Rehellisiä kokemuksia Siscosta

Hei,
Siscolta on tulossa Vantaan Ylästöön hyvälle paikalle pieniä taloja. Samalla mallilla näyttää nousevan taloja ympäri Suomea. Pistin varauksen tälläisestä ja nyt pitäisi kohta päättää tekeekö kaupat.

Olisiko jollain rehellisiä kokemuksia firman taloista? Googlettamalla löytää melko värikästä keskustelua firmasta kuin firmasta ja kaikki ei varmasti kenelläkään mene aina suunnitellusti, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia. Miten asuntojen suunnittelu on onnistunut? Viimeistely? Muutostöiden teettäminen? Vikakorjaukset?
9512
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rehellisiä kokemuksia löytyy kyllä, kokemuksesta voin kertoa, että nuo muutkin topicit ovat rehellisiä ja sieltä löytyy ihan linkkejä ympäristölautakuntien päätöksiin erityismenettelyistä ja muista sanktioista kyseistä yritystä kohtaan. Kaikki on jouhevaa viimeisen RS-erän maksuun saakka. Sitten kun ongelmia alkaa paljastua alkaa asiakkaan pallottelu sähköpostiosotteita käyttäen, eli reklamaatioita ei oteta vastaan esim. puhelimitse vaan lähetät valituksesi bittiavaruuteen, eikä kukaan vastaa. Jos joku vastaa niin sitten syytetään alihankkijaa. Kun parin vuoden päästä reklamaatiosta joku tekee jotain niin sekin tehdään vain siinä toivossa, että vakuuksia saadaan vapautettua. Porvoossa oli seuraavanlaista häsmäkkää:

-Energialuokat valheelliset
-Aurinkopaneeleja puuttui
-Alapohjat oli täynnä remonttijätettä, joka paljastui kun alapohjat tulvivat
-Alapohjien tulviminen johtui salaojien täydellisestä puuttumisesta (koko tontti)
-Kattopanelointi jäätyi sisäpuolelta ensimmäisillä pakkasilla (hormin eristeet puuttuivat 43 talosta)
-Alapohjassa olevia putkia ei ollut eristetty
-Lämmitysjärjestelmä ei toimi yhtiössä, asuttu 2 vuotta - patterit suhisee koko ajan
-Vesiputket kulkevat tontilla n. 30cm syvyydessä, energiahukka riski rikkoutua suuri
-Aitoja ei toimiteta, koska estävät veden kulkemisen alaspäin :D
-Tonttia ei ole yhdistetty kunnalliseen sadevesiverkostoon (kun maa jäätyy on vedet tontilla)
-Sisätyöt tehty juosten vasurilla mm. tuplakaakeloinnit kylppäreissä jos on laitettu alunperin väärät kaakelit - lattialämmitys täysin hyödytön
-Suihkussa ei voi käydä jos pesukone on päällä kun veden lämpötila vaihtelee jos vettä juoksutetaan muuallakin asunnossa
-Pihoille ei voi rakentaa varastoja, vaikka luvattiin

Tässä muutamia esimerkkejä työn laadusta. Yhtäkään alihankkijaa en ole tontilla koskaan nähnyt ja kaikki korjaustyöt on Siscon oman henkilöstön tekemiä.

Yhtiömme luovutus tapahtui uhkauksen voimin kun emme ottaneet täysin keskeneräistä yhtiötä ensimmäisessä luovutuskokouksessa vastaan.

Tämän firman kasvu on revitty ensimmäisten kohteiden ostajien terveydestä ja hyvinvoinnista, enkä suosittele kyseistä firmaa kenellekään, vaikkakin konseptissa ei sinänsä mitään vikaa olekaan. Pieniä, näppäriä asuntoja - monen vuoden riesalla. Kai se on mitä saa 3000€ m2 tänäpäivänä kun kaikenmaailman bulvaanit saa itse valvoa omat tekemisensä.

Toivottavasti saat rahoillesi enemmän vastinetta kuin meidän perhe, meillä kaupat Siscon kanssa kaatoi tulevaisuuden suunnitelmat kokonaan ja vieläkin on riitoja edessäpäin.

Äänestä

Mielelläni lisää kokemuksia kuulisin minäkin, samasta kohteesta asunnon varannut kuin aloittaja.

Äänestä

Minullakin asunto varattuna samaan kohteeseen. Mitä tietoa teille on annettu rakennusluvasta? Ei tunnu edistyvän koko projekti. Tammikuussa piti tulla tietoa asunnosta mutta ei ole annettu mitään tietoa, itse on pitänyt olla yhteydessä ja kokoajan ympäripyöreitä vastauksia.

Äänestä

Saimme juuri viime viikolla tiedon ARAn tutkineen Siscon kohteita energialuokissa ja omistamamme asunto onkin energialuokkaa B, vaikka on myyty A. Tämä koskee myös monia muitakin Siscon rakentamia kohteita. Odotellaan, että saadaanko hyvityksenä parinkympin lahjakortti eckerö linelle vai pelkästään virolaiset vi**uilut.

Äänestä

En ole hetkiin saanut vastauksia lafkalta, ei ole vastattu viesteihin. Netissä päivitetyssä esitteessä lukee valmistuminen arviolta 3/2019.

Äänestä

Joteinkin ei yllätä että ei saa vastausta, itse olen odotellut 3 kuukautta vastauksia, asiani kylläkin koskee takuutöitä jotka kokonaan laiminlyöty meidän yhtiössä.

Äänestä

Tuli sähköposti viesti että asuntoja ei rakennutetakkaan .. sinne meni hukkaan se odotusaika

Äänestä

Eli huhut vakavista vaikeuksista pitää ilmeisesti paikkaansa jos täyteen varattuja projekteja perutaan.

Äänestä
  • Ei se MOT tänään tule.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Jani-78 kirjoitti:

Hei,
Siscolta on tulossa Vantaan Ylästöön hyvälle paikalle pieniä taloja. Samalla mallilla näyttää nousevan taloja ympäri Suomea. Pistin varauksen tälläisestä ja nyt pitäisi kohta päättää tekeekö kaupat.

Olisiko jollain rehellisiä kokemuksia firman taloista? Googlettamalla löytää melko värikästä keskustelua firmasta kuin firmasta ja kaikki ei varmasti kenelläkään mene aina suunnitellusti, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia. Miten asuntojen suunnittelu on onnistunut? Viimeistely? Muutostöiden teettäminen? Vikakorjaukset?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu