Minulle opetettiin että noutamisen opettaminen aloitetaan ns. väärästä päästä eli ensin yritetään koira ottamaan haluttu esine suuhunsa. Käytän napsutinta ja neljän kuukauden ikäinen haukkuni osaa jo nenällään koskettaa esinettä. Siihen se sitten jääkin. En saa sitä millään ottamaan esinettä suuhunsa. Miten nyt toimia. Hakee muuten kyllä pallon muttei anna sitä...höh
noutamisen opettaminen
roope
124920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Idea operantissa koulutamisessa on kriteerin nostaminen, eli vaatimustason korottaminen.
Seuraava askel siis on koiralle se että vaadit sitä tarttumaan suulla esineeseen. Voit miettiä pieniä palasia: palkkaatko koiraa siitä että se esim. raottaa suutaan vai onko koiralle luonnollista tarttua esineeseen hampailla.
Takaperin ketjuttaminen siis on sitä että mietitään liike, esim. nouto, takaperisessä järjestyksessä. Kapula suuhun, käteen, tuominen, hakeminen. Pilko tehtävä tarvittaessa pienempiin paloihin ja mieti omia kriteereijäsi.
Jos operantti kouluttaminen kiinnostaa, käy sivuilla: http://ctc-finland.com/
itse opetin koirani innostamalla sitä tarttumaan..eli heiluttele kapulaa nenän edessä ja heti kun koira on edes sen näköinen , että on ottamassa sitä suuhun, niin kehu. Kun koira ottaa kapulan suuhunsa, pyydä heti irrottamaan. kun koira on oivaltanut ottamisen ja irrottamisen, voit opettaa heittämällä kapulaa metrin ja "nouda " kun koira menee kapulan luo, ala kannustaa "tänne". (kai osaa luoksetulon?) Mutta niinkuin edellinen kirjoittaja totesi,tehtävä on pilkottava osiin..
Ei mistään muusta kuin siitä ettei vaadi liikkaa. Siis jos koira ei ymmärrä mitä siltä halutaan, siitä seuraa turhautuminen. Turhautuminen estää oppimista.
edes opetella damin pitämistä /noutoa,pitäkää huoli siitä että perustottelevaisuus on kunnossa;
istuu paikalla ,luoksetulo (aina kivaa) yms.
Itse jo yli kymmenen noutajaa kouluttaneena opiskelen edelleen enkä siis ole missään tapauksessa lähellekään valmis,joten etsin jatkuvasti uusia uria vanhat hyvät kikat käytössä tottakai,löysin cdon.com:ista ruotsalaisen cvd:n Apport mielestäni hitsin hyvä,siitä löytsit varmasti hyviä vinkkeja.
meidänkään koira ei tajunnut ottaa esinettä suuhun joten laitoin sen sinne ja sitten perään naksautus! kyllä tajusi vihdoin!
