Haavanhoito

Haavat

Lähäri kysyy: olen työskennellyt hoivakodissa, sopimukseni loppuu vuoden lopussa. Aikomuksenani mennä Seuren keikkailijaksi kotihoitoon. Pelottaa vaan ihan törkeesti että joudun hoitaa haavoja. Ei oo yhtään kokemusta siitä, ei vaan oo osunut eteen töissä eikä opiskelussakaan. Käytiin pikasesti läpi mutta ei käytäntöä oo. Kuulemma asiakkaiden kotona aina ohjeet mutta silti, voinko mokata ja tehdä ihan väärin? Niitä haavatarvikkeita on olemassa niin paljon. Jos laitan väärää tuotetta haavaan niin voinko tehdä pahaa jälkeä.?Kaverini Seurella kerto että joittenkin ihmisten luona on kymmeniä haavatuotteita ja niist pitäis sitte valita. Onko haavanhoito-koulutuksia olemassa?
Kyrettiä en.oo koskaan.koskenukkaan, en tiedä pystynkö katetta sillä poistamaan, pelkään että satutan tai kaivan liikaa. Voi luoja, onko musta tähän?

4

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miisali

      Ite oon seurella ja lähes päivittäin on kyllä haavan hoitoja. Pahoja säärihaavoja ja myös painehaavoja. Ja usein kyllä keikkalaisille nakitetaan, näin vaan on.

    • RohkeastiKimppuun

      Ei sun mikään pakko ole sinne mennä yksin ekaa kertaa. Pyydät jonkun mukaan ensin vähän neuvomaan, jos on joku isompitöinen juttu. Ja kyllä, asiakkaiden kotona pitäisi aina olla ajantasaiset haavanhoito-ohjeet. Rohkeesti kimppuun vaan, ei ne haavat sua syö! =D Ja kyretin kanssa touhuamisen opettelin itsekin vasta oikeestaan vuosi sitten, vaikka olen kotihoidossa ollut jo 5,5 vuotta. Meillä on oma sairaanhoitaja, joka on kyllä ihan mahtityyppi ja opastaa mielellään, eikä yhtään katso nenänvartta pitkin. Päin vastoin on tyytyväinen, jos joku haluaa opetella "hänen hommiaan", sillä hänellä kyllä riittää puuhaa ihan tarpeeks muutenkin, vaikka osa porukasta perehtyisi mm. haavanhoitoon, katetrointiin tai johonkin muihin "hänen hommiin". Itsekin "liityin" nyt sellaiseen muutaman hoitajan remmiin, joka vaihtaa kestokatereja, mitä jostain syystä ei ole meillä lähärit tehneet ennen. Näytteenotot on jo ihan peruskauraa ko. koulutuksen käyneille (kaikilla tätä koulutusta ei ole), mutta tosiaan monta muuta juttua on vaan jotenkin jäänyt saikun harteille, vaikka lähäritkin osais tehä saman ihan yhtälailla ja mihin koulutus antaa valmiudet.

    • Haavaekspertti

      Ei ole olemassa mitään koulutuksia haavanhoitoihin. Kokeilemalla opit. Kaivat vaan kyretillä niin kauan ettei enää vuoda verta ja laitat joka kerran eri hoitotuotteita. Jos siinä joltain asiakkaalta joudutaan raajoja amputoimaan, niin ei se haittaa, seuraavan kerran valitset jonkin muun tuotteen. Eikä niitä joka viikko tarvitse hoitaa. Sitten kun haisee niin pahalle, että tekee pahaa avata ovi asuntoon, niin huuhtelet kunnolla suihkun alla ja seuraavalla käynnillä vaihdat siteet. Rohkeasti vain kokeilemaan!

    • kysyneuvoa

      Kyllä on olemassa koulutuksia haavanhoitoihin!! ja työhösi kuuluu haavanhoito. Työnantajan tulisi järjestää niin että sinulla on mahdollisuus päästä kyseiseen koulutukseen. ainankin jossain vaiheessa. Haavaa ei hoideta niin , että valitsenpa tuosta nyt jotain vaan yleensä jos on pahoja esim. säärihaavoja on asiakas käynyt esim tk:ssä tai erikoissairaanhoidossa haavanhoitajalla josta on sitten saanut hoito-ohjeet joita lähihoitaja sitten noudattaa. JA kysyt tietenkin neuvoa vaikkapa siltä sairaanhoitajalta, älä hoida haavoja jos et tiedä kuinka hoidat. lähihoitajana tunnet vastuuta työstäsi, joten jos et tiedä miten toimit KYSY AINA JA SELVITÄ. JA tietenkin sieltä työpaikallasi lähimmältä esimieheltäsi eli sairaanhoitajalta tai toiselta lähihoitajana kuka tietää jo miten se kyseinen haava hoidetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      162
      2938
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      284
      2620
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      68
      1741
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      43
      1628
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1520
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1276
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      110
      1194
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1154
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      350
      1075
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe