tiilenpäitä joskus useammankin elinkautisen verran. Eli eivät käytännössä elävänä vankilasta ulos pääse.


      • lainsäätäjät
        RosanPimppaTreenit kirjoitti:

        Vit...ut mitään alennuksia tai lievennyksiä.
        Yleinen oikeustaju vaatii, että kukin rikos käsitellään omana tekonaan. Ja lopuksi kaikki tuomiot ynnätään yhteen. Ja istutaan se 150 vuotta, jos sen edestä on ehtinyt puuhastelemaan.
        Tässä asiassa voisi ottaa jenkkilästä mallia. Siellä tuomitut lukevat tiilenpäitä joskus useammankin elinkautisen verran. Eli eivät käytännössä elävänä vankilasta ulos pääse.

        No tästä sun pitää sitten kirjelmöidä kansanedustajallesi, että muuttavat lakia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1929
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1761
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1560
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1442
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1038
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe