Eli montako lasta teillä on, ja minkä ikäisenä olette ne saaneet?
Itselläni on 9 lasta, ja tammikuussa on tulossa kymmenes.
Ensimmäinen tyttö syntyi, kun olin 17, toinen tyttö 22- vuotiaana, kolmas tyttö 24- vuotiaana, poika 25-vuotiaana, toinen poika 30- vuotiaana, neljäs tyttö 32-vuotiaana, viides tyttö 35-vuotiaana, kolmas poika 37-vuotiaana, kuudes tyttö 39- vuotiaana. Tammikuussa syntyvän lapsen saan 41- vuotiaana.
Noin kuukausi sitten minusta tuli mummo, kun toiseksi vanhin tyttö sai pojan, ja helmikuussa on vanhimmalla tytöllä laskettu aika.
Kaikesta kiireestä huolimatta olen oikein onnellinen perheestäni.
Montako lasta teillä on?
12
449
Vastaukset
- Supermamma
No ei oinulla on 23 lasta, ainakin omassa päässäni.
- Hentokuiskaus17
Itselläni on seitsemän lasta ja olemme ns.nuoria vanhempia ☺ ! Lestadiolaisia emme ole,vaan ollut aina halu saada monta lasta, meillä kummallakin. Ja naimisissa ollaan oltu pitkään ❤ !.
- viisikuusi
Meillä on viisi ja kuudes tulossa. Isot perheet kunniaan, koska kohta ei ole enää suomalaisia olemassa ❤ !
- mekkk
Yksi lapsi ja sekin aikuinen eli ensimmäinen , ainoa ja viimeinen. Mihenä ei kiinnosta että lapsia olisi vaikka kolme koska pitäs olla 10 tonnin tulot että pystyisi elättämään 3 lasta.
- mekkk
Teillä on lapsia paljon niin missä välissä harratatatte jotakin vai meneekö kaikki aika lapsien hoittoon ja kasvatukseen ja arjen pyrittämiseen ja jää elämä elämättä.
- TienaavatVanhemmat
Meillä on kolme lasta. Ensimmäinen syntyi, kun olin 28v, toinen kun olin 31v ja kolmas kun olin 34v. Yhteenlasketut tulomme kuukaudessa on alle 5000 euroa, joten tiukilla ollaan, vaikka onkin velaton omakotitalo. Talo on juuri sopiva tämän kokoiselle perheelle (4 makuuhuonetta).
Tila-autoistakaan emme pahemmin välitä, joten 3 lasta mahtuu vielä tavalliseen henkilöautoon. Lomamatkat ulkomaille tulevat tuhottoman kalliiksi, siksi ulkomaille reissaamme vain noin joka toinen vuosi. Kotimaassa tehdään autolla pienempiä hotelli/mökkimatkoja.
Joskus käymme ravintolassa koko perheen voimin syömässä. Tällöin rahaa palaa helposti 100-150 euroa.
Jostain on täytynyt tinkiä, joten lemmiikkiin ei ole varaa.- mekkk
Tuokin riippuu siitä onko tuo 5 tonnia netto vai brutto. Jos on käteen jäävä summa niin 5 tonnilla elää aika helposti mutta jo brutto niin tiukkaa tekee.
- TienaavatVanhemmat
mekkk kirjoitti:
Tuokin riippuu siitä onko tuo 5 tonnia netto vai brutto. Jos on käteen jäävä summa niin 5 tonnilla elää aika helposti mutta jo brutto niin tiukkaa tekee.
Se on netto ja kyllä sillä elää kun on edes joskus tarkka taloudenpidosta. Summaan ei sisälly lapsilisät. :) Olemme sentään saaneet kyllä jotain säästöönkin lapsien koulutusta ja ajokortteja varten.
- Supermamma
Meillä on suurehko maatila, ja asumme siis maalla.
Erityisen rikkaita emme siis ole, nettotulot jää selvästi alle 5000 euroa kuukaudessa, mutta hyvin meillä ainakin rahat riittää normaaliin arkeen.
Tämä tila, jossa asumme, on minun kotitila, jonka lunastimme vanhemmiltani vajaa 10 vuotta sitten. Itse olen vanhempieni ainoa lapsi, ja pienestä asti minulle on ollut selvää, että haluan paljon lapsia.
Olemme olleet mieheni kanssa koulussa samalla luokalla ekaluokasta asti, yläaste aikana emme paljonkaan olleet tekemisissä, mutta lukion ekan syksyllä aloimme viettää aikaa yhdessä, ja aloimme rakastella vähän leikillään.
Tämän seurauksena syntyi vanhin tyttömme lukion ekan keväällä.
Kiitos molempien vanhempien, saimme kuitenkin koulut käytyä loppuun. Molempien vanhemmat on kyllä ollut, ja on edelleen iso apu niin maatilan töissä, kun lastenhoidossakin.
Terveisin ap. - bbb1
Minulla on 3 lasta. Ensimmäisen sain 27-vuotiaana, toisen 30-vuotiaana ja kolmannen 33-vuotiaana. Nyt olen 43-vuotta, ja haaveilen iltatähdestä. Onkohan se enää mahdollista? Yrittääkö keskustelun aloittaja vielä uutta tämän masuasukin jälkeen?
- Supermamma
Tarkoitus ei ole tämänkään jälkeen vastustaa seuraavaa millään lailla, eli saa tulla seuraavakin, jos on tullakseen.
Minulla oli ensimmäisen lapsen jälkeen kierukka 3 vuotta, samoin neljännen jälkeen, kuudennen jälkeen kokeilin pillereitä, mutta ne eivät oikein sopineet.
Iän myötä on toisaalta vaan vauvakuume lisääntynyt, eli ainakin yksi, ellei kaksi, saa vielä tulla tämän jälkeen, jos on tullakseen.
Ap. - minullaonolionolionolion
2 vieraannutettua lasta- perättömin selvityksin, lausumin
lapsen olosuhteista-
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175063Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1002300- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111892Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.301818Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654