Olen miettinyt koituuko tietokoneelle mitään haittaa siitä kun raahaan koneeni joka viikonloppu mökilleni 60km päähän. Pakkaan koneeni aina isoon kassiin jonne laitan kaksi tyynyä ja laitan koneen takapenkille kyljelteen (jos laittaisin pysty asentoon töyssyjen aiheuttamana näytönohjaimelle voisi käydä jotain). Ja vielä kun olen ostamassa gtx 1070 niin olisi kiva tietää ettei se menisi heti paskaks. Löytyisikö jostain kaupasta just tämmöiselle pöytäkoneelle kassi joka on tarkoitettu kuljettamiseen. joo tiedän että nyt monet ajattelevat onko sinne mökille mitään järkeä viedä konetta joten jätetään ne kommentit sikseen. Kiitos vastauksista etukäteen!
Pöytäkoneen kuljettaminen
6
3440
Vastaukset
- jäkiskassiin
Kiintolevy on se herkin komponenti joka särkyy kovista tärähdyksistä (varsinkin HDD-asemat ovat herkkiä liikkuvineen osineen). Kotelon sisällä olevaa saat hieman jopa paiskoa että menetät tiedostosi. Ajantasainen varmuuskopiointi, niin ei haittaa vaikka juna ajaa tasoristeyksessä tietetokoneesi kylkeen.
Tosiaan kannattaa vöittää se kun se painaa kuin iso rakki, joka jo pienessäkin vauhdissa täys stopissa tulee niskaan kuin norsun poikanen ja se on menoa se... - hjkjahifki
Kiintolevy ei ole töyssyille arka, sammutetun tietsikan levy menee kuljetusasentoon, eli siis lukupää lukittuu parkkiasentoon. Mutta arimmat on näytönohjain ja prossu jäähyineen. Paras asento on emolevy alhaalla ja vasten penkkiä, siis vaaterissa. Asiallisesti kuljetettuna ei ole haittaa.
Just näin kuljetankin mutta ei luulisi prossu jäähystä olevan haittaa koska mulla on se mikä tulee prossun mukana se intelin. Luuletko että jos näytön ohjaimen irrottaisi aina kuljetukseksi nii väljäänyisikö tämä emolevyn slotti esim tai jotain vastaavaa
- läppärimökille
Kyllä oli jälleen niin typerä aloitus, että pakko on olla provo.
- Anonyymi
läppärimökille kirjoitti:
Kyllä oli jälleen niin typerä aloitus, että pakko on olla provo.
Sivullinen kiittää kauniista kommentista.Kiitos hyvää jatkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2309902Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen534644Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1374136Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1354048- 2143837
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463124Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL182300Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1591683Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991610Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!91603