Puhtaasta tulevaisuudesta haaveilevan kannattaisi ehkä sittenkin pyyhkiä pölyt fillarin päältä - tai ajella vanhalla nokivasaralla. Sähköllä toimiva auto ei tämän artikkelin mukaan ole kovin ympäristöystävällinen sekään.
https://www.nyteknik.se/fordon/stora-utslapp-fran-elbilarnas-batterier-6851761
Jos joku ei ymmärrä toista kotimaista, niin kerrotaan. Tutkimusten mukaan sähköauton akun valmistuksesta tulee hiilidioksidia 5,3 - 17.5 tonnia. Vastaa bensa/dieselauton 2.7-8,2 vuoden päästöjä.
Hybridin akku on toki pienempi, mutta vastaavasti autossa on hiilidioksidia pöhisevä moottori.
Ympäristöasiantuntijat eivät osta hybridi- tai sähköautotehtaiden ympäristölupausta.
https://www.nyteknik.se/fordon/stora-utslapp-fran-elbilarnas-batterier-6851761
Jos joku ei ymmärrä toista kotimaista, niin kerrotaan. Tutkimusten mukaan sähköauton akun valmistuksesta tulee hiilidioksidia 5,3 - 17.5 tonnia. Vastaa bensa/dieselauton 2.7-8,2 vuoden päästöjä.
Hybridin akku on toki pienempi, mutta vastaavasti autossa on hiilidioksidia pöhisevä moottori.
Ympäristöasiantuntijat eivät osta hybridi- tai sähköautotehtaiden ympäristölupausta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei hybtidiä tai sähkö autoa voi ympäristöasioilla perustella. Jos oikeasti ympäristöasiat kiinnostaa niin ensinnäkin, niin pieni auto kuin mahdollista, ja toisekseen, niin harvoin autolla kuin mahdollista. Aina ei ole mahdollista.
Mutta sähköautojen ja hybridien tukeminen on huono idea.
Pitää muistaa että niitä akkuja täytyy jollain aikavälillä vaihtaakin. Toki vasta vuosien päästä. Silloin uudet päästöt.
Niin, mutta vaikea tuota hybridiä on säästölläkään perustella ja vielä vähemmän ajo-ominaisuuksilla.
Ei ole mitään järkeä edes kuvitella, että korvaamalla vielä toimiva tekniikka jollakin vielä kalliimmalla ja energiaa ja luonnonvaroja kuluttavalla tekniikalla toisi ympäristön kannalta säästöjä ja olisi ratkaisu mihinkään ongelmaan. Poliitikot tekevät päätöksiä vailla täyttä ymmärrystä uskoen lobbareiden laskelmiin. Kaiken takana on jatkuvan kasvun ylläpito keinolla millä hyvänsä.
Miksi olette pelkästään huolissanne eurooppalaisten ja amerikkalaisten autojen päästöistä ja saasteista? Käytettävä polttoaine on määräävässä tekijässä, kuinka paljon saastetta tulee. Kyllä me länsimaiset ihmiset olemme kusipäitä muita ihmisiä kohtaan. Lue uutinen!!
Vanha viisaus. Itsellemme kumarramme ja muille pyllistämme. Pitää tässä paikkansa länsimaisen kulttuurin osalta. Jos joku paska ei itselle kelpaa, niin viedään se afrikkaan. (Tojo slogan, ja näköjään muidenkin).
Tai tehdään sillä vitun iso tili, muiden terveyden kustannuksella.
Nyt vihertojotrollineidit afrikkaan apuun, koska siellä on todellinen tarve. Ei tarvi olla toimettomana näppäimistön takana,
http://www.maailma.net/uutiset/viisi-lansi-afrikan-maata-kieltaa-saastuttavan-polttoaineen-tuonnin-euroopasta
Ylipäätään tuo korkea autotrndien seurailu on ympäristölle vaaraksi. Vähäpäästöisempään vaihtaminen ei ole ratkaisu jos sitä.varten pitää vaihtaa uudempaan. Tottakai autoilla on käyttäjänsä ja ainakin itselleni nuo co2- ja muut lukemat todella vaikuttaa kun ostan autoa, mutta vanhan pitäminen " vielä yhden vuoden" on lähes poikkeuksetta ekoteko. Ja myös se että ajaa vähemmän. Maalla tai työajossa ei ehkä kilometrejä pysty pihtaamaan mutta ainakin täällä taajamissa fillarit ja julkiset on todellinen vaihtoehto.
Sähköautojen ostaminen ei vähennä yhtään vanhaa saastuttavaa autoa liikenteestä. Ei 1000 euron autosta siirrytä suoraan yli 50000 euron autoon.
Ei hevospeleistäkään siirrytty 10:ssä vuodessa polttomoottoriliikenteeseen, eikä polttomoottoristakaan siirrytä sähköön samassa ajassa. Suunta on jo kuitenkin selvillä eikä enää muuksi muutu. Hyvä näin.