Ystäväperhe joutui hiljattain rajuun kolariin Ruotsissa,he kaikki selvisivät lievin vammoin josta saavat kiittää turvalaitteita.He haluavat kertoa tapauksesta jotta muutkin voisivat ottaa opiksi.
Perhe oli matkalla kaikki mukana,vanhemmat sekä lapset 5,8 ja 12 vuotta Citroen picassolla.Vanhemmat edessä lapset takana vasemmalla 5 vuotias britaxin two way istuimessa kasvot menosuuntaan,keskellä 12 vuotias kolmipistevyössään ja oikealla 8 vuotias britax traveller istuimessa kasvot menosuuntaan istuimen viisipistevöissä.
Kuorma auto alkoi luistella ja törmäsi perheen citikkaan rajusti joka romuttui pahoin,vanhemmat saivat kylkiluu murtumia,mustelmia, jalkoihin ja käsiin murtumia.
Lapset taas selvisivät hämmästyttävän vähällä 12 vuotiaalla oli turvavyön aiheuttama mustelma rinnan yli sekä rajun pysähdyksen seurauksena repeämä maksassa.
5 vuotiaalla niskalihasten venähdys,sekä olkapäät kipeät istuimen vöiden puristuksesta,8 vuotiaalla samoin olkapäät kipeänä sekä lievä aivotärähdys kun auto suistui ojaan oikealle kyljelle.
Turvaistuimen reunus suojasi lapsen päätä pahemmalta,jos hän olisi ollut pelkässä turvavyössä olisi isku päähän voinut olla kohtalokas.
Perhe kiittää turvaistuimia jotka vähintään lievensivät vammoja kenties esti kuoleman,he haluavat muistuttaa asianmukaisten turvalaitteiden tärkeydestä.
8 vuotiailla on useinmiten koroketyyny pehvan alla ja turvavyö se on hyvä suoja,mutta he halusivat lapsilleen parasta ja olivat hankkineet traveller istuimen.Tämän istuimen ovh on 595 euroa kun istuinkorokkeita saa jopa alle 5 euron, iso sijoitus mutta nyt maksoi itsensä moninkertaisesti takaisin.
Perhe kolarissa
6
2002
Vastaukset
- Teresa
On tuo travellern onko kellään tietoa,kuinka vanhalle/painoiselle tarkoitettu.
- lumikello
Niin tuo istuin on samantapainen kuin two way mutta suurenpi kun se sopii aina 36 kg lapselle,eli noin 11-12 vuotiaalle asti.Siinä on omat valjaat lapselle istuimen kiinnitys auton vyöllä.
Katso netistä haulla BRITAX TRAVELLER
- ????
miten 8 vuotias suostuu istumaan turvaistuimessa?
- Katriina
Usa:ssa asuvan ystävän naapuriperheen 9,5 vuotias Teri matkusti vielä viimeksi sielä käydessäni omassa turvaistuimessaan,taisi olla tuo Britax.
Suomessa jostain syystä yli 3 vuotiasta ei näe enään turvaistuimessa,parhaassa tapauksessa lapsella on korokepalli,pahimmillaan pelkkä lannevyö.
Kaikki muut vaihtoehdot on turvattomampia kuin oma istuin,meillä ainakin on tarkoitus käyttää istuinta aina 36kg asti. - nuti
Katriina kirjoitti:
Usa:ssa asuvan ystävän naapuriperheen 9,5 vuotias Teri matkusti vielä viimeksi sielä käydessäni omassa turvaistuimessaan,taisi olla tuo Britax.
Suomessa jostain syystä yli 3 vuotiasta ei näe enään turvaistuimessa,parhaassa tapauksessa lapsella on korokepalli,pahimmillaan pelkkä lannevyö.
Kaikki muut vaihtoehdot on turvattomampia kuin oma istuin,meillä ainakin on tarkoitus käyttää istuinta aina 36kg asti.Suomi on sellainen,kun täällä laitetaan lapset kasvot eteenpäin liian varhain,sekä pois turvaistuimista.Nykyään kun on hyviä istuimia 8-10 vuotiaillekin.
Tiedän tapauksen jossa lannevyössä ollut 8 v poju kuoli,istuin olisi pelastanut pojan:tutkijalautakunnan arvio. - todellaki
nuti kirjoitti:
Suomi on sellainen,kun täällä laitetaan lapset kasvot eteenpäin liian varhain,sekä pois turvaistuimista.Nykyään kun on hyviä istuimia 8-10 vuotiaillekin.
Tiedän tapauksen jossa lannevyössä ollut 8 v poju kuoli,istuin olisi pelastanut pojan:tutkijalautakunnan arvio.Minä ihmettelen suuresti sitä, että täällä lapset, pienetkin, otetaan autoon ETUPENKILLE.
Meillä on jo teini-ikäiset lapset, ja he istuvat edelleen takapenkillä, omilla paikoillaan, joissa ovat olleet pienestä asti. He eivät edes kysy pääsyä etupenkille. Olen kuullut monien pienten lasten äitien valittavan, kun lapsilla on aina kinastelua siitä, kumpi pääsee etupenkille ( iät 4 ja 7 v.), vastuutonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991556Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131246- 2341243
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2701122Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi1791003- 1411000
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15999Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81999Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33842- 74839