Vanhusten paratiisi kun Juri hommaa kylän täyteen vanhuksia,kyllä alkaa verotulot lisääntymään ja työpaikkoja tulee,sillä jokainen vanhus tarvitsee hoitajan,pitää otta vain huonokuntoisia, etteivät vie rahojaan Tallukan päivätansseihin.Mitähän mieltä Marketta on?
Sysmästäkö tulee
13
459
Vastaukset
- jahvex
Jurilla näyttäisi kuitenkin olevan tuo matematiikka hallussaan, toisin kuin sinulla. Kaikki eivät ole osa-aika työstä eläkkeellä (tai matkabaarista) ja näin ollen eläke on usein (hyvinkin usein) näillä leveysasteilla maksetun palkan suuruinen tai suurempi. Eikö se silloin ole kunnan edun mukaista? Eläkeläisellä on useimmiten talous kunnossa ja hän käyttää eläkepäivistä nauttiessaan palveluita, toisin kuin sinä joka et ymmärrä taloudesta tuon taivaallista ja olet Sysmäläisittäin sairaalloisen nuuka, hankit vain sitä mitä ilmaiseksi saat. Vai aioitko työllistää kuinkakin monta henkeä, jos niin koska? Ruikuttamalla ei tule kun rupia perseeseen, se on kylmä totuus. Jokainen itsensä elättävä ja veronsa maksava asukas, myös eläkeläinen, lisää kuntaan on tervetullut, pummit ja loiset sensijaan voitaneet istuttaa Järvisen bussiin ja kuljettaa ihan minne tahansa, kunhan määränpää on Sysmän ulkopuolella.
- hyvintoimeentu
UUU sinulla ei taida olla hajuakaan eläkekertymästä,eläke on noin 60rossaa palkasta ,laske siitä sitäpaitsi eläkeläiset ei kuluta muuta kun kunnan varoja nyt kun terveyspalvelu on Sysmässä ulkoistettu.Jurilla on homma hallussa ei voi muuta kun kehua miestä,vie Sysmän päättäjiä kun pässejä narussa.
- helssiinkiin
Sellaiset eläkeläiset joitten eläke on useampi tonni eivät Sysmään päin edes pieraise,ei Tokmanni riitä hyvin toimeen tulevalle eläkeläiselle,mutta ideoita saa olla täytyyhän konsultin palkkansa tienata.
- HyväElämähyvätRahat
hyvintoimeentu kirjoitti:
UUU sinulla ei taida olla hajuakaan eläkekertymästä,eläke on noin 60rossaa palkasta ,laske siitä sitäpaitsi eläkeläiset ei kuluta muuta kun kunnan varoja nyt kun terveyspalvelu on Sysmässä ulkoistettu.Jurilla on homma hallussa ei voi muuta kun kehua miestä,vie Sysmän päättäjiä kun pässejä narussa.
Valmet Automotive on käynnistänyt historiansa suurimman rekrytointikampanjan, jolla haetaan yli 1000 uutta autonrakentajaa Uudenkaupungin autotehtaalle....
Haussa on työntekijöitä hitsaamon, maalaamon, kokoonpanon sekä sisäisen logistiikan tehtäviin.
Kampanjaa tukee Suomi-kiertue, jonka myötä Valmet Automotive vierailee kahdeksassa kaupungissa eri puolilla Suomea 2017 - 2020 aikana... - sorvin-ääreen
HyväElämähyvätRahat kirjoitti:
Valmet Automotive on käynnistänyt historiansa suurimman rekrytointikampanjan, jolla haetaan yli 1000 uutta autonrakentajaa Uudenkaupungin autotehtaalle....
Haussa on työntekijöitä hitsaamon, maalaamon, kokoonpanon sekä sisäisen logistiikan tehtäviin.
Kampanjaa tukee Suomi-kiertue, jonka myötä Valmet Automotive vierailee kahdeksassa kaupungissa eri puolilla Suomea 2017 - 2020 aikana...Viestin tarkoituksena on haalia työvoimaa Uuteenkaupunkiin "vakaan" työpaikan perään.
Työpaikka on vakaa kunnes Mersu keksii siirtää tuotantoansa muualle. Uudessakaupungissa on asuntopulakin koska rakentajat eivät halua tehdä isoja investointeja yhden ison (ja epävarman) työllistäjän varaan rakentuvalle paikkakunnalle. Kauhuskenaariohan olisi juuri valmistunut kerrostalo tehtaan irtisanomisuutisen tullessa julki.
Mutta nuorelle ja varsinkin perheettömällehän Valmet Automotive on ihan kohtuullinen vaihtoehto, jos löytää sopivan asunnon eikä pienehkö palkka haittaa.
- humppa-jumppaa
Veroeuroja niistä eläkkeistäkin tulee ja vähemmän se eläkeläisten terveydenhuolto taitaa maksaa kuin juoppohullujen päiväraha-paronien ylläpito matkiksen ja leppäkorventien kartanon väliä hiihtelemässä .
Kipinkapin päivätansseja virittelemään Uotiin niin ei tarvi pelätä Tallukan vetovoimaakaan.- jahoolnn
Mitä sanoo Marketta kun haalitaan eläkeläisiä ja vammaisia kylä täyteen?????????
- taitaaollajo
jahoolnn kirjoitti:
Mitä sanoo Marketta kun haalitaan eläkeläisiä ja vammaisia kylä täyteen?????????
Ei tarvi haalia enää.
- Eläkeläisetkunniaan
Monet eläkeläiset ovat kyllä erittäin hyvä kuntoisia ja muutenkin useimmat käyttävät terveyspalveluita harvemmin kuin esim lapsiperheet. eläkeläiset myös maksavat itse kaiken ja käyttävät kyllä aika paljon rahaa kulutukseen, oli se eläke iso tai pieni. Eläkeläisten verotus on myös erittäin korkea ja kaikki on tosiaan veroa, mikä kilahtaa kunnan ja valtion kassaan, koska eläkeläiset ovat aikoinaan maksaneet jo eläkemaksuja. Tosin se ei pidä paikkaansa, että eläke olisi 60% palkasta, koska taitettu indeksi laskee sitä vuosittain ja monella se on enää 40% nykypäivän palkoista. Tiedoksi tulevillekin eläkeläisille, että se luvattu 60% ei ole totta kuin hetken. Harvat eläkeläiset kuitenkaan ovat mikään kuluerä kunnalle vaan päinvastoin.
- jäykkäaskel
Vai niin tuota en tiennytkään että eläkeläiset maksaa lääkärissä käyntinsä itse.On hyvä että Juri ymmärsi asian että Sysmään eläkeläisiä,eipä lapsiperheet tulekkaan kun ei ole omaa koulua kohta häviää parakkikoulukin .Hieroma paikka pitäis kylälle saada jäis nekin rahat kylään,miten on Juri hommaatko.
- kolottaakoloa
Hommaa Juri hierontapaikka vanhan smarketin paikalle.
- Asiakasontärkein
Suomessa on paljon hyvätuloisia eläkeläisiä. Tervetuloa Sysmään rikastuttamaan kuntaa verotuloillanne ja käyttämään paikallisia palveluita. Yrittäjänä näen tämän pelkästään positiivisena asiana ja olen iloinen, että näin on. Palvelen päivittäin tämmöisiä asiakkaita. Kiitos teille, että mahdollistatte ammattini harjoittamisen täällä.
- asiakashaiseep
JOO JOO
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti28117958Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245730- 1332662
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172197Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3371805Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111063- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto33961Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45958