ultimaten pumpun tietäjät

onkosedaikin

Nyt tässä kyseltäs teiltä jotka oikeasti tiedätte asian todellisuuden.

He myyvät tätä pumppua alta 400e ja mainostaen niin että olisi daikinin osat.

"Ultimate ilmalämpöpumppu lämmittää, viilentää ja säästää. Ultimate on tunnetusti kannattavin investointi lämpöpumppuun. Käyttöala 20-80 m2, käyttökohteena asunnot, mökit, vapaa-ajan rakennukset, toimistot, työtilat, autotallit, varastot, jne.

WiFi-toiminnolla voit etäohjata netin kautta lämpöpumpun toimintaa ja saat monipuolista seurantatietoa lämpötiloista yms. Ultimate 10 Arctic Inverter ilmalämpöpumppu valmistetaan alan johtavassa tehtaassa ja lähes 20 vuoden kokemuksella pohjoismaisista vaativista jäätämisolosuhteista. Tässä mallissa Daikin tekniikka.

Älykäs esilämmitystoiminto ja pehmokäynnistys, älykäs sulatustoiminto, sulatuksen pakkosyöttö vaikeissa jäätymisolosuhteissa, ulkoyksikön pohjan sulatus, ylläpitolämpötila 8, turbojäähdytystoiminto, Cold Plasma ionisaattori, automaattinen puhdistustoiminto, unitoiminto, lapsilukko, ajastin, ottoteho 200-1500 W, lämmitysteho max. 4100 W, jäähdytysteho 3000 W, SCOP max. 5.1, SEER max. 6.1. Takuu 2 vuotta. Kompressoritakuu 3 vuotta."

Eli tästä mallista kysyisin teiltä,kohde on pieni kesämökki eli vanha pieni hirsitalo 35m2 luokkaa.

https://www.ultimatemarket.com/epages/ultimatemarket.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2015101604/Products/ILP10arc

Onko lie oikeasti daikinin osilla? kuka tietää ja ymmärtää näistä,meillä ei siis ole pumppua joten emme tiedä,onko kyseessä huijaus vai jokin onnen kantamoinen?

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pumpputietäjä

      Muutamat lämpöpumppuvalmistajat tekevät esim. niitä kodinkonemerkkien pumppuja monelle eri merkille, jostain sieltä tuokin malli on ostettu ja lätkäisty "ultimate" tarra kylkeen. Tuossa esittelytekstissä hauskasti ei mitään ominaisuutta "mitä ei laatupumpuissa olisi" mutta "inverter" ja "Arctic" yleisesti käytettyjä adjektiiveja joten nekin vielä napattu mukaan myyntipuheeseen. Pumpun tehdashinta muodostuu laadunvalvonnasta, komponeneteista ja ominaisuuksista. Parhaat pumput on niitä merkkipumppuja joiden brändit ja laatu kantavat jotta merkille X kannattaa luoda tarvittavat verkostot ja jälkimarkkinointi. Sitten on niitä muita pumppuja jotka tehdään mahdollisimman halvalla ja taitavat myyjäthän niitä myyvät koska aina on massaa joka etsii sitä halvinta. Tämä lafkahan taisikin tehdä jo yhdet kuprut asiakkailleen mutta sama meno jatkuu, älä maksa pumppuasi ennakkoon ja ennenkaikkea tarkista että pumpun asentaja on tukesin rekisterissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8509
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6722
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3850
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      88
      3753
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      170
      3097
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3029
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2999
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2959
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2536
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2094
    Aihe