TukTuk kyyti

HeidiHanna

Onko Khao Lakissa TukTukeja tai miksi näitä lava-autoja kutsutaan. Hotellimme on vähäsen sivussa keskustassa (2km) ja en usko, että joka päivä jaksaa kävelle edes takaisin keskustaan.

10

799

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2010Maija2010

      Respasta voi tilata nokkapyörämaijan = tuktuk.

      Lava-auton myös = mersumaija.

    • Khao lakissa ei ole tuk tukeja, mutta lavatakseja löytyy paljon, joita ilmeisesti tarkoititkin.

      • Mymmille

      • santtu_1975A

        Niin, itse myös katsoin tuon kyseisen videon kohdat missä oli kuvattuna Khao lakin katuja/liikennettä ja en niistä pätkistä yhtään Tuk Tukia nähnyt, lavatakseja kyllä kuvista löytyi, mutta niillä ei Tuk Tukin kanssa juurikaan tekemistä ole.
        Eli ainakaan tuo video ei todista että niitä khao lakissa olisi. Ja sitten muistutuksena mikä on Tuk tuk ( https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuk-tuk ).

        Itse en myöskään muista siltä yhdeltä ainokaiselta Khao lakin reissultani, että olisi Tuk tukeja nähnyt siellä. Voi tietysti joku yksittäinen jollain olla, mutta mitenkään varsinaisesti isoissa määrin niitä ei siellä ainakan ole käytössä.


    • ? ? ?
      En suinkaan tiedä kaikkea Khao lakistakaan. Kannattaa toki kertoa oma mielipiteensä ja oikaista jos ja kun olen väärässä. Hyvä vain jos, syntyy rakentavaa keskustelua. Oleellista minusta on kuitenkin jakaa asiallisia mielipiteitä. Kirjoitukseni eivät siis ole absoluuttinen totuus vaan, mun mielipide.

      Sen mitä linkkiä selasin, en kyllä huomannut yhtään tuk tuk:ia . Ainoastaan lavatakseja. Mut selasin sen melko nopeasti myönnän. Melko pitkä video. Jos siinä on tuk tukeja paljonkin laittaisitko ajankohdan?

      Joskus lavatakseja kuulee kutsuttavan tuk tukeiksi, mielestäni nimitys on virheellinen mut, ei vaarallinen. Tuk tuk on mielestäni skootterin päälle rakennettu, ja siinä on ohjaustanko, ei ohjauspyörää. En usko olevani käsitykseni kanssa yksin.

      รถตุ๊กตุ๊ก = rod tuk tuk
      รถสองแถว = rod Songthaew ( kaksi riviä)= avolava taksi tai avolavabussi.
      Joku muukin nimi noilla avolavatakseilla on, mut nyt en muista mikä kun, en juurikaan käytä.
      ( rod= miltei kaikki ajoneuvot missä on pyörät, usein auto).

      Joskus voi nähdä khao lakissa tuk tuk:n esim. Nang thong marketista n. 100m. bang niang suuntaan, tien toisella puolella olevan kuai tiau liikkeen kohdalla. Sekään ei käsittäkseeni ole taksiliikenteessä. Satunnaisesi tuk tukeja voi nähdä khao lakissa, koskaan en ole turisteja huomannut niillä kuskattavan. Eikä tuk tuk:n varaan ainakaan mielestäni voi khao lakissa liikkumista laskea. Lavataksin varaan sensijaan voi tarvittaessa. Niitä on parkissa vähän siellä sun täällä.

      Myönnän´, harkitsin ensimmäistä vastausta kirjoittaessani että, pitääkö alkaa saivartelemaan. Ajattelin kuitenkin olevan enemmän hyötyä kysyjälle jos en saivartele.


      Sitten esimerkki mitä m.y.m ei tiedä. Miksi ne lavataksin kuljettajat asiakkaita houkutellakseen lähes aina huutavat 2 kertaa taxii taxii (jos huutavat)? Liekö syynä monikkomuotosääntö tai sanapari kuten dii ja dii dii? taxiitaxii parempi kuin taxii :)

    • Munmatkassa

      m.y.m aivan oikeassa. Ovat lavatakseja.

    • Miquee

      Millään kolmella kerralla en ole khao lakin reissuilla nähnyt ainuttakaan tuk tukia.

    • Thaihullu

      Ei Tuk Tukeja ainakaan viimetalvena Khao Lakissa näkynyt, ei myöskään Phuketissa niitä näy. Viimeksi olen ollut TukTukin kyydissä 2013 Hua Hinissä!

    • Merlinintien risteyksessä olis nyt tuk tuk myynnissä. Juu ihan ehta, vanhaa mallia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe