Asun rivarissa, jossa koneellinen poisto 1-4 tehonsäädöllä ja portaaton liesituulettimen pellin säätö. Keittiö ja olohuone ovat samassa tilassa. Jos pidän poistoa ykkösteholla ja liesituulettimen peltiä puolessa välissä, niin, että imee keittiöstä, vessasta ja kylppäristä yhtä kovaa, kämppä viilenee reilusti ja patterit eivät pysy perässä. Voinko pitää peltiä kiinni aina, kun en tee ruokaa, eli riittääkö poistot vessan ja kylppärin kautta? Näin kämppä pysyy paljon lämpimämpänä. Oleskelen 90% hereilläoloajastani olohuoneessa/keittiössä, joten onko ilmanvaihto riittävä jos pidän peltiä aina kiinni?
Entä miten saunan ilmanvaihto, kun sitä ei käytetä? Siellä on säädettävä poistoventtiili katossa ja tuloilma lattiassa. Olen pitänyt sitä hieman raollaan, kun se ei ole käytössä. Jos poisto on kokonaan auki, sauna tulee tosi kylmäksi. Jos kiinni, silloin tuloilma imeytyy kylppärin puolelle ja luultavasti lisää lattialämmityksen kustannuksia. Mikä on siis järkevin asento?
Liesituulettimen pelti ja koneellinen ilmanvaihto
2
1744
Vastaukset
- joslukisititse
Kaikki ilmanvaihtoventtiilit kuuluu teipata umpeen, koska näin kuulemma tulee toimia.
Toinen vaihtoehto on, että otat sen talokirjan käteen, joka löytyy jokaisesta asunnosta, ja luet kuinka kuuluisi toimia. - InsinööriX
Ensiksi se 1 asento on ns. "poissaolo" ja kun huoneistossa ollaan kotona ilmanvaihdon tulisi olla vähintään asennossa 2.
Liesikuvussa olevaa "tehostus" peltiä avataan vain kärynpoistoa tarvittaessa. Liesikuvun tulisi kyllä imeä jonkin verran vaikka pelti olisi kiinnikin. Koska olohuoneessasi varmaankin on korvausilmaventtiili, josta sinne tulee raikasta ulkoilmaa niin imu WC:stä ja KPH:sta riittää kyllä sekin.
Saunassa sekä katossa oleva kuivatusventtiili että ulkoa ilmaa tuova raitisilmaventtiili suljetaan aina kokonaan kun sauna on kuivunut saunomisen jälkeen. Auki ollessaan ne häiritsevät muun asunnon ilmanvaihtoa - kuten olet jo huomannutkin. Usein saunassa on kyllä myös lauteiden alla poistoventtiili, joka on aina vähän auki (säädetty sopivaksi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537800- 614360
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1403993Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233902Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423300Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383208Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko253205- 482923
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422721- 492484