Monilla on erilaiset rituaalit ennakon ottamiseen. Toiset eivät ota juuri ollenkaa ja taas toiset sanovat ottavansa paljon ennakkoa. Paljon sinä olet tottunut ottamaan esimerkiksi 50 metrin kävelyyn, hölkkään ja laukkaan?
Vastaukset 9
- VarmojaKaatoja
Ei tuohon ole oikein yksiselitteistä vastausta. Hirvet tulee luonnossa ihan erivauhtia kuin 75 metrin juoksuradalla. Ennakoista vouhkaaminen menny välillä niinkin taiteiluks että moni ottaa jo seisovaankin hirveen partaennakon. Olisi vaan parempi että maltettais ampua seisovaan elukkaan eikä niin että taiteillaan juoksevien kanssa niin että toisilta on sitten leuka poikki ja toiset takakinkuille ammuttuja.
- Eräkeijo
Samaa mieltä. Miten itse otat ennakon eri tilanteissa, jos otat?
- VarmojaKaatoja
Eräkeijo kirjoitti:
Samaa mieltä. Miten itse otat ennakon eri tilanteissa, jos otat?
No onhan se partaennakko jääny takaraivoon mut maastossa huono arvioida etäisyyksiä ja hirven nopeutta muutoinkaan. Kummemmin häpeilemättä olen vetäny liian pienellä ennakolla liian kauas ja ampunu takakinkuille. Edestä vetäny useamminkin ohi kun etäisyys ollu oletettua lyhyempi. Vaikka kaatoja onkin elämän aikana kertyny niin mielellään en enää juoksuun ammu. Menkööt läpi sitten. Kaatoja mukavampi hakea kuin jäljittää loppupäivä haavakkoa. Ampumaton laukaus on aina parempi kun sinnepäin ammuttu. Moittikoot jos läpi laskee passista mutta suurin paha se on eläimen haavoittaminen ja sille tuskan tuottaminen joten ammun joko kävelyyn tasaristikolla tai seisovaan.
- sopiva_ennakko
Mieluimmin edestä ohi kuin suolille paukuttelu.
- järkipäässä
Voihan sitä täyteen lentoon pamauttaa jos on aikaa paikata. Tienylijuoksuun on hölmöä ampua.
- ennakko
Meillä on vouti kieltänyt tuon ennakkoon ottamisen. Ennen tuota kieltoa moni otti jo puolikkaan kossua ennen kaatoa ja loput vasta kaadon jälkeen. Nyt kun on kielto, on koko kossupullo juotava vasta kaadon jälkeen. Itse kyllä otan ennakkoa pari kolme tölkillistä olutta niin sitä ei jahtivouti huomaa.
- vörskotti
Aseenomistajat ja metsästäjät ovat lainkuuliaisin ja nuhteettomin kansanosa, kyseessä oleva kansanosa ei ota kottia yleensäkään, eikä varsinkaan ryyppäämiseen.
- Alitajunta
Eipä sitä ampumatilanteessa osaa miettiä paljonko ennakkoa otan, se tulee selkäytimestä.
- Anonyymi00009
😆😆😆😆😆
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1601550Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1381208Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216879- 67821
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63717- 52700
- 46695
- 76586
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt188586- 52582