Tekstiviestien lähettäminen ulkomailta

jfroejk

Saunalahden Prepaid hinnaston mukaan tekstiviestien lähettäminen ulkomailta on mahdollista, mutta saan "error 50" kun yritän lähettää viestien Tanskasta (2 eri puhelimilta ja SIM-kortteja). Onko ratkaisu se ongelmaan?

7

1570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka!

      Kuulostaapa merkilliseltä. Laitatko meille yksityisviestin Facebookin kautta http://m.me/elisasuomi , niin selvitellään mistä on kyse? Täältä löytyy myös muiden yhteydenottokanaviemme tiedot: https://elisa.fi/asiakaspalvelu/yhteystiedot/

      Niina / Elisan sometiimi

    • RKivisenTekniikka

      Täällä Elisan Norppa perpaid ja ulkomailla lähtevät tekstiviestit eivät liikahda.
      Elisan toimipiste kehotti tarkistamaan, että ulkomaanliikenne liittymälläni on sallittu. Toimipiste ei tätä voinut suorittaa, mutta onnistuin netinkautta näkemään ulkomaanliikenteen olevan sallittu.

      Toinen Elisan toimipiste epäili puhelimessani olevan vikaa. Antoi kuitenkin puhelinnumeron mistä kysyä. Matka on tiedossa pitänee soittaa ja maksaa siitä, ettei viesti liiku.

      Suomalaisliike Espanjassa kertoi ettei kaikki operaattorit enää välitä tekstiviestejä. Ymmärtääkseni kaikki operaattorit eivät ole tehneet toistensa kanssa välityssopimuksia, mutta yleensä kuitenkin välittävät toisenkin asiakkaan viestit.

    • Riikaas

      Oli täppä viestistä Omaelisassa, otsikko "Vahvistamaton sähköpostiosoite". Että mitä? Pelkkiä mainoksia tuli. Kuka on köyhä ja rahapulassa?

    • Citchat

      Chatista Elisan kanssa: "Tietysti nuo estot ovat kaikille samat :) Ja tosiaan liittymän osalta mitkä tilanteeseen vaikuttaa niin on nuo yleiset rajoitteet ja sitten se että onko itse liittymällä estoja. :)"

      Linkistä näkyy ettei toistaiseksi (kyetä?) tekstiviestejä lähettämään esim. Ruotsista! Mutta Espanjasta pitäisi lähteä, ei vaan lähde.
      https://elisa.fi/kauppa/#!/puheliittymat/latausliittymat

    • Citchat

      Kopioitava edellisen viestin linkki kokonaisuudessaan ja liitettävä osoiteriville. Näin välttää pitkän seikkailun rahanpyytösivuilla.

    • korttiroskakoriinpian

      Elisa palstatiimille:

      Entä jos prepaid asiakas ei ole facebookin vakoilukoneiston asiakas.
      Miten silloin voi ottaa yhteyttä Elisaan???

      Ei pääse chattiin, firmalla ei ole lainkaan sähköpostit käytössä,
      soittaminen maksaa sikana kun on vain kallis lisämaksullinen palvelunumero
      johon ei voi soittaa puhepaketeilla eikä euron päivillä vaan joka sekunti maksaa erikseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe