Kosteatilasiivous:

Voisiko joku ystävällisestiu kertoa miten on tehnyt kostean tilan näyttösiivouksen, ja yleensä myös miten teke ja mikä on järjestys?

ajattelin itse poistaa eka lampun päältä pölyt, ja ovilistat, sekä lattia, Katon pyyhintä kuivainmopilla nihkeänä. sitten sankossa on valmiina hapan käyttölious jolla pesen seinät, ja kostealla tasomopilla huuhdon pinnat ja ikkunakuivaimella wc istuin puolen tilan kuivaus. Oven pesu vaikka hankauspesimellä, ja kuivaus mopilla. Lattioiden pesu harjalla, koska lattianhoitokone ei sovi tilaan. Sitten vaan norm. istuin ja lavuaarin pesut.

Käsienpesupuolen seinät samalla tavoin, paitsi siinä voi perustella että kuivaimella sopii kuivaamaan seinät paremmin, kun säätää vartta. Lattiaan käyttöliuos, ja koneella ajo mistä sopii.

Lopuksi kuivaus.

ps. Minusta valokatkaisimia ei voi ainakaan pestä pesimellä, koska ne on sähkölaitteita. paitsi pyyhintä.

Onko tämä hyvä suunnitelma??

1

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • likatyypit

      Kylppäreitä siivotessa sille ei ole varattu yleensä "erillisaikaa", ellei ole sovittu etukäteen. Homma menee käytännön työssä suurinpiirtein näin. Siivojalla jalkaan kummarit, joihin myös työhousujen lahkeet sopivat. Päällä on puolihihapaita.
      Välineet: Kunnollinen lattiaharja, varrellinen. Teräväkuivain, kunnon karhea seinäpesinmoppi, ja toinen kostea/nihkeämoppi- levykehyksineen, varsineen. Muutama mikroliina.
      Likatyyppi kosteissa tiloissa riippuu käytöstä, saostumia tekevistä asioista.
      Aloitus yläosista, kun esim pyyhkeet, pyykkikori, muu isompi sälä on siirretty pois kylppäristä, eli katto, lamput, ym. ensin, samoin kaappien sisukset, päälliset, katkaisijat, pistorasioiden tienoot, sopivalla yp aineella ihan mikroliinalla. Seuraavaksi voi levittää mieluummin emäksisen pesuaineen kaikille pinnoille minne tulee saippualikaa: eli rasvaista likaa ihmisestä. Tämä tehdään karhealla, alkaa jo irrottaa likaa. Lavuaarit voi nyt perusjynssätä, ja jättää käyttöliuoksen vielä vaikuttamaan, samoin hanat, suihkuosat, saippuatelineiden tienoot.
      Lattia: Pesuliuos levitetään harjalla, auotaan viemäri ja pestään sekin harjalla. Nyt voi hangata vielä uudestaan seinät, laattasaumojaan myöten jo miedommalla, pyyhkiä ovet, kynnykset kunnolla.
      wc:n voi pestä jo erikseen, kunnolla.
      Lopuksi pinnat jotka voi huutoa, huuhdotaan ihan vesisuihkulla, ja mitä ei voi, pyyhitään kostealla joko kerran tai kahdesti. Hapanpesuaineet käyttöön vasta nyt jos saostumia on. Perusteellinen huuhtelu saostumapoistoalueille ja roiskeille.
      Kuivainta kehiin, tuuletus, että liika kosteus lähtee- tai, tehostettu ilmastointi.
      Jos on sauna mukana, niin tietysti lisuketyönä on lauteitten/lauderakenteiden perusteellisempikin pesu- jossa ensin puuosien kostutus, ja aineet hangataan alempaa ylöspäin pintoihin ettei synny valumaraitoja.

      Tämä on vanha kentällä käytetty systeemi.
      Pohdittavaa. Onko lattiakone ja pesutilojen tyypilliset lattiakoot käytännöllisempi kuin perinteinen harjapesu?
      Onko hapanaine oikea rasvapitoiseen ihmis- ja saippualikaan? Näytöstä kun kyse, sinun on tiedettävä mitä, millä miksi teet. Onnea näyttöösi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe