Åre on Ruotsissa laskettelukesku.
Jos oot käyny niin kerro jotain...
Itse suunnittelen että jos kävis, enkä tunne ketää joka ois käyny.
ÅRE?
4
1873
Vastaukset
- Tiny
Kokemus on muutaman vuoden takaa. Åre on tosi mainio paikka. Hyvät rinteet, kiva kaupunki, jonne pääsee suoraan mäestä, hyvät palvelut jne. Jos majoitut kaupunkiin ja rinteen lähelle, ei tarvitse autolla kurvailla. Kaikki on lähellä kaupoista ja ravintoloista lähtien murtsikalatuihin saakka.
Olimme siellä huoneistohotellissa, jonka pihasta pääsi laskemaan hissille. Jos alkoi paleltaa, pääsi kesken päivän omaan huoneistoon lämmittelemään tai välipalalle. Myös iltamäessä oli helppo piipahtaa. Kaupassakäyntikin onnistui jalkapatikassa. Jos majoitut mökkiin, on sekin on ok, mutta sitten on autoiltava ja löydettävä parkkipaikka.- käynyt
Kyllä sitä mökin pihaltakin pääsee suoraan laskettelemaan, jos mökki on hyvällä paikalla. Lähes kymmenen kertaa Åren mökeissä olen ollut, eikä autoa ole tarvinnut. Suosittelen.
Mutta upea paikka tuo Åre. Varsinkin jos sattuu hyvät ilmat.
- Patu
Monipuolinen paikka ja esim.majoituksissa on valinnanvaraa. Vähän sivummalla viikkoa rukkaamalla saa puoli-ilmaisiakin kelpo yöpaikkoja. Naantalista pääsee nopsasti rahtilaivalla yli(Finnlink) / paljon parempi vaihtoehto, kuin Vaasan kautta. Onhan siinä yli 600 km ajo suuntaansa (7-8h), mutta ruotsalaisessa liikennekulttuurissa siitäkin voi jopa nauttia!
- åreen halajava
onko tietoa/kokemusta EDULLISISTA pakettimatkoista Åreen keväällä? Huhtikuun aikana olisi tarkoitus johonkin lähteä viikoksi laskemaan. Matka-Vekka tarjoaa sivuillaan paketteja maaliskuulle asti,mutta hinta on suolainen lähes 700 e/vko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197616Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista817104- 955314
- 524825
- 2434373
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494346- 444285
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san284018- 593153
- 482606