Varttuneen työnhaku

Satta

On tämä melko ihmeellistä kun ihminen varustettuna hyvällä ammattitaidolla vielä erikoisalalta on näköjään täysin kelpaamaton työmarkkinoilla ! Irtisanotaan kun nuoren kokemattoman insinöörin saa paut puolella palkalla.
Mitähän työssäoppimisen kustannuksia tulee kun alkuun kuitenkin virheitä tulee ?
Eihän toki että nuoremmatkin tietysti tarvitsevat alustan miltä ponnistaa mutta että, työnantajille tehty todella helpoksi heittää meidät 50 pihalle, vain kustannustekijänä.
Saanut todella monta vastausta jo puhelimessa kun soitellut auki olevista tehtävistä että, " no tuolla iällä voit luovuttaa asiantuntijatehtävien hakemisen, hae jotain hanttihommia ! "
Tämä se, että ite olen jo ikäloppu 51 v !

3

219

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SiivousJosKohdeOk

      No, kun mm. Laivoille saa valtion tukemia pakolaisia luultavasti edullisesti niin ei kai sinne manteereella kohtuullisesti asuvat lähde. Toisaalta olen mieltä, että laivasiivouksiin voisi ihan hyvin hakea, työalue on rajattu ja ehkä kotoa poissaolostakin voisi tulle hivenen lisää palkkaa. Osa toimii vain laiturista kästin, eli ei matkusta mukana.

      Olen ollut kerrossiivoojana hotellissa, se on aika kiireistä, mutta kun hommat oppii, niin se on joksikin aikaa turvallinen ja varma työ. Kaupunkialueilla siivousfirmat heittävät pitkin poikin, eikä sä alussa tunnu kivalta, mutta nekin paikat jää pysymään ja saa säännöllisemmän päivärytmin. Siivosin itse kahta koulua, toiseen illalla, silloin tuli kiire, välissä 2 t poissa työpaikalta. Josalka pärjäillä siinä, ettei työn sosiaalitilat aina ole järin hyvät ja työkavereiden kanssa jonkun verran pystyy juttelmaan, niin ei ole ollenkaan pahimmasta päästä siivoustyö. Siivous on itsenäistä, se on homman paras puoli.

      Jos ei ole tottunut koviin hienoihin työpaikkohin kahdessa osapäiväpestissä saa saman kuin toimistotyössä päivisin, jossa on vielä paljon kovempi kilpailu niistä töistä. Siivoufirma on pystyälle paras, mutta oman työn markkinointi pitäisi pystyä tekemään taiten ja saada se jokseenkin oikea määrä asiakkaita. Alussa on epävarmaa, mutta ei pidä antaa sen masentaa, olen ollut mm. toimistoille, jossa oli yhtä hankalaa jossain muussa mielessä.

      Nykyään on pikkufirmoilla mainoksia k otisiivouksesta, mutta monilla on aika kallis taksa, niihin pitää laskea verot ja yrityskulut, mm. tämä lasktusfirma antaa suoraa palkasta kulut ym. Voi vaikka laskea 10-20 e tunnille siihen tulee muut kulut, mutta kova kilpailu. Yksi nainen tarjosi siivosta aivan järkyttävillä ehdoilla, koittaa saada sellaisia kunnollisia hommia. Sille olisi pitänyt siivota kampaamo esim. tunnissa, josta se lupasi maksaa kympin, työntekijä olisi ensin tullut tunnin sitä varten bussilla. Ei sitä työtä silloin kannata ottaa. Verot ja sivukulut mukaan.

    • Ikään voidaan työhönotossa suhtautua useammallakin tavalla.

      Viisikymppinen työtön työnhakija on saanut koulutuksensa asiantuntija tehtäviin luultavasti joskus 1980-luvulla. Toki hän on työelämässä ollut alansa asiantuntijana ja seurannut sen kehitystä. Jostain syystä työnhakija on joutunut työstään lähtemään. Joko yritys on mennyt nurin, eli asiantuntemusta on joltain osin puuttunut taikka työntekijä on irtisanottu, jollain luultavasti hänen asiantuntemuksessaan on ollut puutteita.

      Palkatessaan tuoreen ja juuri koulusta valmistuneen asiantuntijan, voi työnantaja olla jokseenkin varma, että palkattu työntekijä edustaa alan ajanmukaista perustuntemusta. Tämän lisäksi hänellä saattaa olla joitain "talon ulkopuolisia" näkemyksiä alan kehittymisen suunnasta. Näistä kumpaakaan ei vanhoilla työntekijöillä taikka viisikymppisillä työnhakijoilla välttämättä ole.

      Tällaisissa tapauksissa työnhakijan kannattaisi ehkä tuoda kokemuksensa lisäksi myös esiin, että on seurannut ja seuraa jatkuvasti alansa kehittymistä ja uusia tuulia siihen liittyen.

    • Helsinki-Gibraltar

      Tämä on onneksi enemmän suomessa esiintyvä "ongelma" että yli 50v. ei kelpaa mihinkään. Ystäväni irtisanottiin tuotannollisista ja taloudellisista syistä 51v. vaikka alansa huippua. Kuulemma satunnaisotolla jouduttiin leikkaamaan nuorin oli 48v. että se siitä satunnaisotoksesta.

      Työmatkoja itse teen paljon keskiseen eurooppaan ja siellä kyllä tapaa vanhempaakin väkeä jotka ovat palkattu taloon ihan äskettäin. En tarkoita että sinun tulisi lähteä ulkomaille, mutta voit vaikka kokeeksi laittaa pari työhakemusta muualle eurooppaan niin varmasti yllätyt.

      Tsemppiä työnhakuun ja kuten tuossa aikaisemmin joku taisi kertoa että on hyvä korostaa sitä asiaa että on ajan hermoilla ja käy messuilla, luennoilla puhuu alan ihmisten kanssa jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      231
      4148
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      114
      1394
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1075
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe