Pentukoiran hampaat

APUAaaaa

Eläinlääkäri suosittelee jo nyt vaikka pysyvät hampaat ei ole puhjenneet että maitokulmurit poistetaan parin kk kuluttua.Onko mahdollista että koiralle tulee isona purentavika?Voinko jotenkin itse auttaa hampaiden irtoamista jos maitohampaat ei ala irtoamaan?Entä mitä haittaa on antaa hampaiden irrota omaa tahtia poistamatta niitä vaikka molemmat kasvaisivat vierekkäin?Kuinka tyypillisiä pienten koirien purentaviat on?KIITOS KAIKILE VASTANNEILLE!

2

249

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hammasheitto

      itse odottaisin kun vakinaiset kulmurit puhkeaa, ja jos maitohampaat ei tilu, pyytäisin el poistamaan ne, purentavika on koiralle hakala. Yleenä hamaat kyllä vaihtuu ihan itsekseen, puruluita ja oikeita luita, sellaisia isonpuoleisa joista voi järsiä vaan ei saa palasia, voi antaa hammashoidoksi.

    • Kääpiösusi

      Viimeistään poisto jos uus kasvanu puoleenväliin maitohammasta on nyrkkisääntö. En tiedä mitä tapahtuu jos vanhan poistaa "etuajassa". Tuskin haittaa. Ite en kyllä ennen puhkeamista lähtis poistattaa ainakaan, ihan varmuuden vuoksi. Jos vaikka muut hampaat "tiivistyy" tielle? Kuulostaa vähän rahastukselta jos ollaan poistoaikaa varaamassa vaikka täysin mahdollista että vaihtuvat luonnollisesti. Ehkä lekuri vain kerto että usein joudutaan (siltä rodulta) poistaa maitohampaita, jotta osaatte varautua, henkisesti ja rahallisesti? Ja arvio parin kk päähän ois sellanen että uudet kulmurit jo tulossa? Tämä kävis järkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2321
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      1024
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      912
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      906
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      589
      861
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      646
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      644
    Aihe