Moi!
Tässä konetekniikan opiskelut alkaa olla yli puolen välin ja mieleeni hiipii mietteitä jo lopputyöstä. Onko se niin iso projekti/homma kuin miltä se vaikuttaa :) ? Eli oliko lopputyö lopulta vaikea/haastava/jopa mahdoton vai voiko sitä verrata vaikeustasolta esim. kursseilla tehtyihin harkkatöihin tms?
Tässä konetekniikan opiskelut alkaa olla yli puolen välin ja mieleeni hiipii mietteitä jo lopputyöstä. Onko se niin iso projekti/homma kuin miltä se vaikuttaa :) ? Eli oliko lopputyö lopulta vaikea/haastava/jopa mahdoton vai voiko sitä verrata vaikeustasolta esim. kursseilla tehtyihin harkkatöihin tms?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Parhaan vastauksen saat, kun menet koulun kirjastoon ja otat pinon dippatöitä ja alat niitä lukea läpi. Samalla saatat saada hyviä ideoita omaan työhösi.
Haastavaa dippatyönteko oli, ja opettavaista, mutta ei missään nimessä mahdotonta. Ei juuri voi verrata herkkatöihin tms.
Kurssien harkkatöihin verrattuna se on iso homma. Saahan siitä vähän enemmän noppiakin, joten pitää sen vähän isompi työkin olla. Sensijaan työelämässä vastaan tuleviin hommiin verrattuna se on helppo nakki. Eli jos lopputyö on sinulle mahdoton urakka, olet työelämässä aika heikoilla.
Ei mitään ongelmaa. Kypsyttele ihan rauhassa aihetta ja tärkeintä on rajaus -- suunnittele tarkasti mitä otat työhösi mukaan ja mitä et. Työpaikalla valvoja syytää sinulle kaikki mahdolliset omatkin työnsä ja proffalla on 25 muutakin teekkaria ohjattavana (ja niitä sitä paitsi kiinnostaa vain väitöstyön tekijät oikeasti).
Lyhyt, viimeistelty ja harkittu teksti; siitä se muodostuu. Bluffaa käyttämällä "hienoja" kv. kirjallisuuslähteitä ja viimeistelemällä taulukot yms. viimeisen päälle väreillä.
Näin mielenkiinnosta kysyn, että pitääkö diplomityö tehdä jollekin yritykselle hyvän arvosanan toivossa. Saattaa kuulostaa typerältä kysymykseltä, mutta jostakin on mieleeni pesiytynyt ajatus, että et saa raadilta hyvää arvosanaa, jos rakennat oman laitteen, etkä tee sitä yhtiö OY:lle.
Voisiko lopputyö olla jokin itse suunniteltu ja rakennettu kone? Esim pieni mekaaninen ahdin, wankel-moottori jne... ja sitä analysoisi, optimoisi, mittaisi...
dippatyö tehdä,niin saa rahaakin...