Koirat ovat erilaisia, vanhimmalle opetin noudon "suoraan" heittämällä ja noutihan se sen (aluksi hyvin),mutta keksi siihen myöhemmin aina uusia variaatioita mukaan, se saattoi lähteä kapulan kanssa edemmäksikin, tai heitteli sitä ilmassa tai pureskeli siinä edessä, tai jäi seisomaan luovutuksessa näitä se kai teki järjestääkseen minulle "päivän huumoripläjäyksiä" mutta, kun se teki noita kokeissakin niin eipä paljon naurattanut, sille nouto opetettiin n.k. "pakkonoutona" (kuulostaa pahalta, ei ollut sitä)uudelleen ja hyvä tuli, no keskimmäiselle lähdin opettamaan noudon noin oikeaoppisesti "takaperin" tälle koiralle oli äärimmäisen vaikea ottaa sitä kapulaa edes suuhun ja lopulta se oli sille vaan laitettava sekunniksi ja siitä kehut ja makupala no loppujen lopuksi sen "kapulanpitäminen" on kuitenkin huonoa, enkä selitykseksi muuta ole keksinyt kuin että se stressaa eikä kestä sitä siinä edessäistumisen aiheuttamaa "painetta",(mietintävaiheessa nyt koko nouto) no nuorimmalla on nouto tehty muuten samoin (alotin tälle parikuisena), mutta pidin huolen siitä, että (ahne) koira ehdollistaa kapulan aamuruokaansa, eli kapula suuhun (Jess ei mitään ongelmaa)ja ruokakuppi oitis koiralle, pian se alkoi oikein "kaappaamaan" kapulan kädestäni ja sitä edessä rauhassa istumisaikaa vaan on pidennetty, ja aina ruokakuppi alas koiralle irtikäskyn jälkeen, eilen "testasin" kentällä vieraalla kapulalla ja toimihan se ! pentu oli täpinöissään jo kapulan nähdessään, ja saatoin pitää sitä jopa perusasennossa sivulla ja kontaktissa ennen kuin "päästin" sen kapulalle ja nopsaan se siihen eteenistumiseen tulikin ja piti tiukasti ja tiiviisti, (nyt ohjaaja "leijuu" onnesta loppuviikon) eli se heittäminen ei olekaan se "juttu" vaan se edessäistuminen, keskittyminen ja irrottaminen. En otaisi palloa noutoesineeksi, siitä ne eivät halua luopua ja sen kanssa tulee mukaan niitä pureskeluja, ottaisin mieluummin jo täälläkin ehdotetun Damin tai heti (pienen)kapulan jonka vaihtaisin joko makupalaan tai palloon tai naksuun jos se siihen on oikein ehdollistettu.
Alottaisin nyt vaan laittamalla kylmästi sen kapulan sille suuhun ja heti pois ja pallo palkaksi tai naksu tai mikä sille sitten toimiikaan palkkana ja toistaisin tätä ainakin siihen kun koira on motivoitunut ottamaan kapulan vappaehtoisesti.
Eikun Lykkyä.
naksu ei ole palkka, se on palkan merkki. Tsori että takerruin mutta kun kulosti korvaani pahalle.
Kuule takerru vaan ihmeessä, kutes huomaat ei tämä naksumaailma ole vielä avautunut, mutta kyllä siinä "täytyy" olla jotain järkeä, kun on nähnyt joitain malliesimerkkejä.
(Taasempa laittasin hymiön, saisko tilata?.)
Pitäsköhän siirtyä takas siihen mitä oli ennen kun hymiöt "keksittiin"?
*nauraa*
Kiitos hyvistä opetuksista..
Mä en millään vaan jaksaisi edetä niin hitaasti. Ei siis johdu koirasta vaan minusta, kun ei opi. Nyt me opetellaan seuraamista. Sujuu jo hienosti. Osaa mennä maahan ja istua (vau?). :)
Yritän opettaa istumaan vaikka itse menen kauemmaksi. Turhautuu kun ei ymmärrä mitä tarkoitan ja alkaa haukkua..ressu..tyhmä omistaja
Maaliskuussa alkaa koulutus mutta yritän nyt epätoivoisesti ensin itse...pitää muuten ostaa sellainen dami...hauska nimi muuten enkä edes tiennyt mikä se on ennen kuin kysyin. TAtttis ja hauskaa päivän jatkoa.
ruotsalaista dvd:tä APPORT on mielestäni tosi
hyvä varsinkin jos ihan ekaa noutajaa alat koulimaan.Hauskoja hetkiä dameilun parissa,muista aina lopettaa onnistuneeseen suoritukseen ja sitte kauhee kehuminen.
Nyt meni jossain kohtaa multa ohi,onko kysyjällä noutaja,vai opettaako koiralleen noudon? Sitä noutoa kun tarvitaan myös palveluskoira ja TOKO puolella. Ei nyt sinänsä isoa väliä,mutta välttämättä se metsästysnouto ei ole ihan paras vaihtoehto esim. Toko tai pk-puolella.
Joku tökkii,tää vekotin ei kirjannu mua sisälle.