TukTuk kyyti

HeidiHanna

Onko Khao Lakissa TukTukeja tai miksi näitä lava-autoja kutsutaan. Hotellimme on vähäsen sivussa keskustassa (2km) ja en usko, että joka päivä jaksaa kävelle edes takaisin keskustaan.

10

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2010Maija2010

      Respasta voi tilata nokkapyörämaijan = tuktuk.

      Lava-auton myös = mersumaija.

    • Khao lakissa ei ole tuk tukeja, mutta lavatakseja löytyy paljon, joita ilmeisesti tarkoititkin.

      • Mymmille

      • santtu_1975A

        Niin, itse myös katsoin tuon kyseisen videon kohdat missä oli kuvattuna Khao lakin katuja/liikennettä ja en niistä pätkistä yhtään Tuk Tukia nähnyt, lavatakseja kyllä kuvista löytyi, mutta niillä ei Tuk Tukin kanssa juurikaan tekemistä ole.
        Eli ainakaan tuo video ei todista että niitä khao lakissa olisi. Ja sitten muistutuksena mikä on Tuk tuk ( https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuk-tuk ).

        Itse en myöskään muista siltä yhdeltä ainokaiselta Khao lakin reissultani, että olisi Tuk tukeja nähnyt siellä. Voi tietysti joku yksittäinen jollain olla, mutta mitenkään varsinaisesti isoissa määrin niitä ei siellä ainakan ole käytössä.


    • ? ? ?
      En suinkaan tiedä kaikkea Khao lakistakaan. Kannattaa toki kertoa oma mielipiteensä ja oikaista jos ja kun olen väärässä. Hyvä vain jos, syntyy rakentavaa keskustelua. Oleellista minusta on kuitenkin jakaa asiallisia mielipiteitä. Kirjoitukseni eivät siis ole absoluuttinen totuus vaan, mun mielipide.

      Sen mitä linkkiä selasin, en kyllä huomannut yhtään tuk tuk:ia . Ainoastaan lavatakseja. Mut selasin sen melko nopeasti myönnän. Melko pitkä video. Jos siinä on tuk tukeja paljonkin laittaisitko ajankohdan?

      Joskus lavatakseja kuulee kutsuttavan tuk tukeiksi, mielestäni nimitys on virheellinen mut, ei vaarallinen. Tuk tuk on mielestäni skootterin päälle rakennettu, ja siinä on ohjaustanko, ei ohjauspyörää. En usko olevani käsitykseni kanssa yksin.

      รถตุ๊กตุ๊ก = rod tuk tuk
      รถสองแถว = rod Songthaew ( kaksi riviä)= avolava taksi tai avolavabussi.
      Joku muukin nimi noilla avolavatakseilla on, mut nyt en muista mikä kun, en juurikaan käytä.
      ( rod= miltei kaikki ajoneuvot missä on pyörät, usein auto).

      Joskus voi nähdä khao lakissa tuk tuk:n esim. Nang thong marketista n. 100m. bang niang suuntaan, tien toisella puolella olevan kuai tiau liikkeen kohdalla. Sekään ei käsittäkseeni ole taksiliikenteessä. Satunnaisesi tuk tukeja voi nähdä khao lakissa, koskaan en ole turisteja huomannut niillä kuskattavan. Eikä tuk tuk:n varaan ainakaan mielestäni voi khao lakissa liikkumista laskea. Lavataksin varaan sensijaan voi tarvittaessa. Niitä on parkissa vähän siellä sun täällä.

      Myönnän´, harkitsin ensimmäistä vastausta kirjoittaessani että, pitääkö alkaa saivartelemaan. Ajattelin kuitenkin olevan enemmän hyötyä kysyjälle jos en saivartele.


      Sitten esimerkki mitä m.y.m ei tiedä. Miksi ne lavataksin kuljettajat asiakkaita houkutellakseen lähes aina huutavat 2 kertaa taxii taxii (jos huutavat)? Liekö syynä monikkomuotosääntö tai sanapari kuten dii ja dii dii? taxiitaxii parempi kuin taxii :)

    • Munmatkassa

      m.y.m aivan oikeassa. Ovat lavatakseja.

    • Miquee

      Millään kolmella kerralla en ole khao lakin reissuilla nähnyt ainuttakaan tuk tukia.

    • Thaihullu

      Ei Tuk Tukeja ainakaan viimetalvena Khao Lakissa näkynyt, ei myöskään Phuketissa niitä näy. Viimeksi olen ollut TukTukin kyydissä 2013 Hua Hinissä!

    • Merlinintien risteyksessä olis nyt tuk tuk myynnissä. Juu ihan ehta, vanhaa mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      65
      5103
    2. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      9
      4937
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      45
      3846
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      19
      3502
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      3388
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      45
      3252
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3163
    8. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      52
      2849
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2575
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2319
    Aihe