Kanavan nimen voi vaihtaa samantien.
Joskus on ärsyttänyt kun haastatellaan muusikkoa. Puhutaan biiseistä yms. , mutta ko. henkilön musiikkia ei voi kuitenkaan soittaa.
Tämmöisessä tapauksessa musiikki on hyväksyttävää. ei muuten.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/yle-puheelle-suunnitellaan-musiikkia-yritamme-keventaa-yleisilmetta-tietyissa-kohdissa/774194/
Joskus on ärsyttänyt kun haastatellaan muusikkoa. Puhutaan biiseistä yms. , mutta ko. henkilön musiikkia ei voi kuitenkaan soittaa.
Tämmöisessä tapauksessa musiikki on hyväksyttävää. ei muuten.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/yle-puheelle-suunnitellaan-musiikkia-yritamme-keventaa-yleisilmetta-tietyissa-kohdissa/774194/
Vastaukset 7
Vanhimmat
toivottavasti jää suunnittelun asteelle
Valittavan musiikin pitää kuulemma miellyttää 30-44 vuotiaita.
Ei tule jäämään vain suunnittelun asteelle. Mikäli vanhat tavat pitävät edelleen paikkansa, sen mitä Yle on päättänyt se se myös tekee kuulijoiden palautteesta huolimatta.
Otin henkilökohtaisesti Sähköpostilla yhteyttä kyseisen kanavan Yle Puheen ohjelmapäällikköön Olli Junekseen. Esitin oman perustellun ja järkevän näkemyksen siitä, jos on ihan pakko tuoda musiikkia Yle puheelle miten se pitäisi hoitaa. puheenparsi: Painotin itsekin nimen omaan tuota, vain silloin kun se olisi ohjelman aiheen kannalta perusteltua, toisi ohjelmaan lisäarvoa/elävyyttä ja sopisi siihen luonnostaan
Juneksen vastaus oli hyvinpitkälti samanlainen kuin Yle puheen sivuille laadittu tiedote uudistuksesta. Mitään kantaa ei ottanut ehdotukseeni kuin vain kiittäen siitä.
https://yle.fi/radio/ylepuhe/yle_puhe_uudistuu_ensi_vuonna_-_milta_uusi_kanava_voisi_kuulostaa/9900964
Junes painotti vielä uudestaan mm seuraavaa, Yle puheelle tulee musiikkia Yle Puheen aamuun ja johonkin/joihinkin muihinkin ajankohtiin (pidempiin ohjelmiin) Nämä ajankohdat jolloin musiikkia soisi olisivat siis aina samat. Vastauksesta kävi hyvin selväksi se mikä niin monesti on Ylellä tapana ollut tehdä. Päätetään jokin asia, kysytään vain kansalaisten mielipidettä muodon vuoksi, tulisi tunne että heitä on kuultu. Totuus kuitenkin on, että Yle Puheen uudistus on jo lyöty lukkoon ja se otetaan jossain vaiheessa käyttöön 2018 vuoden aikana ainakin joksikin aikaa tai pitkäkestoisena uudistuksena.
Tästä asiasta on tullut aivan älyttömästi palautetta Ylelle, mutta Ylen historiaan pohjaten en jaksa uskoa, että perääntyvät uudistuksesta ennen kuin ovat sitä ainakin kokeilleet.
Viimeisin vahvistus Ylen yhdentekeville vastauksille saatiin IS:n jutun mukaan Musiikintuottajat RY:n kysyessä syitä UMK:n kilpailusääntöjen muuttamiselle aivan liian myöhään. https://www.is.fi/viihde/art-2000005441740.html
PS: Aivan varmasti Yle puheellakin alkavat pyöriä vain ne tietyt samat biisit kuten Ylen kaikilla muillakin kanavilla. Yle Yksi taitaa olla ainoa poikkeus.
Kyseessä on Musiikintekijät ry eikä Tuottajat kuten virheellisesti kirjoitin.
Sitten pitää perustaa joku uusi kanava jossa ei ole musiikkia tai ainakin saada Yle Areenaan koosteet ilman mitään musiikkia. Eikö puhe pitänyt olla juuri vastapainona muillekanaville joista tulee koko ajan musiikkia. Ei kai se nyt ole mahdotonta kerärtä asiaohjelmat yhdelle kanavalle ilman sitä iän ikuista muiden valitsemaa musiikkia. Jokainen valitsee haluamansa musiikin ja musiikkikanavan netistä itse.
Piti olla, mutta kun Ylessä on saatu päähän että kuulijaluvut eivät miellytä ja erityisesti tietyssä ikäluokassa. Nyt tämä ikäluokka väkisin yrittää saada puheen kuuntelijoiksi lisäämällä musiikkia.
Se, että Yle puheessa tulisi hieman musiikkia ei sinänsä olisi ongelma/haitta/miinuspuoli, mutta toteutus tekee siitä hyvin suurella todennäköisyydellä sellaisen. Samat biisit pyörivät, sen sijaan että jokainen soitettu biisi olisi eri. Olisi helppo toteuttaa, koska puheella soi vähän musiikkia päivän aikana about 20 kappaletta. Tai että musiikkia soitettaisiin vain tarkasti valikoidusti silloin kun se sopii käsiteltäviin aiheisiin. Kumpikaan ei kelpaa Ylelle. Sen sijaan musiikkia tungetaan säännöllisesti ainakin Aamu, Nosto, Akti ja keskipäivän klassikko ohjelmiin. Ei mitään väliä mitä aihetta kyseisissä ohjelmissa käsitellään, musiikkia soi jokakerta.
Uudistuksen kun olisi voinut kerralla tehdä kunnolla oikein.
Kyllä musiikille on sijansa Yle puheessa, mutta kun... Miksi musiikkia ja muunalsia äänisisältöjä musiikkipätkiä ei voida soittaa silloin kun se toimii lähetystä elävöittävänä ja sopii meneillään olevaan aiheeseen. Tämä olisi erinomainen lisä Yle puheelle. Se miten uudistus nyt on toeteutettu on kaukana hyvästä. Musiikkia tulee enimmäkseen tai käytännössä kokonaan silloin, kun se ei sovi mitenkään ohjelman aiheeseen.
Itse lopetankin tämän johdosta sen vähänkin Yle Puheen kuuntelun. Kuuntelen vain korkeintaan silloin jälkikäteen ohjelman, jostain jos vieraana on ollut joku itseäni kiinnostava henkilö. En voi hyväksyä sitä että Yle haluaa kysyä kuulijoilta palautetta, jolla ei tosiasiassa ole mitään merkitystä.
Ei sitten kiinnostanut Junesta muuttaa jos sovittua uudistusta, vaikka jo viimevuonna tuli älyttömästä palautetta uudistuksen toteuttamis suuntaa vastaan. Olisitte tehneet uudistuksen kerralla kunnolla.