punakulta

heippa!

Onko kellään mitään tietoa punakullasta?? Minusta se kuulostaa kivalta ja näytti mainoksessa hyvältä! Mutta mites nuo allergiapuolet ja ruostuuko sellainen sormus helposti? Sisältää ilmeisesti kullan lisäksi kuparia...
Keltakulta on miusta aika tylsän tavallinen ja kuulemma valkokulta tummuu... Mitenkähän tämän punakullan laita siis, siskot hyvät?!?!?? Mihin näistä kolmesta kannaittaisikaan päätyä :) Ja onko kellään edes punakultakorua?
57300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sellaista olen kuullut että punakulta on pehmeämpää kuin "tavallinen" kulta, eli sormus saattaa kovemmassa käytössä olla pian ihan mutkalla. Siksi se on halvempaakin.

Äänestä

vaimolla on punakultaa vihkisormuksessa ja kihlasormus on keltakultaa. tietääkseni punakulta on kovempaa ja voi ajan myötä kuluttaa/hioa keltakultaa. ei siis itse kulu. ihan hienoa tavaraa ja yhtä arvokasta kuin valko tai keltakulta. siitä vain ostamaan

Äänestä
  • Mulla sormus koostuu periaatteessa kolmesta ohuesta limittäin asetellusta sormuksesta, yks keltakultaa, yks valkokultaa jossa timantit ja yks punakultaa. En oo ainakaan kuullu että ne olis jotenkin huono yhdistelmä tai kuluttais toisiaan. Silmällekään eroa ei ees huomaa ellei kato tarkasti, värit kun ei ole ihan vierekkäin.

    Äänestä

Käykää katsomassa Tukesin sivuilta mitä kultatuotteita Suomessa myydään (www.tukes.fi). Sieltä lötyvät kultapitoisuudet mitä EU alueella saa myydä.

Korutuotteissa käytetty kulta on aina kolmen metallin seos: kulta, hopea ja kupari -> valkokullassa palladium lisänä -> halvoissa nikkeli. Muuttamalla näiden metallien pitoisuutta saadaan aikaan värivivahteita eli punakullassa on aina enemmän kuparia kuin hopeaa. Leimattujen tuotteiden kultapitoisuus ei saa alittaa leiman kertomaa pitoisuutta. Punakulta on todella sitkeää kultaa ja itselläni on kultalangasta kudottu ketju punakullasta juuri sen takia, että se soveltuu kovuuden takia ohuiseen rakenteeseen -> pitää paremmin muodon. Ja mikään näistä kultaseoksista, oli siinä sitten seosaineena enemmän hopeaa taikka kuparia ei ruostu. Tieto ei ole luulon väärti.

Äänestä

mulla on isoisoäidin vanha punakultainen kihlasormus, joka on ollut kyllä hyvä. hieman se on naarmuilla, mutta niin kai muutkin kullat naarmuuntuu, ja on se vanhakin. nyt on aika alkaa miettimään vihkisormusta, mutta mikä sopii leveän punakultasormuksen kanssa? pohdin jopa sellaista, etten ottais vihkisormusta lainkaan...voiko niin tehdä??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lintu kirjoitti:

heippa!

Onko kellään mitään tietoa punakullasta?? Minusta se kuulostaa kivalta ja näytti mainoksessa hyvältä! Mutta mites nuo allergiapuolet ja ruostuuko sellainen sormus helposti? Sisältää ilmeisesti kullan lisäksi kuparia...
Keltakulta on miusta aika tylsän tavallinen ja kuulemma valkokulta tummuu... Mitenkähän tämän punakullan laita siis, siskot hyvät?!?!?? Mihin näistä kolmesta kannaittaisikaan päätyä :) Ja onko kellään edes punakultakorua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu