Osaako joku kertoa mitä tietoja Kela sinusta voi hommata tai näkee kun käsitellään sairaspäivärahaa tai kuntoutustukea?
Mitä tietoja Kela sinusta saa?
shiiiiiit
9588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kela saanee hakijasta halutessaan lähes kaikki tiedot, mutta haluaa varmaan aika harvoin.
Täyteen chekkiin täytyy olla joku perusteltu syy, ei ne normaalisti katsele juuri mitään.
Itse mietin välillä, että kuinkahan paljon ne googlaa hakijoita. Googlellahan voi löytyä tyypistä vaikka mitä somehöpinöitä ja kuvia. joista voi saada tyypistä ihan väärän käsityksen.
Ei siellä kuule taatusti ole aikaa eikä resursseja kenenkään tietoja guuglata. Samanlaiset tulos-ja suorituspaineet kuin jossakin tehtaassa.
Osaatko kertoa, mitä tietoa haluat salata ja mitä ei saisi nähdä ?
Heh, wievmaps`cään ei pääse kotiovelle..
Eipä mitään sellaisia tietoja ole mitä salaisin mutta jokseenkin inhottaa kun esim TYP ja Kela tuntuu pääsevän melkoiseen määrään tietoa käsiksi.. Kelan kohdalla tietysti ymmärrän esim terveystiedot ym mutta jokseenkin tuntuu ettei ole yksityisyyttä.
Vai ei ole yksityisyyttä. Viranomaisilla on vaitiolovelvollisuus. Jos joudut hakeen esim. sairauspäivärahaa, eikö ole hyvä, että sun ei tarvi joka nippeli- ja nappeliasiasta erikseen kiikuttaa Kelaan lippuja ja lappuja? Esim. verottajalta verotustiedot, maistraatista henkilötiedot, lääkärinlausunto lähetetetään usein suoraan lääkäriltä, sitäkään ei tarvi ite toimittaa, palkkatiedot työnantajalta päivärahan määrän laskemista varten menee kelaan yleensä työnantajalta automaattisesti samoin kuin sairauspäivärahahakemuskin.. Kyllä sä varmaan saat ne sinne itekin toimittaa, jos yksityisyyttäsi noin kovasti pelkäät. Etuudet nyt vaan ei yksinkertaisesti etene, ellei susta ole tiettyjä tietoja valmiina. Ne ovat niin suojattuja, että kukaan ulkopuolinen ei niihin pääse käsiksi eikä sun tietojas todellakaan yhdelläkään käsittelijällä ole intressejä eikä aikaa uteliaisuudesta tonkia, muulloin kuin olet jotain etuutta joutunut hakemaan.
Älkää missään tapauksessa antako lääkärin lähettää lausuntoaan suoraan Kelaan.
Pyytäkää kotiin lausunto ja tarkastakaa/korjauttakaa heti mahdolliset asiavirheet.
Näkeekö KELAn lääkäri siis suoraan Kantan tiedot? KELAn ylläpitämähän se on, mutta käytetäänkö sitä työkyvyttömyysasioissa?
Kun itsellä on siellä muutama sellainen merkintä, joista olisi asian käsittelyn kannalta hyötyä. Mietin vain että pitääkö mun printata ne itse PDF:ksi ja lähettää hakemuksen liitteeksi vai näkeekö lääkäri suoraan ne?
Kannatta printata liitteeksi. Eihän niistä kannan laajoista höpinöistä kukaan selväjärkinen enää saa mitään tolkkua.