Sukupuolivähemmistöjä ei ole olemassakaan

Nykyään kuulee paljon puhuttavan sukupuolivähemmistöistä ja heidän oikeuksistaan.
Unohtunut on se, että Suomessa syntyneistä lapsista vuosittaain noin 99,96 % on sellaisia, joiden sukupuoli on selvästi määriteltävissä pojaksi tai tytöksi. Loputkin, noin 0,033 % on hedelmöitymishetkellä syntynyt joko pojaksi tai tytöksi, mutta jotkut häiriöt sikiön kehityksessä ovat vaikuttaneet sen, ettei syntymähetkellä heidän sukupuoltaan voida määritellä. Heitä kutsutaan intersukupuolisiksi.

Toisin sanoen kaikki ihmiset ovat syntyneet pojiksi tai tytöiksi ja heitä on suunnilleen yhtä paljon, joten mitään sukupuolivähemmistöä ei ole olemassakaan. Samasta syystä ei ole olemassa yhtään sukupuolineutraalia ihmistä, eikä yhteiskunnan tarvitse omaksua mitään sukupuolineutraalia ajattelutapaa, elämää tai lainsäädäntöä.

"Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi Hän loi heidät." (1.Moos.1:27)

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sorry! Teknillisistä ongelmista johtuen, alustus tuli kahteen kertaan. Ei ollut tarkoitus.

    • Jjytrfff

      Aloittaja on sairas uskonhihhuli. Mutta häntä ei ole olemassakaan

    • P.B.K

      Ja homoseksuaalisia naisia ja miehiä on vain 1 % väestästä kaikkialla maailmassa. Tuliko maailmasta yleisesti ja oleellisesti parempi paikka, kun tätäkin vähennuistöä alettiin tyrkyttää mediassajoka paikassa? No, ei tullut, sitten keksittiin sukupuolineutaalius ja alettiin vouhottaen tallomaan enemmistön oikeutta omaan sukupuoleensa. Pysyisivät prkle kaapissa! Ei kaivata.
      Ja ei ole homofobiaa, kyllästyttää vain.

      • Entäs he, jotka lukeutuvat "enemmistöön", mutta kokevat silti kasvukipunsa vasta aikuisiällä, kun oma ilmaisu lapsuus- ja nuoruusvuosina on ollut binäärisen sukupuolijaottelun mukaisesti rajattua, eikä ole ikinä ollut lupa tutustua minäänsä? Ei tarttisi aikuisiällä enää miettiä, että kuka mä oikeastaan olenkaan, jos jo lapsesta asti sun olis annettu olla kuka olet. Sukupuolineutraaliuus ei tarkoita sitä, että pakolla tytöistä kasvatetaan poikia ja pojista tyttöjä, vaan että ne jotka kokevat olevansa vähemmän yhtä sukupuolta tai enemmän toista esimerkiksi itseilmaisultaan tai mielenkiinnonkohteiltaan, tulisivat silti hyväksytyksi ihmisenä iästä riippumatta.

        Kaikki "sukupuolinormeista" poikkeavat eivät ole homoseksuaaleja tai transsukupuolisia. Ihan kaikkien sukupuoli-stereotypioista vähänkään poikkeavien elämä olisi helpompaa, jos rajanveto sukupuolten välillä ei olisi niin jyrkkä. Ja tämä ryhmähän on varsinaisia sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjä paljon laajempi, koska harva meistä käyttäytyy ja kokee asiat joka tilanteessa sukupuolistereotyyppisesti. Vaan jokainen meistä on jotain "mies-nainen-jatkumolla". Ympäristön kulttuuri vain "päättää", että koska yksilöllinen ilmaisu ylittää sukupuolen stereotypioiden hyväksytyt rajat.

        Mut mielipiteensä kullakin, jos susta on hyvä, että kaikki poikkeavat pysyvät poissa ihmisten silmistä herran järjestystä sekoittamasta, niin ok.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2376
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      125
      2018
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      92
      1529
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1479
    5. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1360
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1288
    7. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1286
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1151
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1117
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1072
    Aihe