Avioehdon jälkeen yrityksen perustaminen

Yritttäjä

Olen tehnyt vaimoni kanssa avioehdon, jonka jälkeen perustin yrityksen. Meneekö erotilanteessa yritys yhteisen omaisuuden piikkiin?

1

1759

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avioehdon tarkoitus on poistaa avio-oikeus puolison omaisuuteen. Sen voi tehdä yksi- taikka molemminpuolisesti. Siihen voi laittaa rajoituksia, mutta lähtökohtaisesti avioehdon jälkeen puolisolla ei ole avio-oikeutta puolisonsa omaisuuteen. Tämä tarkoittaa, että avio-oikeutta ei ole sen enempään omaisuuteen mikä puolisolla oli ennen avioliittoa, kuin mikä tällä oli avioliiton solmimisen jälkeen.

      Avioehtoa saatetaan arvioida kohtuullisuusnäkökulmista. Mikäli avioliitto on kestänyt vuosikausia ja puoliso on esimerkiksi työskennellyt toisen puolison omistamassa yrityksessä vuosia ilman palkkaa, voisi avioehto olla kohtuuton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1211
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      834
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe