Mukavat turboäänet Astraan

Viritys_vain_87-eur

Laittelin viikonloppuna Astra 1.6:een tällaisen lisälaitteen jolla saa moottoriäänen muutettua vieläkin sportimmaksi ja menevämmäksi.
https://www.youtube.com/watch?v=l7_xEzPffRo

Todella helppo asentaa perustyökaluilllakin. Moottorin äänet muuttuivat tietenkin, mikä oli tarkoituskin. Samalla tuntuu että ajettavuuskin olisi parantunut, kiihtyvyys on paljon parempi kuin ennen, ja auto menee tosi vakaasti.

Seurailen vielä että lisääntyykö bensankulutus. Jos ei kovin paljoa lisäänny, niin jätän tämän Turbo Mufflerin paikalleen.

13

272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jortseeee_

      Mulla on ihan sama systeemi 1.3 corollassa, ei oo todellista! Sikamahtavat äänet, aina on pieni erektio päällä kun ajelen maalaiskyläni ainoassa liikenneympyrässä kierroksia. BTW enkka on 23,5.

      Mulla on Hankkijan lippis, joka on tuunattu MB pinssillä. Toisena San Jose Sharksin lätsä Kari Tapion nimmarilla - mites sulla?

      • Viritys_vain_87-eur

        Tietääkseni Kari Tapio on kuollut, enkä tykkää kantaa kenenkään kuolleiden häiskien lippalakkia päässäni.

        Vanhastaan meiltäkin löytyy Hankkijan lippiksiä useita ja sitä myös käytän. Tai sitten Red Bulls Racingin komeata musta-keltaista lippistä.

        Näitä tällaisia edullisia tuunausvinkkejä saisi olla täällä enemmänkin. Minä ainakin tykkään omasta Opelistani paljon enemmän nykyisellään. Hempeys häviää maisemasta laakista, kun painan Opelissa kaasupedaalin lattiaan, ja alkaa päät kääntyileen, että mikä sieltä tulee.


    • Eikiitosei

      Hankkija on kuollut, mutta pidä lippalakkia siitä huolimatta?
      Lapset ja lastenmieliset laittavat polkupyörään räpättimiä tai pakoputkeen suristimia....ei kiitos.

      • kylllläkiitoooos

      • OpetteleEdes
        kylllläkiitoooos kirjoitti:

        Ei oo kuollu!
        https://www.hankkija.fi/

        Sama sinulle. Aito ja alkuperäinen Hankkija kuopattiin konkurssissa vuonna 1992 - nykyinen on juuttien omistama firma jossa ei ole mitään alkuperäistä.

        Kannattaa tutustua historiaan. Ei Kari Tapiokaan elänyt ikuisesti, vaikka joku saman niminen jatkaakin elämistä.


    • Saako-Suomesta

      Myyköhän näitä turboäänen tuotteita Suomessa mikään tarvikemyymälä? En haluaisi alkaa tilaamaan mistään ulkomailta.

      Voi olla että pakoputken pää on erilainen tai on liian pieni putki tms, ja silloin olisi hyvä että voi palauttaa ostoksensa takaisin kauppaan.

    • Hankkijako_kuollut
      • MinäMuistan

        Olet vielä sen verran nuori, että et voi muistaa , että Hankkija ajautui konkurssiin lamavuonna 1992.

        Nykyinen Hankkija on vain nimi vanhasta firmasta - Hankkija on tanskalaisen Danish Agro omistama agraariyritys.


    • motomei2

      se muuten tuntuu vaan.
      Niinhän se mopokin teki kun putken poisti.
      Tuntuu että menee kovempaa,mut ei mee ,ei mee
      Moottori sul menee nopeampaa.

      • 2T-koneet

        Kakstahtiselle vanhan malliselle mopolle on kyllä tehomielessä etua siitä että ottaa pakoputken pois. Karmea ääni tietenkin, mutta kyllä kulkee imu- ja poistopuolen kaasut paljon kepeemmin.

        Jotkut uudemmat 2T-mopot kuulemma pystyy hyödyntämään muotoillut tehoputket, ja niiden aiheuttaman sopivan vastapaineen, ja sais paremmasta täytöstä etua putken kanssa. En ole varma, kun on kohtuu paljon aikaa mopoiluista jo.


    • lapssuomi

      Oot sä aika lapsellinen hemmo,
      Et kuulu liikenteeseen tuolla asenteella.

      • Asiallista-kamaa

        Aika monella on erilaisia virityksiä ja ulkonäköön liittyvää koristelua omassa autossansa. Miksi muka tuollaisia pakoputken äänen virityssarjoja myytäisiin, jos kukaan ei niitä osta?

        Kyllä niitä ostetaan, USA:ssa on isoimmat markkinat. Siellä väki osaa ottaa ilon irti elämästänsä, ja myös autoilusta, vaikka vähän pienemmälläkin rahalla.


    • Saax_sil_samanlaisen

      ääneen ku kolmosen kautta nelosen turbo Sierraan eli sellaisen pfiiif. Katsokaa ja kuunnelkaa netistä googlettamalla teiniuhoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe