Miten saisin kätevästi tehtyä aluevalinnan/reitin kuvaan, jossa on esim puun oksa ja tausta läpinäkyvä? pirullinen homma ruveta ainakin lassoamaan...yksi keino on, että valitsee kaikki ja siirtotyökalulla siirtää kuvaa niin ohjelma automaattisesti valitsee vaan näkyvät osat eli missä on pikseleitä, mutta jos kuvaa ei saa siirtää yhtään niin onko jollain heittää hyvää vinkkiä...toivottavasti ymmärti edes joku.
Photoshopilla kuvanrajauksesta
jannuhuoleton
3474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Select => Color range..., klikkaan taustaa ja OK. Jos hyvin käy, koko tausta on lassotettu. Jos haluan että itse puun oksa tulisi valituksi, teen Select => Inverse.
Tuo esitetty Select => Color range on siitä hyvä, että se porrasarvosta riippuen tekee pehmeähkön valinnan ja on luonnollisempi kuin lassoaminen tai taikasauva. Oikein hankalia syväyksiä, esim hiuksia ja noita oksia olen tehnyt myös näin: Katso missä kanavassa (kuvamuodosta riippuen R, G, B, C, M, tai Y) on paras kontrasti. Jos tausta on taivasta, paras on B tai Y. Valitse kanava ja kopioi se luomallesi alfakanavalle. Jyrkennä esim. curvella kontrasti vieläkin suuremmaksi, bitmapmaiseksi. Viimeistele lassolla ylimääräiset alueet. Blurraa tarvittaessa varovasti, esim. 0,5 pikseliä. Lataa valinta. Siinä sinulla valinta syväykseen. Jos joudut tekemään polun, ei blurrausta tietenkään kannata tehdä.
Jos tausta kerran on läpinäkyvä, niin ei kai siinä enää mitään syväystä tarvita?
Alkuperäiselle kysyjälle: Pidä Ctrl-näppäin pohjassa ja klikkaa sitä tasoa (Layer) jossa valittavaksi haluttu kuva on. Photoshop valitsee kaikki pikselit mitä tasolta löytyy.
Näin siis PC-versiossa. Macintosh-koneessa tarvittava näppäin voi olla joku muu.