Liesituulettimen pelti ja koneellinen ilmanvaihto

ilmatohtori

Asun rivarissa, jossa koneellinen poisto 1-4 tehonsäädöllä ja portaaton liesituulettimen pellin säätö. Keittiö ja olohuone ovat samassa tilassa. Jos pidän poistoa ykkösteholla ja liesituulettimen peltiä puolessa välissä, niin, että imee keittiöstä, vessasta ja kylppäristä yhtä kovaa, kämppä viilenee reilusti ja patterit eivät pysy perässä. Voinko pitää peltiä kiinni aina, kun en tee ruokaa, eli riittääkö poistot vessan ja kylppärin kautta? Näin kämppä pysyy paljon lämpimämpänä. Oleskelen 90% hereilläoloajastani olohuoneessa/keittiössä, joten onko ilmanvaihto riittävä jos pidän peltiä aina kiinni?

Entä miten saunan ilmanvaihto, kun sitä ei käytetä? Siellä on säädettävä poistoventtiili katossa ja tuloilma lattiassa. Olen pitänyt sitä hieman raollaan, kun se ei ole käytössä. Jos poisto on kokonaan auki, sauna tulee tosi kylmäksi. Jos kiinni, silloin tuloilma imeytyy kylppärin puolelle ja luultavasti lisää lattialämmityksen kustannuksia. Mikä on siis järkevin asento?

2

1895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joslukisititse

      Kaikki ilmanvaihtoventtiilit kuuluu teipata umpeen, koska näin kuulemma tulee toimia.

      Toinen vaihtoehto on, että otat sen talokirjan käteen, joka löytyy jokaisesta asunnosta, ja luet kuinka kuuluisi toimia.

    • InsinööriX

      Ensiksi se 1 asento on ns. "poissaolo" ja kun huoneistossa ollaan kotona ilmanvaihdon tulisi olla vähintään asennossa 2.

      Liesikuvussa olevaa "tehostus" peltiä avataan vain kärynpoistoa tarvittaessa. Liesikuvun tulisi kyllä imeä jonkin verran vaikka pelti olisi kiinnikin. Koska olohuoneessasi varmaankin on korvausilmaventtiili, josta sinne tulee raikasta ulkoilmaa niin imu WC:stä ja KPH:sta riittää kyllä sekin.

      Saunassa sekä katossa oleva kuivatusventtiili että ulkoa ilmaa tuova raitisilmaventtiili suljetaan aina kokonaan kun sauna on kuivunut saunomisen jälkeen. Auki ollessaan ne häiritsevät muun asunnon ilmanvaihtoa - kuten olet jo huomannutkin. Usein saunassa on kyllä myös lauteiden alla poistoventtiili, joka on aina vähän auki (säädetty sopivaksi).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4306
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4123
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      64
      3899
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3199
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1572
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1095
    Aihe