Runni kuidutettu. Kokemuksia?

Kgkgoj

Runnin puuveneet kuidutetaan aina uutena. Ovat suht tilavia ja hyvin varusteltuja. Sekä aika edullisia kokoonsa nähden. Vaan silti ovat kuidutettuja puuveneitä. Onko kellään kokemusta tämmöisistä? Pitääkö kuidutus? Pysyykö runko kunnossa normaalikäytössä?

4

2499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikkufiskarilla

      No jos en nyt ihan väärin muista, niin on joukko puuvenevalmistajia jotka suostuvat asiakkaan pyynnöstä pinnoittamaan puurakenteen kuiduttamaan lasikuidulla veneen vesirajan alapuolisen osan ihan uutena ( esimerkiksi Runni ja Kumpuselkä ) -siis asiakkaan pyynnöstä - ei vakiona.

      Tällainen pyyntö saattaa tulla sitä kautta, että veneen tilaaja haluaa käyttää puuvenettä esimerkiksi jäissä ajoon, mitä kotimaiset puulajikkeet ei pinnoittamatta kestä. Aiemmin jäissä kulkeviin puupaatteihin laitettiin nk. jääpellitys vesirajaan ja myöhemmin esimerkiksi lasikuitu. Koko veneen kuiduttaminen uutena Runnin kaltaisissa veneissä kuulostaa kuitenkin urbaanilta legendalta.

      Kun puupaatin runko kuidutetaan uutena, on lasikuidun tarttumiselle jonkunlaiset edellytykset. Ristiriita tulee sitä kautta, että puuveneen pitkäikäisyys riippuu paljolti siitä, kuinka hyvin puurakenne sietää jatkuvaa kastumista ja kuivumista ts. altistumista lahoamiselle. Noin karkeasti pelkistettynä puuvene voi kestää tasan kahdella säilyttämismetodilla mitkä ovat:

      1) Puuaines onnistutaan pitämään koko ajan täysin kuivana tai
      2) Puuaines pidetään koko ajan ( kesät - talvet ) täysin märkänä

      Kaikki välimuodot 1 ja 2 vaihtoehdoista mädättävät rakenteen joko nopeammin tai hitaammin.

      Noin äkkiseltään voisi kuvitella, että ykkösvaihtoehto veneen kyseessä ollen on liki mahdoton saavuttaa. Jotkut valmistajat ovat ajatelleet, että tässä onnistutaan jos veneen vesirajan alapuolinen osuus kuidutetaan. -Joo toimii se ainakin hetken, eli niin kauan kun vesi ei pääse kuidun ja puuaineksen väliin. Jos pääsee niin tuho on tehokasta mutta nopeaa. Toisaalta jos kuidutus on tehty ajatellen jäissä ajoa, saattaa suunnittelun lähtökohtana olla ajatus hyväksyä veneen max. käyttöiäksi esimerkiksi vaan 20 vuotta jolloin se joutaakin kokkopuiksi toisin kuin jos rakentaminen toteutettaisiin vaihtoehdon 2 lähtökohdista, jolloin pedantilla ylläpidolla vene saattaa säilyä kauniina ja toimivana satakin vuotta. Kakkosvaihtoehdon mukaisia ratkaisuja on useita, joskin huvivenekokoluokan paateissa suosituin on rungon kyllästäminen pellavaöljyllä läpeensä meidän kulttuurissa ja esimerkiksi hylkeen traanilla joissain toisissa kulttuureissa - eli taasen hieman pelkistetysti ilmaisten pellavaöljy täyttää ja siis pitää puun solukon märkänä samalla estäen veden imeytymisen rakenteeseen. - kyllä kestää kunhan ylläpitohuolloissa varmistetaan jotta pellavaöljyä lisätään rakenteeseen esimerkiksi 2-3 vuoden välein.

