Millä avaan jääkaapista sen röörin johon sulavesi menee? Kohta seilaa sipulit vastaan kun oven avaa.
Jääkaapin rööri tukossa
15
32305
Vastaukset
- kaappi?
Meillä jääkaapin takaseinässä on kouru, josta kondenssivesi valuu ulos kompressorin päällä olevaan kaukaloon, josta se haihtuu pois. Tuo reikä meni tukkoon ja olikohan peräti teelusikan varsi, jolla tuon reiän avasin. Samalla oli jääkappi ulkona omasta kolostaan, niin tuli pölyt imuroitua alta ja takaa. Se "putki" oli oikeasti vain pari kolme senttiä pitkä. Hyvin tuli lusikka esiin takapuolella kaappia.
- rassailija
rassannut tarvittaessa
- sukka_puikko
https://www.menaiset.fi/artikkeli/tyyli/koti/oletko-taas-unohtanut-pesta-jaakaapin-ota-apuun-marttojen-soodakikka
Tarkista poistovesiaukko ja huolehdi, että se ei ole tukkeutunut.-sukkapuikko kehiin
- Niksiniina
Kokeileppa vaikka verhovaijerilla "tuupata" kökkö poi eestä. Meillä on Upon jääpakastin ja siin on n. metrinen letku sinne lauhdutussäiliöön, sillontällön tukkiutuu, hyvä vaihtoehto on myös antennijohto ilman päätä. Siis joku, mikä on hieman "jäykempää" ku villalanka mut ei kuitenkaan kovin paksua... näin meillä
- okkrok
avasin polpupyörän pumpulla takapuolelta, purskahti komeasti suoraan appiukon naamalle, mutta aukesi ja samalla siivosin pölyt pois jk:n alta ja takaa.
- ei ei ei ei e
Ei sipuleita tarvi pitää jääkaapissa !!!!
- Sipulipipuli
ei ei ei ei e kirjoitti:
Ei sipuleita tarvi pitää jääkaapissa !!!!
Mua kyllä ihmetyttää nuo sipulin jääkaapissa säilyttäjät. Yök! Nehän siirtää hajut ja maut muihinkin ruokiin! Sipuli kyllä säilyy huoneen lämmössä.
- Anonyymi
Sipulipipuli kirjoitti:
Mua kyllä ihmetyttää nuo sipulin jääkaapissa säilyttäjät. Yök! Nehän siirtää hajut ja maut muihinkin ruokiin! Sipuli kyllä säilyy huoneen lämmössä.
Ei ikinä sipuleita huoneenlämmössä, pilaantuvat välittömästi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ikinä sipuleita huoneenlämmössä, pilaantuvat välittömästi!
Biojätteisiin ne kuuluu!
- jörgen
hommaa pitkä nippuside ja laita se sinne rööriin,on karhea,vie kaikki paskat,ja toimii
- neuvoista!
Eihän sinne rööriin mahtunut mikään. Oli aika pitkäkin vielä. Päätin koittaa puhaltamalla ja hyvin aukesi :) Hilloa oli mennyt tukkeeksi...kuka aukoo hillipurkkeja meitin jääkaapissa?
- Maria123456
Hienoa kun samaan ongelmaan löytyi tämä keskustelu. Pääsen testaamaan teidän konsteja. Kiitos :)
- Rikunen
Pitääpä kokeilla noita vinkkejä. On nimittäin tylsää jatkuvasti kuivailla. Ensin tyhjentää hylly, no toisaalta tuleehan se pyyhkäistyä siinä samalla. Kaappi on vuoden vanha ja nyt jo reistailee.
- oikeahoito
Kannattaisko lukee ne käyttöohjeet......
- Anonyymi
Sillähän se korjaantuu kun tökkii homeet pois putkesta vai kannattaisiko putsata takaakin se allas mihin pitäisi veden mennä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075200Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113460SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042325Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302172Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069