.... eivät halua olla mukana uudelleenjärjestely prosesseissa?
http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/cgi-kaupan-seuraus-affecton-pomot-vaihtavat-maisemaa-6682792
Veikkaan että 44 työpaikkaa vähenee (Affecto) ja CGI:stä 56?
Affecton pomot vaihtavat maisemaa
15
416
Vastaukset
- Puukenka45
Mahtoiko tulla tylysti vaan potkut?
- iooilk
"Affecton hallituksen puheenjohtaja Magdalena Persson kiittelee kolmikkoa ... siitä että nämä lähtevät."
Jotenkin kovin negatiivisen kuuloista kiittelyä. Business saattaa olla joskus niin kovin kovaa ja julmaa. "Me ei tarvita teitä enää ... ymmärrättehän lähteä ... ai te lähditte ihan vapaaehtoisesti ... kiitos että lähditte". Ehkäpä jonkinlainen kultainen kädenpuristus ... tai mistä sitä tietää? - normidiilitällainen
Johtajasopparit on vähän erilaisia työsoppareita. Yleensä niissä on kovat kilpailukiellot, jotka myös pätee, ja porukkaa halutaan irtisanoutuvan, siitä sovitaan erikseen. Kuluineen.
Joskus yrityskaupan papereissa tästä on erikseen maininta. Esim. kauppahinta on 100Me, josta 5Me maksetaan toimivalle johdolle irtisanoutuessa pv.kk.vvvvv mennessä. - oiuoijfsda
iooilk kirjoitti:
"Affecton hallituksen puheenjohtaja Magdalena Persson kiittelee kolmikkoa ... siitä että nämä lähtevät."
Jotenkin kovin negatiivisen kuuloista kiittelyä. Business saattaa olla joskus niin kovin kovaa ja julmaa. "Me ei tarvita teitä enää ... ymmärrättehän lähteä ... ai te lähditte ihan vapaaehtoisesti ... kiitos että lähditte". Ehkäpä jonkinlainen kultainen kädenpuristus ... tai mistä sitä tietää?"Magdalena Persson kiittelee kolmikkoa ... siitä että nämä lähtevät."
Tapana ei ole sanoa "kiitos että lähditte", kun esim. käy vieraita, vaan esim.: "kiva kun kävitte"?
Mutta kenties bisnesmaailmassa asiat ovat toisin ja asiat sanotaan kuin ne ovat. "Voitte mennä, me ei tarvita teitä enää, kiitos että lähdette".
Tai kuten olemme nähneet gangsterielokuvissa, kun vastustajalle laitetaan betonikenkiä jalkaan ja siinä laiturin reunalla sanotaan: "don't take it personally, this is just business".
- MatkailualueMiljoona
Nämä ovat varmaan niitä CGI:n kuuluisia työntekijälähtöisiä urapolkuja.
- Anonyymi
Työntekijälähtöisyys = työntekijät lähtee
- Leilan
Affecto on kunnostautunut näissä johtajistojen poispotkimisissa useasti aikaisemminkin.
Vuonna 2011 taisi olla isoin ulosajo. Ja sen jälkeen vähän pienempiä. Eli kun nyt 2017 taas vaihtuu ylinjohto niin näitä tapauksia on ollut useita 2000 luvulla. Ja päälle vielä ne tj kuviot jotka ovat päättyneet lyhyeen pestiin.- ldkdkrkzkdkekekdk
No onko meno parantunut työntekijöiden näkökulmasta kun pomoportaassa luuta on käynyt?
- EiJärkeä
ldkdkrkzkdkekekdk kirjoitti:
No onko meno parantunut työntekijöiden näkökulmasta kun pomoportaassa luuta on käynyt?
Työntekijöille usein sekasorto ollut edessä. Pahimmassa tapauksessa myös työntekijöiden yksiköt on "uusittu" eli sotkettu koko kuvio. Siinä on projektit samalla menneet sekaisin kun entiset projektijäsenet ovatkin kesken kaiken kuuluneet toiseen tiimiin.
- Sebastian_Q
ldkdkrkzkdkekekdk kirjoitti:
No onko meno parantunut työntekijöiden näkökulmasta kun pomoportaassa luuta on käynyt?
Onko siellä ollut huono "meno" työntekijän näkökulmasta aiemmin. En tunne yhtiötä kovin hyvin, joskus olen katsellut Affecton työ-ilmoituksia.
- kdkkdkendldked
Kuulostaa just siltä että tälläkin palstalla paljon vaadittu ”pomot vaihtoon” ei vie asiaa työntekijän kannalta toteutessaan ainakaan oikeaan suuntaan.
- italaonpaskaa
kdkkdkendldked kirjoitti:
Kuulostaa just siltä että tälläkin palstalla paljon vaadittu ”pomot vaihtoon” ei vie asiaa työntekijän kannalta toteutessaan ainakaan oikeaan suuntaan.
Yt-alalla pomot yleensä vaihtuvat työntekijöiden kannalta vielä huonompiin.
Jos nyt on edes välttävästi henkilöstön asioita ymmärtävä pomo, niin seuraavan ehkä jo nurkan takaa tulossa olevan organisaatiouudistuksen jälkeen tilalla onkin bonuksia kahmiva saneeraaja ja omistajien juoksupoika, jota ei voisi henkilöstön työhyvinvointi vähempää kiinnostaa. - Runkku.petteri
italaonpaskaa kirjoitti:
Yt-alalla pomot yleensä vaihtuvat työntekijöiden kannalta vielä huonompiin.
Jos nyt on edes välttävästi henkilöstön asioita ymmärtävä pomo, niin seuraavan ehkä jo nurkan takaa tulossa olevan organisaatiouudistuksen jälkeen tilalla onkin bonuksia kahmiva saneeraaja ja omistajien juoksupoika, jota ei voisi henkilöstön työhyvinvointi vähempää kiinnostaa.No jos nyt rehellisiä ollaan, niin itsekin olisin pomona juurikin tuollainen. Ja kukapa ei, jos rahaa on tiedossa?
- Repe30
Ylijäämäpomot hoidetaan näissä tilanteissa aina ulos kunnon rahatukolla, näin varmasti nytkin..
- Oravanpoi
Mistä johtuen talousjohtaja irtisanoutui 2015?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956534Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096270SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614581Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien883484Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963441Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en653293Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103152Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02870Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31695Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema141277