      No entäpä sitten välimuodot. Pistäydyin muutama vuosi sitten Kumpuselän veistämöllä Merikarvialla. Olivat juuri tekemässä isovenettä ammattikalastajalle ja vesirajan alapuolinen osuus pinnoitettiin lasikuidulla. Lasikuidun kiinnipysyminen varmistettiin lisäksi naulaamalla. Veneellä oli tarkoitus ajaa jäissä. Oikein pahaa teki omassa mielessä kuinka arvostamani laatuveistämö ryhtyy moiseen... olivat tehneet kuulemma ennenkin. Normaalisti Kumpuselkä läpikyllästää veneet hyvin pellavaöljyllä - oliko näin toimittu myös tämän kuidutettavan paatin osalta se jäi hieman epäselväksi ja tuntuu jossain määrin mahdottomalta ajatukselta koska lasikuitu ei tartu öljyttyyn puumateriaaliin. Oliko ajatuksena, jotta kuidutetaan ensin ja naulataan kuitukerros vielä varoiksi kiinni ja kaadetaan vasta lopuksi pellavaöljy imeytymään puurakenteeseen. Ajanmittaan kun öljy läpäisee kauttaaltaan rungon, lasikuitu irtoaa mutta ajateltiinko naulauksen pitävän rakenteet jotensakkin yhdessä, vai oliko ajatus jättää kyllästämättä vesirajan alapuolinen laudoitus ja toivoa, että puuaines ja lasikuitu pysyvät kiinni toisissaan? - ehkä näin mutta kyllä omasta mielestäni tollaane on riskirakenne lahoamisen näkökulmasta tarkastellen.

    • Tervonen teki rungot nimenomaan alusta alkaen kuidutettavaksi kokonaan. Tekniikka on naulata suora kuusirima veistokaariin kiinni galvanoiduilla nauloilla. Itse puurunko ei pelkästään ole tarkoitettu kantamaan koko veneen lujuutta vaan olemaan osana rakennetta ja muottina lasikuidulle.

      Runko hiotaan erittäin karkealla hiekkapaperilla osin poikkisyyhyn niin, että rakenne on tikkuinen. Siihen vedetään sitten kuitu hieroen kiinni, niin että kuidut sekoittuvat ristiin.

      Kuitua tulee sen verran paljon, että runko varmasti kestää, eikä irtoa puusta. Ja runko kidutetaan siis ihan kokonaan.

      Sisäpuoli kyllästetään kuidutusten jälkeen.

      • .... niin olen juossut polven korkuisesta Tervosen veistämöllä katsomassa Runni veneiden valmistumista. Viimeksi kävin pari vuotta sitten.


      • Pikkufiskarilla

        Kappas vaan, tuotapa en tiennytkään Runneista. Voidaan siis tavallaan puhua komposiittiveneiden esiasteesta ennen epoksin markkinoille tuloa.

        Tuli itsekkin nuorena ja innokkaana kokeiltua polyesterihartsin kykyä imeytyä ja kiinnittyä puu- ym. rakenteisiin erilaisilla tekniikoilla ja ohentimilla ja siten yrityksen ja erehdyksen kautta oppia ammentaen.

        Nykyisin kun epoksit ovat vallanneet markkinaa ja niiden rajoitteet ymmärretään kohtsilläänkin hyvin, on tuo tuonut veneenrakennukseen ihan uuden elementin, missä pystytään yhdistämään puuveneen kauneus ja epoksilaminaatin tarttuvuus ja kestävyys - rakenteita missä puu toimii lujitteena joko sellaisenaan tai esimerkiksi hiilikuidulla vahvistettuna erikoisrakenteissa epoksin ollessa liimana. Jos runneissa olisi käytetty epoksia polyesterihartsin asemasta ( onko uudemmissa muuten käytetty ? ) saattaisin itsekkin kiljuen rynnätä Runnikaupoille ovat nääs runnit mielestäni ainakin ulkoapäin tarkastellen varsin merikelpoisiksi tehtyjen veneiden näköisiä siellä jossain työveneiden ja huvikuunareiden välimaastossa.

        Jos nyt ottaisin muutaman esimerkin noista puu-epoksi komposiitti veneistä, mitä tässä olen muutaman vuoden tutkinut ja tekniikoita kokeillut. Saattaapi olla jotta kunhan lakkaan köyhtymästä, niin painun jonkun valitsemani ao. tekniikan osaavan veistäjän juttusille hieromaan kauppoja unelmien matkaveneestä.

        Tässä muutama esimerkki:
        1) Mannerbergin Jussi oli aikoinaan suunnittelijana edelläkävijä komposiittirakenteissa, minkä tuloksena syntyi mm. klassisen kaunis puu-hiilikuitu- epoksi komposiitti one-off purkkari tyyppiä Mannerberg 65 Classic Kaarinalaisen Ristikankareen Lassen veistämänä

        2) Bartchetta veneet, mistä esimerkkinä nyt vuoden 2017 venenäyttelyssä kunniamaininta

        3) Allan Savolaisen pitkäaikainen kehitystyö Kotkan puuvenekeskuksen tiloissa toimivassa yrityksessään RedSky. One-offeja asiakkaan mieltymysten mukaan...

        jne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2322
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      137
      1481
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      154
      1193
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      927
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe