Velkavankeus kestää elinkautisen, se lusitaan päivästä päivään, ei armahda presidentti.
Tappamalla / murhaamalla hankittu elinkautinen , eli toisen ihmisen hengiltä ottaminen, on niin vähäinen rikos, että presidentti armahtaa ja murhaaja saa "uuden tilaisuuden".
Kun laitetaan ihmishenki ja raha vastakkain ei ole epäselvää kumpi Suomessa on arvokkaampi.
Tappamalla / murhaamalla hankittu elinkautinen , eli toisen ihmisen hengiltä ottaminen, on niin vähäinen rikos, että presidentti armahtaa ja murhaaja saa "uuden tilaisuuden".
Kun laitetaan ihmishenki ja raha vastakkain ei ole epäselvää kumpi Suomessa on arvokkaampi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Muuta Amerikkaan, Kanadaan tai Australiaan, ei tule velat perässä.
Ovatko nuo Velkavangille ainoat maat ja mahdollisuudet ? Luulisi velkojen sinnekin osaavan.
Ehkäpä samaa systeemiä voisi käyttää elinkautisvankeihin, eikö Siperia olisi paikka jossa varmasti lusitaan elinkautinen.
Höpö höpö. Velallista ei pidetä kaltereiden takana. Ja veloista pääsee saneerauksella viidessä vuodessa (paitsi tietysti siinä tapauksessa, että on ylivelkaantunut tieten tahtoen eikä ole ollut aikomustakaan maksaa velkojaan takaisin).
Luuserit menee saneeraukseen ja "pääsevät" veloista eroon 5 vuodessa. Ei siinä velkojat rahojaan saa.
Tiedän kymmeniä tapauksia, joissa nollalinjalla on MAKSETTU miljoonavelat ! Siis, ei ole maksettu yhtään mitään.
Itselläni on velkaa n 30 tonnia, en lähde saneeraukseen vaan maksan velkani, jos pystyn. Ei kaikki vielä luusereita ole.
Velka perustuu sopimukseen vankeus rikokseen. Velkoja on oikeutettu pitämään kiinni sopimuksesta ja rikoksentekijä on ansainnut rangaistuksen.
että henki on halvempi kuin velka, niin mikset
ripusta itseäsi ....
Kyllä meillä Suomessa ihan tuomioistuimet armahtavat velallisia. Sitä sanotaan velkajärjestelyksi. Jos ei ihan konkurssirikoksilla / muuten rosvoamalla / tms. ole velkojaan hankkinut, kyllä elinkautisvankeuden keskipituuden alittavankin ulosottoahdingon jälkeen pääsee aika monet velkajärjestelyyn. Jos vain itse saavat aikaiseksi hakea velkajärjestelyä.
Lautamiehet kertoo
http://www.saunalahti.fi/~kait/lasy/pankkituki.htm
Tämä on totta!
Tässä näemme Suomen "oikeutta!"