En sovi sosiaalialalle?

Päämäärätön

Hei, mulla pienoinen ongelma. Itselleni on hiipinyt pelko että olen (jälleen kerran) valinnut alani väärin. Eli sosiaalialan puolen opiskelut käynnissä näin tarkemmin erittelemättä. Minulla oli erilaiset kuvitelmat alasta ja myös omista kyvyistäni. Mutta nyt olen huomannut että ehkä luonteeni ei ole sopiva tälle alalle. Tuntuu välillä että uuvun jatkuvasti ja alan töiden tekeminen jatkossa uuvuttaisi varmaan myös. Tai sitten vain väsyn kaikesta ja ehkä en henkisesti ole valmis tähän alaan. Välillä minusta jopa tuntuu että en osaa olla ihmisten kanssa :D aika ristiriitaista kyllä.

Pulmana vain, mitä alan vaihtoon tulee on omalla kohdallani mm . ensikertalaiskiintiöt (haku uuteen paikkaan vaikeaa) Opintotuki ja opintolaina jota olen jo nostanut jonkin verran. Mietin miten käy, jos vaikka haen ja pääsenkin toiselle alalle josta kouluttautuisi ammattiin nopeammin kuin nykyisessä? Miten tälläisessä tilanteessa tulee toimia jotta KELA ei pistä mitään karensseja tai ala perimään takaisin opintotukia ym? tai että opintotukea saisi myös uudella alalla? Ja opintolaina asiat on ilmeisesti sitten pankin kanssa hoidettavissa.

Tiedän että netin ihmeellisestä maailmasta varmaan löytyisi vastauksia mutta jos tätä kautta saisi selkeämmän vastauksen tällaiseen alanvaihtoon liittyyvään pulmaan. Vai onko vaan järkevää opiskella loppuun ja saada paperit ulos....

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 675829

      Millekään alalle ei valita pelkästään ensikertalaisia. Aivan rajatapauksissa voi ensikertalainen päästä ohi yhden pisteen enemmän saaneesta ei-ensikertalaisesta. Ei sikäli mitään huolta.

      Sitä pitää tietysti miettiä, miten opinnot rahoittaa. Osa korkeakouluopintoihin tarkoitetuista tukikuukausista on tapauksessasi käytetty. Yleisiä tapoja rahoittaa pitkiä opintoja ovat ainakin osa-aikatyö, vanhempien apu ja kuntoutustuki. Parin vuoden opintoja taitaa olla mahdollista joissakin tapauksissa tehdä nykyään myös työkkärin tuella. Rohkeasti vain selvittämään optioita!

    • niinonii

      Opintorahaa ei peritä takaisin, jos ilmoitat heti opiskelusi päättymisestä. Laina on tietysti maksettava takaisin ennemmin tai myöhemmin. Ota heti yhteys pankkiin, jos keskeytät opintosi.

      Ensikertalaisuus tai sen menetys ei merkitse juurikaan mitään.

      Myöhemmin voit tietysti saada opintotukea siinä määrin kuin sinulla on kuukausia käyttämättä.

      Sitä vähän ihmettelen, että sentään pääsit opiskelemaan itsellesi sopimatonta alaa. Jälleen kerran, kuten sanot!

      Muille tiedoksi, että sosiaaliala vaatii lujaa henkistä ja fyysistä kuntoa. Työssä ollaan melkein koko ajan tekemisissä hankalien ihmisten ja heidän ongelmiensa kanssa.

    • Fhjhfjhcn

      Opintotukeasi ei peritä takaisin jos sinulla on kurssisuorituksia eli olet todella opiskellut, vrt. henkilö joka on ollut vain koulun kirjoilla tukia nostamassa ja tekemättä mitään. Jälkimmäinen tilanne antaa aihetta epäillä vilppiä, ja prosessi tukien takaisin perimiseksi käynnistetään. Se käydään läpi tapauskohtaisesti selontekoineen koulusi opintotukilautakunnassa. Pääpointti on kuitenkin se, että tukia ei peritä takaisin jos edes jotakin näyttöä suorituksista löytyy. Ja nyt ei siis puhuta mistään opintotuen jatkuvuuden edellyttämästä määrästä, se on eri asia. Rehellinen keskeyttäminen on aivan normaalia elämää ja läpihuutojuttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      181
      11307
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5392
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2311
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1179
    Aihe