Onko taloyhtiö vastuussa tavaroillemme aiheuttuneista vahingoista? Vuodoista on huomautettu jo vuosia, mutta katto pitäisi kuulemma uusia, eikä saumojen vuodot pysty korjamaan.....
Kuuhun pääsee vaikka turistina, mutta mokoma vuoto ei pysty paikkamaan?
kerrostalon katto vuotaa tavaroiten päälle
3
1469
Vastaukset
- lainaharha
Jos asuntosi on omistusasunto (joka sijaitsee jossain muualla kuin Takakeiturin Perävaarassa, eli remontointi on yleensä taloudellisesti mahdollista), eikä talo ole pystyynmätänevä täysin huoltamaton lutikkalinna, vaadi viimeistään tulevassa yhtiökokouksessa käsiteltäväksi katon uusimisremontti. Talon tärkeimpiä kohteita kunnossapidon kannalta on katto, ellei tärkein.
Jos vuotoa on jokaisella sateella ts. se on jatkuvaa, se täytyy korjata heti. Hallitus vastaa siitä, ettei kiinteistö ja osakkaiden omaisuus tärvelly huolimattoman kiinteistönpidon takia. Taloyhtiö vastaa korkeintaan vahingoista, jotka ovat syntyneet ennen kun havaitsit kattovuodon. Silloin vastuu tavaroiden poissiirtämisestä on siirtynyt sinulle. Mikäli et ole heti niitä siinä vaiheessa siirtänyt pois, niin vahinko jää sinun kannettavaksi.
- Voiitkuu
Kokemukseni mukaan isännöitsijä ei noteeraa vuotoilmoitusta vaan poistaa kaikki jäljetkin postin tulosta.
Ota kotikuntasi terveystarkastaja mittaamaan rakenteiden kosteus ja toteamaan vuoto. Sitten alkaa tapahtua. Joku yrittäjä kuivaa ja mittaa ja ilmoittaa kunnossa olevan.
Ota vielä terveystarkastaja mittareineen ja kuivaus menee uusiksi.
Katon vuotokin lakkaa. Ettei taloyhtiö tiennyt asiasata: Kunnon tarkkailu oli ulkoistettu ammattilaisille, jotka sietivät vuotoja vuosia. Katontekijää ei hallituksen pj. edes vaivautunut etsimään. "Liekö enää olemassakaan". Huoneiston omistaja sai itse maksaa asumisensa muualla korjauksen ajan. Pelkkä kuivaus kesti kolme kuukautta.
Rakentaminen ja huolto ovat sikamaisen huonoja. Luntakaan ei katot kestä, kun ovat tasakattoja. Harjakatto kestää pitempään huoltamatta ja lumet tulee itsestään alas ja harjakatto, se jyrkkä, on komea.
NOn ni, Robo, antaas luudan sutia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1453985Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643650Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122954Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152534- 1752206
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321564Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491447- 541272
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161063Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101043