Olen kiinostunut suht vähä lukuisesta rodusta ja tutkiskellut tilastoja, katsellut koiria näytelyissä, jututtanut omistajia ja kasvatajia.
Rodun ihmiset on kovin hiljaista väkeä. Olen kahden vaiheila kasvattajasta, olut pitkään ja toisella tullut pentuja jotka ihmetyttää.
Onko näinkin harva lukuisella rodula tällainen siitos ihan okei?
https://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FI30364/14&R=123
Rodun ihmiset on kovin hiljaista väkeä. Olen kahden vaiheila kasvattajasta, olut pitkään ja toisella tullut pentuja jotka ihmetyttää.
Onko näinkin harva lukuisella rodula tällainen siitos ihan okei?
https://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FI30364/14&R=123
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kysele kennelliitosta.Ihan liian sukusiittoselta vaikuttaa.Luulis äkkiseltään et on vahinkopentue, ja menee ej rekisteriin.
Mut kennelliitosta varmaan osaavat auttaa.Ja noita pentueita löytyy muiltakin, jos vaan hetken kattelet, ei se niin harvinainen rotu ole, en tosin ole tarkaan rotua seuraillut.Mut semmonen käsitys on.
Mitä tarkoitat kysy kenneliitodta? Mitä siis kysyisin?
No kysy vaikka kenneleitä/kasvattajia joista kannattaa kysyä tuon rodun pentua ;)
Siis... linkissä on fi rekattu koira jolla on kaksi fi rekattua pentuetta.
En näe missään mitään erikoista mainitsemisenarvoista. Jos tykkää, ja vapaita, ja myyjä myy, sen kuin ostaa. Jos ei, niin ei.
Vanhemmat samasta isästä. Ei ole ookoo
Sekä+aloittajan+että+sinun+ongelma,+jos+sen+siis+sellaisena+haluaa+nähdä,+on+se,+ettette+kerro+kaikkea+tarvittavaa+tietoa+ajatellen,+ettei+lukijalla+ole+samaa+tietoa+kuin+teillä.+Ihmiselle,+joka+ei+tiedä,+mistä+puhutaan,+on+siis+turha+puhua+"samasta+isästä",+jollei+kerro+millä+koirilla+tarkalleen+ottaen+on+sama+isä.
Eli+sinulle,+"Minustaookoo":
Linkattu+narttu+on+saanut+oman+sisarpuolensa+kanssa+pentueen,+joka+on+syntynyt+2.9.2017.+Kun+klikkaat+pentueen+kohdalla+isän+nimeä,+niin+näet,+että+sillä+on+ihan+sama+isä+kuin+linkin+nartullakin.+Siksi+tämän+pentueen+kohdalla+lukee+sukusiitosprosenttina+15,51%,+mikä+on+kyllä+todella+paljon.
Puhdas henkilökohtainen mielipide, en itse suuria kertoimia kannata...
En harrasta, enkä pidä noin suurista kertoimista. Edes harvalukuisilla roduilla. Sitten vaan enemmän tuonteja, ja jos on siltikin liian ahdas kanta, niin pitäisi miettiä jo risteytystä (jos siis kyse, että tehtäisiin materiaalin puutteesta).
Se noissa suurissa sskertoimissa on, että olisi sitten hyvä tietää tosi tarkkaan ne koirat, johon on linjattu, eikä vaan pantu koiria yhteen tuosta vaan. Sekä suht pitkälle tietää linjoista. Tuskin aina noita on selvitetty...
Pitäisi olla mielestäni myös jälkeläisnäyttöä kummaltakin jo ennestään ja erinomaista, jos tehdään suurtä sskerrointa.
Mutta jos minulla olisi ihan "pakko" saada, niin kysyisin kasvattajan motiiveista tehdä/käyttää isoa sskerrointa. Ja kuinka hyvin on taustat tiedossa.
Ja vastaukseni siis ihan yleisesti ottaen, mitä kirjoitin.
Kiitos kattavasta vastauksesta!
