Sinkkikuuri

huolestunut17

Hei olen 17 vuotias nuori pojankloppi, joka aloitti sinkkikuurin ihon huonon kunnon/aknen takia, mutta olen huomannut kuurista aiheutuvan ylimääräsiä oireita, enkä tiedä olenko herkkä sinkille vaikö en tarvitse sinkkiä. Annos on sinkkitabletti 30mg/vrk. Sivuvaikutuksina olen huomannut; unen menetystä, huonoa makua suussa joutuu jatkuvasti kittaamaan vettä, huonoa oloa vatsassa, asioiden unohtamista, epätodellista oloa. Positiivisena olen kuitenkin huomannut sen että pystyn keskittymään enemmän sekä ihon kunto parantunut huomattavasti.

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äijän-käppyrä

      Noista sivuoireista ainakin vatsan huonot tuntemukset ovat sinkkitableteille aivan yleisiä. Sinkkitabletti pitäisikin varmaan ottaa runsaan nesteen kanssa, itse hörpin vettä sinkin ottamisen jälkeenkin aika paljon.

      Sinkki saattaa lisätä mieshormonin tuotantoa. Huonounisuus voisi ehkä johtua lisääntyneen hormonituotannon aiheuttamasta (yli)aktiivisuudesta, tämä on vain arvailua.

    • sinkkikuurilla_myöskin

      Moi

      Ihan normaalilta kuulostaa. Oireiden pitäisi tasaantua, jos jätä sinkkilisän pois.
      Sinkki kannattaa ottaa aamiaisen yhteydessä. Tyhjään mahaan otettuna sinkki aiheuttaa hyvinkin yleisesti vatsavaivoja.

      ps. sinkkipikolinaatti on eräiden tutkimusten mukaan parhaiten imeytyvä sinkin muoto, ja sitä saa edullisesti tilattua mm. iHerbistä.

      http://eu.iherb.com/?rcode=gsw705

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      29
      11545
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      60
      4129
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      126
      3343
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      210
      2681
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      116
      2376
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1899
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      342
      1260
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      69
      1062
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      20
      967
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      65
      850
    Aihe