Aurinkopaneelia tuli lisää ja vanha PWM-säädin ei riitä. Kokemuksia hyvistä MPPT-säätimistä? Paneelia on 270W ja akkua 720Ah.
Vastaukset 9
- lklkkl
Tämä on hyvä, on pelkästään hyviä kokemuksia, on laajennusvaraakin
https://www.grillikauppa.com/tristar-mppt-45-aurinkopaneelin-lataussaadin-max-45a Pitää olla minimissään noin 20A lataussäädin. Victron, SRNE, EP-Solar, niin ei mene ainakaan pitkälle metsään noiden hommien kanssa. Victronin säätimissä on hieno ominaisuus, että niihin saa bluetooth donglen kiinni. jolla voi kännykällä tarkkailla latauksen toimintaa. SRNE 20A MPPT säädin on ihan asiallinen hinta-laatu suhteeltaan ja kannattaa tsekata.
Jos mieli tekee tilata mailmalta, niin kannattaa huomioida, että joskus noissa Ebay ja aliexpress säätimissä voi olla sisällä ihan jotain muuta, kuin mainostetaan. Komeasti markkinoidaan MPPT säädintä., mutta sisällä ei olekkaan ihan sitä mitä pitäisi. Joskus olen nähnyt sisällä PWM elektroniikan ja kaksi tukevaa pulttia antamassa lisää painoa.Pitää olla minimissään noin 20A lataussäädin. Victron, SRNE, EP-Solar, niin ei mene ainakaan pitkälle metsään noiden hommien kanssa. Victronin säätimissä on hieno ominaisuus, että niihin saa bluetooth donglen kiinni. jolla voi kännykällä tarkkailla latauksen toimintaa. SRNE 20A MPPT säädin on ihan asiallinen hinta-laatu suhteeltaan ja kannattaa tsekata.
Jos mieli tekee tilata mailmalta, niin kannattaa huomioida, että joskus noissa Ebay ja aliexpress säätimissä voi olla sisällä ihan jotain muuta, kuin mainostetaan. Komeasti markkinoidaan MPPT säädintä., mutta sisällä ei olekkaan ihan sitä mitä pitäisi. Joskus olen nähnyt sisällä PWM elektroniikan ja kaksi tukevaa pulttia antamassa lisää painoa.- Panelisti
Mitenkähän toimii. jos aurinkopaneelin laittaa kulkemaan C-Tec laturin kautta.. toimiiko myös näin ?
- EiIhanMuttaMelkein
Ctekillä on tuote, jolla voi kahdella tasavirtalähteellä ladata kahta akkupankkia. Ja sitten toinen tuote jolla pakettiin saa lisää älykkyyttä. Mutta kumpikaan ei siis ole laturi itsessään.
Eli vastaus kysymykseen on, että ei toimi kun sellaista ei ole. Mutta ratkaisu Ctekillä siis löytyy joudut vaan hankkimaan useamman purkin jos haluat laturinkin mukaan ja vielä lisää jos haluat enemmän älyä. Jollain toisella valmstajalla tuo kaikki on sitten yksissä kansissa.
- Paneelipaketti
Kuulin juttua että MPPT-säätimestä ei olisi juurikaan hyötyä paneelin kanssa jonka jännite ei nouse korkeaksi verrattuna PWM-säätimeen. Eli jos paneelin maksimijännite jää vain 20V tienoille, MPPT ei anna luvattua hyötyä. Onko tietoa tästä?
- jaaaakkoo
Lueppa tuolta mppt säätimen toimintaperiaate niin ymmärrät että kyllä siitä on hyötyä.
http://www.reps.fi/fi/frames-prod-regulators-fi.htm
- MWP_TPPM
noissa 12v systeemeissä MPPT teoriassa voisi antaa n. 30% enemmän, käytännössä hyöty jää n 10% (lämpötila, kynnysjännite jne). Eli ihan pieniin järjestelmiin ei kannata hommata MPPTtä kun hinta ero sen verran suuri.
- Joakim1
Paneelit ovat tosiaan halpoja ja MPPT-säädin maksaa jo helposti enemmän kuin paneeli. Mutta on tuossa sekin puoli, että useissa veneissä on varsin rajallisesti tilaaa paneeleille, joten voi olla tarpeen saada se viimeinen 10-30% talteen.
MPPT:stä on sitä enemmän iloa mitä suurempi tarve. Se tulee melko suoraan jännitesuhteesta. 12 V paneelit antavat parhaan tehonsa n. 17 V jännitteellä, jolloin virta on käytännössä sama kuin 12-14 V. Jos akku on niin tyhjä (tai on paljon kulutusta), että MPPT:n jälkeen jännite on vain 12 V, on lisäteho 17/12 eli 42% miinus häviöt. MPPT säätimestä tulee 2-5% häviö (yleensä ilmoitetaan vain paras hyötysuhde säätimen optimimioloissa). Toisin kuin PWM:ssä myös kaapeleiden jännitehäviöillä on merkitysti niin paneelin ja säätimen kuin säätimen ja akun välillä, sillä ne heikentävät ko. suhtdetta. Esimeerkiksi minun veneessä on ehkä 5 m kaapelia (10 m molempiin suuntiin), josta alkupää on 1,5 mm2 ja loppupää 2,5 mm2 paneelilta säätimelle. 2 A virralla tuosta tulee 0,4 V jännitehviö, jolloin siis saadaankin 16,6/12=38% ja tuosta vielä säätimenhäviö pois niin ollaan vain hiukan yli 30%, vaikka jännite on erittäin alhainen.
Toisessa päässä akun täyttyessä jännite on 14,4 V, jolloin samalla laskulla saadaan 16,6/14,4*0,95 = 10% hyöty. Mutta latausjännitteen ollessa säätöarvossa, virtaa rajoittaa jo akku eli MPPT:stä ei oikeasti enää ole mitään etua.
Edellä lasketuista hyödyistä pitää vielä vähentää virran tippuminen paneelin jännitteen noustessa, mutta se ei ole montaaa prosenttia, ehkä samaa luokkaa kuin MPPT:n häviöt.
Suunnittelin ja tein itse MPPT-säätimen muutama vuosi sitten. Silloin tuli myös kirjoitettua juttu tuosta elektroniikkapalstalle: http://ruuvipenkki.fi/foorumi/viewtopic.php?f=15&t=1169&sid=6efbe5e8d1d19babcbd754c44ed9f861
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341712
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2161119Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.171815Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.258612- 33561
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11534- 187519
- 206515
- 41456
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen19444