Ei ole pakko, eikä kannata ottaa, jos arveluttaa.Sukusiitosprosentin on oltava pieni, jotta periytyvät sukujen sairaudet eivät periydy niin helposti pentuun, niin minä pentuni valitsen.Valitsen pennun, jolla sukusiitos prosentti olematon, mielellään nolla.Ja tsekkaan, että suku on mahdollisimman terve, ja näyttelyissäkin pärjänneitä pitää olla.Jotta koirasta tulisi rodunomainen.
Ottaisin joltain muualta, jos ei suomesta löydy, ruotsikin on liki ;)
Höpö höpö. Sukusiitosprosentilla ei sinänsä ole mitään tekemistä sen kanssa, miten HELPOSTI periytyvät sairaudet pentuun napsahtavat. Voit ottaa kaksi täysin eri rotua olevaa koiraa, parittaa ne ja kas kummaa kun pentuihin voi napsahdella vaikka ja mitä. Kaikki riippuu tasan siitä, onko taustalla mitään periytyvää. Jollei ole, niin mikään sukusiitosprosentti ei silloin helpota periytyvien sairauksien ilmenemistä.
Mistäs niin tasan tarkkaan tiedät, onko suvussa sairauksia? Voivat olla piileviä ja periytyä kaukaakin. Eivätkä sairaudet ole ainoa uhka vaan myös luonneviat,etenkin arkuus. Sukusiitoksen ollessa suuri koirassa on vähemmän erilaisia geenejä, mikä altistaa koiraa kaikenlaisille riskeille kuten allergioille. Meilläkin oli erään harvalukuisen rodun edustaja, jonka sukusiitos oli korkea. Suku oli terveenä pidetty, eikä suurempia ongelmia ollut tiedossa. Kyseisellä koiralla kuitenkin havaittiin jo ennen aikuistumista todella vakava autoimmuunisairaus, josta ei oikein saatu selvää. Hetken koira kituutti lääkkeiden varassa, mutta lopetettiin pian.
Et sitten käsittänyt pointtia, mutta ei se mitään. Yritän uudestaan.
Minäkin tiedän useamman seropin, joiden sukusiitosprosentti on pyöreä nolla, mutta niin vain on perinnölliseksi luokiteltuja vikoja ja sairauksia, jotka ovat vieneet ainakin kahdelta tapaukselta hengen alle 2-vuotiaina. Eli mistäs tasan tarkkaan tiedät, onko suvussa sairauksia näiden nollaprossastenkaan kohdalla? Et mistään, jollei ole testattu ja tehty siten parhaansa, että niistä oltaisiin perillä. Siinähän se pointti onkin, ymmärrätkö? Vaikka sukusiitosprosentti hipoisi taivaita, niin se ei automaattisesti tarkoita perinnöllisten sairauksien ja vikojen osalta sen sairaampaa tai viallisempaa koiraa kuin ne nollaprosenttisetkaan ovat. Taustan tutkiminen ja tietäminen on perinnöllisten vikojen ja sairauksien kanssa avainasemassa, ei ne prosentit sinänsä. Eipä sillä, että olisin vahvan linjasiitoksen kannalla (en meinaan ole), mutta ei niitä prosentteja pidä mutuiluun perustuen mennä demonisoimaan ihan tuosta vain tietämättä, mistä puhuu.
Sinulakin hyvää tekstiä! Kiitos. Yritän lähestyä kasvattajaa motiivia kysyen. Puheita jo kuullutkin huolimattomuus vahingosta, koirien katoamisista ja vaikka mistä haluaisin totuuden itse kuula..kysessä kuitenkin kasvattaja joka toiminut yhdistyksesä.. on tämä hankalaa!
Jalostustietokannassa näkyy silmä, ja lonkka jne kuvat/terveys tulokset.
Arkuus näkyy pennusta, ja sen emosta.Pentu ei silloin ole reipas, ja tule vieraan luo iloisena ja reippaana,vaan säikkyy,ja arkailee.Ja kestää, ennekun se vieraan luo.Helppoa arkuus on siis huomata.
