Eurojen summaus, kun sama asiakas eri riveillä

Taulukossa on asiakkaiden tapahtumia ja niiden perässä euroja. Asiakkaalla voi olla 1 tapahtuma tai monta. Miten tällaisiessa taulukossa saadaan laskettua asiakkaiden tapahtumien kokonaissummat?
4300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Esim. jos asiakkaat A-sarakkeella ja Eurot B-sarakkeella. Kirjoita vaikka yhden asiakkaan niin D1:seen ja kirjoita sitten seuraava kaava E1:seen
=SUMMA.JOS(A:A;D1;B:B)
Nyt kaava hakee tuloksia kaikilta A ja B sarakkeita. jos haluat rajata hakualuetta, niin kirjoita esim. A1:A10 ja B1:B10.

Äänestä

Siis asiakkaan nimi D1:seen.
Ja kaava hakee siis kaikilta A ja B riveiltä vastauksia. Sori.

Äänestä

Kiitos. Vielä kun saisi yhteissummat niiden rivien perään, jotka ovat kunkin asiakkaan viimeisiä.
As1 50 50
As2 20
As2 40 60

Meneekö liian hankalaksi?

Äänestä
  • Pistä ehto, että jos seuraava asiakas on eri, niin pane tuo summa, muuten tyhjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jennisentti kirjoitti:

Taulukossa on asiakkaiden tapahtumia ja niiden perässä euroja. Asiakkaalla voi olla 1 tapahtuma tai monta. Miten tällaisiessa taulukossa saadaan laskettua asiakkaiden tapahtumien kokonaissummat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu