Löysin nettietsinnällä tarpeisiin sopivan Acer Aspire 7 17,3". Asiassa askarruttuu Acerien kestävyys.
Vuosikymmenen vaihteessa minulla oli kannettava Acer 6930G, joka maksoi silloin noin 1100 euroa. Koneesta piti korjata näyttö reilun parin vuoden jälkeen ja kolmen vuoden jälkeen hajosi emolevy. Näppis pyrki nousemaan ja se piti painaa alas. Siinä vaiheessa heitin roskiin ja päätin, että on viimeinen Acerini.
Onko kokemuksia nyky-Acereista? Mikä olisi mielestäsi vastaava toisenmerkkinen kannettava? Yläraja hinnalle on 1200 euroa ja tarve vaativalle kuvankäsittelylle.
Kiitos etukäteen vastauksista!
Läppäri kuvankäsittelyyn
8
423
Vastaukset
- Bersel
Tuolla hinnalla saisi todella hyvän pöytäkoneen hyvällä näytöllä.
Tuolla hinnalla ei vielä saa hyvää läppäriä kuvankäsittelyyn, koska jos haluaa läppärin jossa on hyvä näyttö joka pystyy toistamaan värit ja sävyt kunnolla, hinta nousee jonnekin 1500€- eerops
Kiitos kommentista! Tarkoitus on ostaa nimenomaan läppäri ja budjettimax. on 1200 euroa.
- Bersel
Jos voi käyttää 1200€, voi käyttää 1500€ tarvittavaan työkaluun. Jos ei, kyse on periaatteesta tai kusetuksesta ja molemmissa tapauksissa vastuu jää kysyjälle.
- eerops
Toisesta keskustelusta "kaappasin" tämän; ASUS FX753VE 17.3" FHD.
Linkkiäkin https://www.euronics.fi/tuote/asus-fx753ve-173-fhd-pelikannettava/4712900698046/
Oisko hyvä?- Bersel
Googleta läppärin testejä ja katso mitä sanotaan varsinkin näytön laadusta. Kuvankäsittelyyn ei mielestäni erillistä näytönohjainta tarvita, ellei tiedä käyttävänsä raskaita filttereitä ja niistäkin sellaisia joita gpu laskee ja silloinkin toki ohjelmaa, joka gpu-kiihdytystä tukee.
- MikäVidunGPU
Bersel kirjoitti:
Googleta läppärin testejä ja katso mitä sanotaan varsinkin näytön laadusta. Kuvankäsittelyyn ei mielestäni erillistä näytönohjainta tarvita, ellei tiedä käyttävänsä raskaita filttereitä ja niistäkin sellaisia joita gpu laskee ja silloinkin toki ohjelmaa, joka gpu-kiihdytystä tukee.
Sitä varten nämä keskustelupalstat ovat, että neuvotaan toisia eikä laiteta "että googleta". Jos muuta kommentoitavaa ei ole niin, on paras pysyä hiljaa.
Omien kokemusten mukaan erillinen näytönohjain tuo lisäarvoa kuvien käsittelyyn. - raahattava-ei-kannettava
MikäVidunGPU kirjoitti:
Sitä varten nämä keskustelupalstat ovat, että neuvotaan toisia eikä laiteta "että googleta". Jos muuta kommentoitavaa ei ole niin, on paras pysyä hiljaa.
Omien kokemusten mukaan erillinen näytönohjain tuo lisäarvoa kuvien käsittelyyn.Pöytäkoneella olisi enemmän aivan oikeaa arvoa kuvankäsittelyssä.
Etuna parempi korjattavuus ja päivitettävyys.
Tuommonen massiivin 17" kannettava on lisäksi pikemminkin raahattava kuin kannettava.
Saattaa jäädä se raahaamisen halukin hyvin vähiin. - todellapettynyt
Ostin Acerin 13.4 ja heti oli sellainen vika, et tekee uudelleenkäynnistystä itsekseen omia aikojaan. On ollut huollossa liikkeessä kaksi kertaa, siellä ajettiin joku puhdistusohjelma läpi, viimeeksi oli Acerin huollossa ja oli emolevy vaihdettu ja vika jatkuu edelleen. Sain ohjeen että pitää palauttaa tehdasasetukset, mikä on tehty ja edelleen on sama vika. Nyt pitäisi taas viedä liikkeeseen sieltä lähettävät taas Acerin huoltoon, enkä tiedä, mitä sitten tapahtuu? En missään nimessä suosittele kellekään Aceria! Itsellä oli edellinen Acer ja kesti 6 vuotta, mutta tää on sitten viallinen jo valmiiksi, eikä millään saa vaihdettua uuteen, vaan juoksutetaan vaan viemään huoltoon jne. Nyt katselen jo valmiiksi jotain muuta, koska tää huoltorumba voi jatkua ties kuinka kauan.!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1003034- 262624
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv712384Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m312320Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta262035- 861847
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71739Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä231552Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 81314