Joissakin roduissa on ihan suositusraja, jota enemmän sukusiitosta ei saisi olla.Koska se liian suuri sukusiitosprosentti altistaa joissakin roduissa epilepsialle, ja autoimmuunisaitauksille
jne.Ja siitä on ihan maininta kirjoitettu rodun sivustolle, jossa kerrotaan rotujen sairauksista.Tietysti kaikilla koirilla on taustallaan jotain sairauksia, vaikka ei niistä tutkimuksia olisikaan, mutta liian suuresta sukusiitosprosentista ei voi olla mitään hyötyäkään, päinvastoin.On tedettu että haittaa on, ja siitä voi lukea rotujen sivustoilta.
Tietysti täysin nollasukusiitosprosenttisillakin voi olla sairauksia, mutta riski kasvaa kun sukusiitoskin kasvaa, jos suvussa niitä suvussa kulkevia sairauksia on.Siksi koirien terveyttä tutkitaan kuvauksin ja peilauksin yms.Sekoitukissa on huono suvuista tietää, kun niitä ei pahemmin tutkita ennenpennuttamista.Eikä nykyään enää ole ns,sekarotuisia, vaan muutaman rodun sekoituksia.Joissa monesti on käytetty puhtaitarotukoiria, joissa on jokin vika, joka estää niillä puhtaiden /rekattujen pentujen teettämisen.Kivesvika, vääräpurentavikaisia tiedän käytetyn sekoitusten teettämisessä, kun ajatellaan ettei väliä,kun ei näyttelykoiria muutenkaan ole.Voi kuitenkin tulla suuri lasku ostajalle, kun joutuu leikkuuttamaan tai oikomaan hampaita, jotta ne eivät painu ikenestä läpi.Kivesvika vaatii myös leikkauksen, mutta se nyt ei paloa maksa.Pikkuroduilla on ollut myös ns.rokokojalkoja, jotka ovat aika kurjan näköiset, ja tuskin koiralle oikeettomatkaan.
Aikanaan soitin ko kasvattajalle ja kysyin pentua. Koko ajan se haukkui toista kasvattajaa ja sen koiria. En sitten jatkanut keskustelua. Mutta hyvä jos kelpaa yhdistykseen.
Vähä lukuinen rotu viittaa tyhmään mutta kaljupäiseen peruSkeskikaljannoutajaan. Se ei ole koskaan lukemalla moukkamaisuuttaan pilannut, paitsi tietysti MV-lehteä, mikä toisaalta tukee sivistymättömyyttä.
Kyllä tämä kasvattaja on niin lipevä ja muita mollaava että tuskin sinulle kerrottavaksi löytyy mitään järkevää motiivia pentueelle.
Ei pelkästään mollaa. Haukkuu muiden koiria vaikka ei ole edes nähnyt niitä ja ihmisiä, joita ei edes tunne.
”Kukaties joku ottaa sen vähättelyn niin tosissaan, että tekee sen jälkeen jalostuspäätöksiä sellaisella harmaalla alueella, jonne ei normaalitilanteessa olisi astunut. On vaarana että ihmisten moraali alkaa pikku hiljaa huveta kun sairauksia ja vikoja vähätellään.”
Arvaas kenen kirjoittamaa? Sanasta sanaan.
Näyttää tossakin yhdistyksessä jalostustoimikunnassa istuvan oikeen kasvattajien kermaa.
No+huhhuh!!+Kummakos+on+ollut+hiljaiseloa+tällä+muikkelilla!!+Vahinko+pentue+100%+varmuudella,+onni+että+sai+rekisteriin!+Kuulin+että+aikoi+jättää+paperittomaksi.+Tuuliajolla+tämä+tyttö,+ei+taida+olla+ihan+päästäänkään+terve.
Ap jätä tilastojen tutkiskelu sikseen, kun et osaa edes yhdyssanoja... turhan haastavaa sinulle :)
Jätä keskustelupalstoille kommentointi sikseen, kun et osaa edes pilkkuja, isoja alkukirjaimia ja pisteitä oikeille paikoilleen sijoittaa. Turhan haastavaa sinulle. ;)
Jessös. Onneksi sentään on varaa arvostella muita kasvattajia ja niiden kasvatustyötä.
Nohuhhuh!!!!!!!!!
Kasvatus on loppunut! Koirat ei merkitse! Toivottavasti loppuun jalostanut itsensäkin