FSH arvo erittäin korkea - vaihdevuodet siis!

LadyBlueish

Hiljaittain mitattiin minulta FSH arvo. Reilusti yli 150. Samantien aloitin Femoston 1/10 lääkityksen. Pahin oire minulla on yöhikoilujen lisäksi mieliala, joka on nollassa. Itken päivittäin. Kaikki on ollut mustaa jo pitkään.

Olen selaillut netistä keskustelua Femostonista, yms. vaihdevuosien hormonikorvauslääkkeistä.
En saa selvää, että auttaako juuri Femoston mielialaan. Aluksi ainakin yritän "hoitaa" vaihdevuosioireita em. hormonikorvaushoidolla. Mikä on vaikutus mielialaan?

Onko joku masentunut lisää aloitettuaan Femoston-lääkkeen? Ja onko eri valmisteilla vaikutusta juuri mielialan korjaamiseen?

3

1766

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BgDa2

      Olen huomannut saman kuin sinäkin, että mistään ei löydy tietoa siitä, miten Femoston 1/10 vaikuttaa vaihdevuosien psyykkisiin oireisiin. Ei myöskään mitään tietoa siitä, milloin kys. valmisteen positiiviset vaikutukset pitäisi alkaa tuntua tässä suhteessa.

      Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta asiasta? Olisi kiva kuulla, missä vaiheessa valmiste alkoi "vaikuttaa", millaisia psyykkisiä oireita se aiheutti mahdollisesti ennen positiivisten vaikutusten alkamista, vai vaikuttiko mitenkään, ym.

    • Oireisiin

      Minulla on käytössä Trisekvens-niminen hormonivalmiste, ja olen aloittanut sen käytön pari viikkoa sitten vaihdevuosien psyykkisiin oireisiin (hikoilua, kuumia aaltoja ym. oireita minulla ei ole ollut ollenkaan). Odottelen nyt siis myös lääkkeen vaikutuksen alkamista. Lääkeselosteessa ei kerrota mitään tästä asiasta.

      Mielelläni lukisin muiden kokemuksia näistä asioista.

    • Anonyymi

      Erittäin korkea fsh hälyttää hurjasta estrogeenin puutoksesta, keho yrittää vimmaisesti käynnistää sammunutta estrogeenituotantoa. Riittävä estrogeeniannos hormonikorvaushoitona vie oireet pois melko lyhyessä ajassa.

      Päivittäinen itkeminen kertoo väärästä, luultavasti aivan liian pienestä annoksesta - nimim. Kokemusta on.... Sopiva annos estrogeenigeeliä vei itkut, masennuksen, hikoilut ja unettomuuden muutamassa päivässä.

      Varaa aika vaihdevuosien hormonihoitoihin erikoistununeelle lääkärille, joka voi löytää juuri sinulle räätälöidyn kokonaisuuden.

      Vääränlainen valmistekin voi olla oireiden syynä. Turvallisimpana pidetään annostelua iholta, jolloin veritulppariskiä ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      811
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe