Kertokaa omia kokemuksianne, jos olette olleet tai joutuneet olemaan töissä paljain jaloin. Esim. kesätöissä tai kouluaikana ilta-/viikonlopputöissä.
Mä hain ja sain paikan yhdestä kahvilasta (osa-aikatyö), mutta kun se on kylpylän yhteydessä ja pitää tarjoilla myös allasosaston puolelle, ni mietin nyt töihin pukeutumista ja sitä, että kehtaanko olla paljain jaloin ku en halusi käyttö mitää crocseja tms.
Vinkkejä?
Paljain jaloin töis
7
289
Vastaukset
- niinpäjoo
Sehän on vaan hyvä juttu jos saa olla paljain jaloin töissä. Mukavuuden ja jalkojen terveyden kannalta paras vaihtoehto. Kengissä jalat väsyvät ja hautuvat.
Kengät myös tukevat ja suojaavat jalkaa.
Minä en ainakaan hiihtelisi paljasjaloin tai edes sukkasillaan paikoissa, joissa muut ihmiset kulkevat ulkojalkineissa. Niiden pohjissa kun kantautuu sisälle kaikenlaista, lasinsiruista ja koiranpaskasta lähtien.Oldie kirjoitti:
Kengät myös tukevat ja suojaavat jalkaa.
Minä en ainakaan hiihtelisi paljasjaloin tai edes sukkasillaan paikoissa, joissa muut ihmiset kulkevat ulkojalkineissa. Niiden pohjissa kun kantautuu sisälle kaikenlaista, lasinsiruista ja koiranpaskasta lähtien.Mutta pitkällä tähtäimellä jalkojen tukeminen heikentää niitä. Suoja sen sijaan on kieltämättä merkittävä seikka.
Etpä bongannut fetissikeskustelua tällä kertaa! Tällainen aivan samanlainen on nimittäin ollut aiemminkin....jokutyyppi19 kirjoitti:
Mutta pitkällä tähtäimellä jalkojen tukeminen heikentää niitä. Suoja sen sijaan on kieltämättä merkittävä seikka.
Etpä bongannut fetissikeskustelua tällä kertaa! Tällainen aivan samanlainen on nimittäin ollut aiemminkin....No itse asiassa kyllähän asiasta oli aika vahvat epäilykset, paljaat jalat kahvilatyö nyt kuulostaa vähän sellaselta....
Ei meikäläinenkään kuitenkaan jaksa aina asiasta avautua ja se aikaisempi keskustelu on mennyt ohi.- niinpäjoo
Oldie kirjoitti:
Kengät myös tukevat ja suojaavat jalkaa.
Minä en ainakaan hiihtelisi paljasjaloin tai edes sukkasillaan paikoissa, joissa muut ihmiset kulkevat ulkojalkineissa. Niiden pohjissa kun kantautuu sisälle kaikenlaista, lasinsiruista ja koiranpaskasta lähtien.Turhasta tukemisesta ja suojaamisesta on haittaa. Ihmisen jalat, kuten muidenkin lajien jalat on tarkoitettu toimimaan sellaisenaan. Kun fysiikkaan puututaan, seurauksena on usein erilaisia ongelmia.
En myöskään ymmärrä esitettyä väitettä, että jalat pitäisi suojata paikoissa, joissa muut ihmiset kulkevat ulkojalkineissa. Jos muutenkin on tapana liikkua ilman kenkiä ulkona, niiden lasinsirujen ja koiranpaskojen seassa, miksi tämä olisi suojausta edellyttävä seikka sisätiloissa?
Ja mitä alkuperäiseen kysymykseen tulee, työnantaja kyllä ilmoittaa mikäli kenkiä edellytetään työssä. niinpäjoo kirjoitti:
Turhasta tukemisesta ja suojaamisesta on haittaa. Ihmisen jalat, kuten muidenkin lajien jalat on tarkoitettu toimimaan sellaisenaan. Kun fysiikkaan puututaan, seurauksena on usein erilaisia ongelmia.
En myöskään ymmärrä esitettyä väitettä, että jalat pitäisi suojata paikoissa, joissa muut ihmiset kulkevat ulkojalkineissa. Jos muutenkin on tapana liikkua ilman kenkiä ulkona, niiden lasinsirujen ja koiranpaskojen seassa, miksi tämä olisi suojausta edellyttävä seikka sisätiloissa?
Ja mitä alkuperäiseen kysymykseen tulee, työnantaja kyllä ilmoittaa mikäli kenkiä edellytetään työssä.Kukin tyylillään. Jostain syystä ihmiskunta ne kengät on kuitenkin keksinyt. Yksi syy voinee olla se, että ne koiranpaskat voi irrottaa kätevästi jalkapohjista.
Suomessa on ainakin vielä toistaiseksi "oletusasetuksena" se, että työntekijät eivät esiinny paljasjalkaisina. Kyllä, työnantaja varmasti ilmoittaa tarvittaessa erikseen siitä, että ne kengät vaaditaan, mutta kannattaako sittenkään pilata välejä työnantajaan menemällä ennalta ilmoittamatta paljasjaloin töihin. Ei tällaisessa asiassa kannata lähteä sooloilemaan vaan siksi, että on ideologisesti paljasjalkainen - tai jalkafettari.
Ennen kuin vaivaat asialla päätäsi yhtään enempää, niin keskustele asiasta työnantajasi tai hänen edustajasi kanssa. Se, miten töihin pukeudut, ei ole yksin sinun päätettävissäsi.
On olemassa paljon muitakin allasosaston olosuhteita kestäviä kenkiä, kuin crocksit. Oikeastaan kaikki tuohivirsua tiiviimmät jalkineet käy. Ei sitä vettä siellä allasosaston lattialla niin paljoa ole, etteikö normaaleilla sisäkengillä pärjäisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083