koneellinen ilmanvaihto

retski8

hei.osaako kukaan sanoa mistä johtuu kun muutin aika justiin suht uuteen luhtitaloon vuokralle ja aloin saada sielä päänsärkyä/paineentunnetta ja hengenahdistusta.talon ilmanvaihto on koneellinen tulo ja poisto.jos ei puhuta nyt homeesta niin voiko ilmanvaihdon säädöt olla jotenkin väärin esim jos poistoilma venttiilit vetää ilmaa nopiempaa kun tulee tilalle joka aiheuttaa sit liian ison imun ja siitä johtuisi oireet?toivottavasti joku osaa auttaa/neuvoa.

6

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iuggjk

      Voi johtua liiallisesta alipaineesta, joka voi johtua vääristä säädöistä tai liasta tukkeutuneista tulopuolen suodattimista. Tosiasia myös on, että ilmanvaihdon suodattimissa kasvaa hometta, josta se sinkoaa huoneilmaan. Siksi mikään kerran tai pari kertaa vuodessa tapahtuva suodattimien vaihto ei varsinkaan homeherkille sovi.

      • takaisin_maanpinnalle

        Ei kai vaan asunto ole toisessa kerroksessa?

        Ilmanpaine laskee ylöspäin noustaessa noin 1 hPa per 8 metriä, joten 3,2 m 1. kerrosta korkeammalla sijaitsevassa 2. kerroksen asunnossa painetta on peräti 40 Pa vähemmän! Ei ihme, että happi loppuu!


      • kaikenlaisia.stooreja
        takaisin_maanpinnalle kirjoitti:

        Ei kai vaan asunto ole toisessa kerroksessa?

        Ilmanpaine laskee ylöspäin noustaessa noin 1 hPa per 8 metriä, joten 3,2 m 1. kerrosta korkeammalla sijaitsevassa 2. kerroksen asunnossa painetta on peräti 40 Pa vähemmän! Ei ihme, että happi loppuu!

        Melkoisen typerä kommentti, ilmanpaine laskee heh.... Asun itse 15 kerros uusi talo ja ilma toimii niin tulo kuin poisto ja joka asunnossa on oma tulo ja poisto ei se mistään maanpinnalta tule se ilma,,,
        Poisto nousee katolle, toista oli vanhoissa painovoimaississa tai yhteiskanavissa joissa oli pelkkä poisto ja tulo ikkunakarmeista niissä tahtoi huippaista ja päätä särki kuin hauella kuivalla maalla.


    • Emissiot

      Jos muutit tosiaan uuteen taloon, niin rakennusmateriaaleista ensimmäisten vuosien aikana tulevat kemikaalipäästöt ovat aikamoiset. Voi olla hyvin mahdollista, että hengenahdistus johtuu myös niistä.

      • Sepitz

        Tämä, tai sitten rakennusvaiheessa kaikki elementit ja rakenteet on kastunut ja homehtunut.


    • Henkipihisee

      Onko ilmanvaihdon suodattimet vaihdettu? Koneellinen ilmastointi on peestä muutenkin. Tuntuu, että tukehtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1107
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    4. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      983
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      872
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      774
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      81
      757
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      673
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      669
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      212
      664
    Aihe