ultimaten pumpun tietäjät

onkosedaikin

Nyt tässä kyseltäs teiltä jotka oikeasti tiedätte asian todellisuuden.

He myyvät tätä pumppua alta 400e ja mainostaen niin että olisi daikinin osat.

"Ultimate ilmalämpöpumppu lämmittää, viilentää ja säästää. Ultimate on tunnetusti kannattavin investointi lämpöpumppuun. Käyttöala 20-80 m2, käyttökohteena asunnot, mökit, vapaa-ajan rakennukset, toimistot, työtilat, autotallit, varastot, jne.

WiFi-toiminnolla voit etäohjata netin kautta lämpöpumpun toimintaa ja saat monipuolista seurantatietoa lämpötiloista yms. Ultimate 10 Arctic Inverter ilmalämpöpumppu valmistetaan alan johtavassa tehtaassa ja lähes 20 vuoden kokemuksella pohjoismaisista vaativista jäätämisolosuhteista. Tässä mallissa Daikin tekniikka.

Älykäs esilämmitystoiminto ja pehmokäynnistys, älykäs sulatustoiminto, sulatuksen pakkosyöttö vaikeissa jäätymisolosuhteissa, ulkoyksikön pohjan sulatus, ylläpitolämpötila 8, turbojäähdytystoiminto, Cold Plasma ionisaattori, automaattinen puhdistustoiminto, unitoiminto, lapsilukko, ajastin, ottoteho 200-1500 W, lämmitysteho max. 4100 W, jäähdytysteho 3000 W, SCOP max. 5.1, SEER max. 6.1. Takuu 2 vuotta. Kompressoritakuu 3 vuotta."

Eli tästä mallista kysyisin teiltä,kohde on pieni kesämökki eli vanha pieni hirsitalo 35m2 luokkaa.

https://www.ultimatemarket.com/epages/ultimatemarket.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2015101604/Products/ILP10arc

Onko lie oikeasti daikinin osilla? kuka tietää ja ymmärtää näistä,meillä ei siis ole pumppua joten emme tiedä,onko kyseessä huijaus vai jokin onnen kantamoinen?

1

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pumpputietäjä

      Muutamat lämpöpumppuvalmistajat tekevät esim. niitä kodinkonemerkkien pumppuja monelle eri merkille, jostain sieltä tuokin malli on ostettu ja lätkäisty "ultimate" tarra kylkeen. Tuossa esittelytekstissä hauskasti ei mitään ominaisuutta "mitä ei laatupumpuissa olisi" mutta "inverter" ja "Arctic" yleisesti käytettyjä adjektiiveja joten nekin vielä napattu mukaan myyntipuheeseen. Pumpun tehdashinta muodostuu laadunvalvonnasta, komponeneteista ja ominaisuuksista. Parhaat pumput on niitä merkkipumppuja joiden brändit ja laatu kantavat jotta merkille X kannattaa luoda tarvittavat verkostot ja jälkimarkkinointi. Sitten on niitä muita pumppuja jotka tehdään mahdollisimman halvalla ja taitavat myyjäthän niitä myyvät koska aina on massaa joka etsii sitä halvinta. Tämä lafkahan taisikin tehdä jo yhdet kuprut asiakkailleen mutta sama meno jatkuu, älä maksa pumppuasi ennakkoon ja ennenkaikkea tarkista että pumpun asentaja on tukesin rekisterissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3089
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2289
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      65
      2249
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      19
      1920
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      170
      1436
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      8
      1317
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1109
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      43
      980
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      870
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      852
    Aihe