FSH arvo erittäin korkea - vaihdevuodet siis!

Hiljaittain mitattiin minulta FSH arvo. Reilusti yli 150. Samantien aloitin Femoston 1/10 lääkityksen. Pahin oire minulla on yöhikoilujen lisäksi mieliala, joka on nollassa. Itken päivittäin. Kaikki on ollut mustaa jo pitkään.

Olen selaillut netistä keskustelua Femostonista, yms. vaihdevuosien hormonikorvauslääkkeistä.
En saa selvää, että auttaako juuri Femoston mielialaan. Aluksi ainakin yritän "hoitaa" vaihdevuosioireita em. hormonikorvaushoidolla. Mikä on vaikutus mielialaan?

Onko joku masentunut lisää aloitettuaan Femoston-lääkkeen? Ja onko eri valmisteilla vaikutusta juuri mielialan korjaamiseen?
31770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen huomannut saman kuin sinäkin, että mistään ei löydy tietoa siitä, miten Femoston 1/10 vaikuttaa vaihdevuosien psyykkisiin oireisiin. Ei myöskään mitään tietoa siitä, milloin kys. valmisteen positiiviset vaikutukset pitäisi alkaa tuntua tässä suhteessa.

Onko kenelläkään omakohtaista kokemusta asiasta? Olisi kiva kuulla, missä vaiheessa valmiste alkoi "vaikuttaa", millaisia psyykkisiä oireita se aiheutti mahdollisesti ennen positiivisten vaikutusten alkamista, vai vaikuttiko mitenkään, ym.

Äänestä

Minulla on käytössä Trisekvens-niminen hormonivalmiste, ja olen aloittanut sen käytön pari viikkoa sitten vaihdevuosien psyykkisiin oireisiin (hikoilua, kuumia aaltoja ym. oireita minulla ei ole ollut ollenkaan). Odottelen nyt siis myös lääkkeen vaikutuksen alkamista. Lääkeselosteessa ei kerrota mitään tästä asiasta.

Mielelläni lukisin muiden kokemuksia näistä asioista.

Äänestä

Erittäin korkea fsh hälyttää hurjasta estrogeenin puutoksesta, keho yrittää vimmaisesti käynnistää sammunutta estrogeenituotantoa. Riittävä estrogeeniannos hormonikorvaushoitona vie oireet pois melko lyhyessä ajassa.

Päivittäinen itkeminen kertoo väärästä, luultavasti aivan liian pienestä annoksesta - nimim. Kokemusta on.... Sopiva annos estrogeenigeeliä vei itkut, masennuksen, hikoilut ja unettomuuden muutamassa päivässä.

Varaa aika vaihdevuosien hormonihoitoihin erikoistununeelle lääkärille, joka voi löytää juuri sinulle räätälöidyn kokonaisuuden.

Vääränlainen valmistekin voi olla oireiden syynä. Turvallisimpana pidetään annostelua iholta, jolloin veritulppariskiä ei ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LadyBlueish kirjoitti:

Hiljaittain mitattiin minulta FSH arvo. Reilusti yli 150. Samantien aloitin Femoston 1/10 lääkityksen. Pahin oire minulla on yöhikoilujen lisäksi mieliala, joka on nollassa. Itken päivittäin. Kaikki on ollut mustaa jo pitkään.

Olen selaillut netistä keskustelua Femostonista, yms. vaihdevuosien hormonikorvauslääkkeistä.
En saa selvää, että auttaako juuri Femoston mielialaan. Aluksi ainakin yritän "hoitaa" vaihdevuosioireita em. hormonikorvaushoidolla. Mikä on vaikutus mielialaan?

Onko joku masentunut lisää aloitettuaan Femoston-lääkkeen? Ja onko eri valmisteilla vaikutusta juuri mielialan korjaamiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu