Koirallani on flunssa(?). Se aivastelee ja
päristelee kummallisesti.
Olen kuullut, että flunssa tarttuisi ihmisestä
koiralle ja päinvastoin. Kuinka on.
Miten pärskivää koiraa hoidetaan, vai hoidetaanko
ollenkaan eli annetaan luonnon tehdä tehtävänsä.
Koirani kuono on myös kuiva ja lämmin, siis kuumettako?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
päristelee kummallisesti.
Olen kuullut, että flunssa tarttuisi ihmisestä
koiralle ja päinvastoin. Kuinka on.
Miten pärskivää koiraa hoidetaan, vai hoidetaanko
ollenkaan eli annetaan luonnon tehdä tehtävänsä.
Koirani kuono on myös kuiva ja lämmin, siis kuumettako?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nyt on koirilla liikenteessä flunssaa ja se menee yleensä ohi muutamassa päivässä. Tietysti limaisuutta voi jatkua hieman pidempään.
Kuume kannattaa mitata, mutta muillakin konsteilla voi koiran kuntoa arvioida eli kuonon lämmöllä / kosteudella -> vertaa normaaliin lämpöön.. Ja muutenkin eli onko koira kylmissään, väsynyt, vetiset / punoittavat silmät jne..
Yleensä flunssa menee ohi aivan niinkuin meillä ihmisilläkin eli lepoa ja lämpöä.. Mutta jos kuumeilu pahenee tai koira vaikuttaa muuten heikkenevän ( muita outoja oireita..) kannattaa mennä lekuriin! Pitkittyneeseen flunssaan voi saada myös kuurin, mutta turhaan ei lääkkeitä kannata syöttää! Jos tunnet olosi epävarmaksi asiasta käänny lääkärin puoleen!
Omilla tipsukoillani oli myös nuhaa, toisella pahempi ja toisella helpompi. Aloitetaan tästä pahemmasta; koira ei kyennyt hengittämään kunnolla muuten kuin suun kautta -eli oli aivan tukossa, nenä ei vuotanut ollenkaan, LÄMPÖ oli koko ajan normaali!! Oli siis otettava omat konstit käyttöön: höyryhengitystä pyyhkeen alla pari kertaa pv:ssä, eläinhomeopaatilta ACONITUMia 6 tippaa/2 x pv:ssä, hunajavettä, hieman helpotti, mutta ei tarpeeksi, sitten "kovempiin" konsteihin: antib. kuuri 10 pv:n ajan, auttoi, muttei tarpeeksi, vaihdettiin toinen antib.kuuri ja lisäksi antihistamiinia. Nuo omat konstit koko ajan mukana. Sitten hain vielä hunaja-yrtti-seosta (Hunaja-aitan tuote: Flunssalääke vilukissoille), niin johan alkoi elämä tällä tipsukalla paranemaan!! Nyt nuhasta ei tietoa. Toisen tipsukkani silmät ovat heti kyseenalaiset, kun sillä on nuha, sille annetaan sitten antihistamiinia ja antibioottia, kun ei muuten mene ohi. Eläinlääkärini epäilee että talo, jossa asun, olisi hometta! Hyvin paljon mahdollista, sillä omakin terveyteni on menossa -joudun nyt käyttämään ventilöaattoria!! Kokeileppas näitä ohjeita, joista äsken kerroin. Koirasi kirsu on ihan ok, norm. lämpö koirilla on: 38,5 - 39,2 (eläinlääkärini mukaan)