Hei, iltollinen asunto kyseessä ja uutena asukkaana mietityttää meneekö kaikki ihan oikein. Pyykkiä pestessä tuntuu, että kone (vai ilto?) saa lattiakaivon pulputtamaan? Ilto ja pyykinpesukone laskevat vedet samaan lattiakaivoon tulevaan putkeen. Tilanne korjautuu kaatamalla vettä ilton vesilukkoon pyykkäyksen jälkeen, mutta ei joka kerta jaksaisi. Pyykinpesukoneen poistoliitännässä on sellainen nupillinen lappoventtiili.
Mistä lähteä selvittämään tilannetta?
Mistä lähteä selvittämään tilannetta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kondenssivesiletkussa kuuluu olla s -mutka. Eli, lukko. Ja siellä kuuluu olla vettä. Jos lukko puuttuu tai on kuiva niin pulputtaa ainakin kovimmilla kierroksilla.
Lukko on ja ilmeisesti sieltä vesi lähtee pyykkiä pestessä. Tai ainakin pulputus päättyy siihen kun taas kaataa vettä vesilukkoon.
Mistä näet että IV-kone ja pesukone liittyvät samaan putkeen, onko ne putket pinnalla näkyvillä? Noh, jos sen pesukoneen poistoliitännän ilmareikä on tukossa, ja siksi se horaisee lapolla IV-koneen vesilukon tyhjäksi, joten koneen ilmavirtaus pulputtelee lattiakaivossa.
Toki putket eivät pinnassa ole vaan arvailen sen perusteella, että tulevat samasta putkesta lattiakaivoon. Selityksessäsi on järkeä takana! Pitää selvittää mitenkä tuon venttiilin kunnon voi tarkastaa.